• SVK

Rozhovor: Marek Minár – ŠKODA MTB cyklomaratón Topoľčianky

Napísal Radovan Vrška

Topoľčianky sú známe nielen vínom a koňmi, ale v okolí sú aj skvelé trate, vhodné pre MTB cyklistiku. Aj preto sa tam každoročne koná jedno z kôl série maratónov ŠKODA BIKE OPEN TOUR. Marek Minár je spoluorganizátor cyklomaratónu z klubu ŠK Topoľčianky. Prezradil nám pár vecí zo zákulisia, aj jednu zábavnú príhodu zo štartu. 

Organizácia takého veľkého eventu, akým je celá séria ŠKODA BIKE OPEN TOUR, si vyžaduje veľa času a financií, ale takisto je tam potrebná rovnaká dávka nadšenia, odhodlania a ochotných ľudí. Pripravili sme pre vás sériu rozhovorov s organizátormi jednotlivých kôl, aby sme vám priblížili, ako taká príprava prebieha, a že sú to skutoční nadšenci cyklistiky.

Čo vás priviedlo k organizovaniu maratónu v Topoľčiankach?
V roku 2014 bol založený Športový klub Topoľčianky na podnet podpredsedu nášho klubu Martina Laktiša a takisto on dal aj prvú myšlienku zorganizovať MTB cyklomaratón v Topoľčiankach. Povedali sme si, keď to dokážu iní, skúsime to aj my. Takisto nás pozitívne povzbudil aj prvý ročník slovenského pohára v XCO v Drozdove, ktorý sme úspešne zorganizovali. Cieľom bolo pripraviť kvalitné trate v našom okolí, ktoré budú konkurovať ostatným maratónom, zaujmú MTB cyklistov a z tohto dôvodu sa ku nám budú radi vracať.

Od ktorého roku maratón aktívne organizujete?
1. ročník sa uskutočnil 10. 9. 2016.

Ako vyzeral prvý ročník?
V prvom ročníku odštartovalo 360 pretekárov, s účasťou sme boli spokojní. Samozrejme, určite sa vtedy našlo aj mnoho začiatočníckych chybičiek, ktoré sme sa však snažili doladiť v ďalších ročníkoch.

Kde vidíte najväčší posun počas rokov?
Každý rok sa snažíme priniesť na trati aj niečo nové, nové úseky, reagovať na podnety cyklistov z MTB fór a poučiť sa z nich. Myslím, že v značení trate sme od začiatku spĺňali vysoký štandard. Náš plán bol takisto presunúť zázemie štartu/cieľa do areálu TJ Tatranu, čo sa nám aj posledné 3 ročníky podarilo. Náš hlavný cieľ bol takisto dostať sa do série ŠKODA BIKE OPEN TOUR, čo sa nám od roku 2021 aj podarilo.

Čo je na príprave najnáročnejšie?
Určite zabezpečiť dostatočný počet regulovčíkov, keďže títo dobrovoľníci nám pomáhajú nezištne, bez nároku na odmenu, za čo im patrí obrovská vďaka.

Ako je to s návštevnosťou?
Ostatné dva ročníky sme mali účasť 500 – 600 pretekárov.

Súčasťou maratónu je aj trať Škoda Family pre rodičov s deťmi. Ako to vnímate, nemajú rodičia prehnane nároky na svoje deti?
Asi každý rodič chce mať doma dobrého pretekára, ale nie vždy to funguje podľa predstavy rodiča, môj cieľ je vytvoriť mojim deťom podmienky, aby športovali a našli si v športe zábavu, akú mám od svojho detstva aj ja.

Viete pri pohľade späť vybrať preteky, ktoré sú pre vás nezabudnuteľné?
Na našom cyklomaratóne som nikdy nepretekal, od prvého ročníka aktívne pomáham s organizovaním, ale keďže dosť často jazdím na biku v tomto regióne, pre mňa sú tie naše preteky nezabudnuteľné, myslím, že vieme spraviť a robíme pekné, atraktívne preteky.

Ako vyzerajú prípravy a kedy s nimi začínate?
Pravidelné organizačné stretnutia nášho tímu začínajú 4 – 5 mesiacov pred termínom pretekov, brigády plánované na úpravu, čistenie tratí riešime podľa potreby a samotné značenie, prípravu areálu plánujeme 1 až 3 dni pred akciou.

Ako vyzerá váš program v deň konania akcie?
V deň konania akcie dokončievame posledné detaily, stretávame sa s regulovčíkmi a odovzdávame im posledné inštrukcie. Popoludní po odštartovaní všetkých kategórií sa pripravujeme na samotné vyhodnotenie a následne sa musíme pripraviť na ďalší pretekársky deň, ktorým bude Detská tour Petra Sagana.

Organizujete aj nejaké iné preteky?
 V jarných mesiacoch v rámci Slovenského pohára organizujeme XCO Drozdovo.

Počas rokov ste zažili rôzne typy počasia. Aké počasie je najhoršie – vietor, dážď či veľká horúčava?
Počas jedného ročníka sme mali počasie, ktoré spôsobilo, že sme nakoniec boli nútení preteky zrušiť. Silná búrka v deň podujatia nám zničila celú našu snahu s organizovaním pretekov.

Organizovanie takéhoto veľkého podujatia sa nezaobíde bez pomoci dobrovoľníkov. Nemáte problém ich každoročne nájsť dostatočne množstvo?
Áno, veľký problém každý rok je zabezpečiť dostatok regulovčíkov – dobrovoľníkov. Náš klub organizuje tri podujatia v rámci cyklistiky každý rok a väčšina dobrovoľníkov nám pomáha na všetkých podujatiach, či už v samotný deň pretekov, alebo pri prípravách, za čo im chceme aj touto cestou poďakovať. Bez ich podpory by sme nedokázali takéto preteky organizačne zabezpečiť. Počas pretekov nám pomáha 80-  90 dobrovoľníkov.

Aká je podpora obce? Uvedomujú si, že je to aj pre nich možnosť propagácie?
Obec Topoľčianky nám poskytuje zázemie areálu TJ Tatran Topoľčianky a takisto nám pomáha pri príprave areálu a organizovaní podujatia. Určite to takisto vnímajú ako príležitosť na získanie nových návštevníkov našej obce.

Sledujete aj organizovanie podrobných akcii v zahraničí, prípadne ste sa nimi v niečom inšpirovali?
Náš predseda klubu Milan Húsenica sa zúčastňuje s pretekárskym tímom takisto aj cyklistických pretekov v zahraničí a pravidelne náš organizačný tím niečím novým inšpiruje. Jeho osobné zanietenie, ale aj ostatných členov, byť stále lepší, nás každý rok posúva vpred.

Poznáte sa organizátori jednotlivých kôl ŠBOT – spolupracujete vzájomne?
Áno poznáme, vymieňame si informácie o možných spoločných sponzoroch, nápadoch ako zatraktívniť podujatia, zosúlaďujeme spoločný kalendár série.

Stal sa počas rokov aj nejaký vážnejší úraz?
Domáci pretekár si v jednom ročníku zlomil ruku, po pádoch sme mali nejaké menšie odreniny. Čo si pamätám, našťastie sme nemali nejaký vážny úraz a pevne verím, že do budúcna sa nič vážne nestane.

Máte nejakú zábavnú príhodu zo zákulisia ale priamo z miesta konania pretekov?
Asi 30 minút pred štartom prvej kategórie nám praskla, vyfučala nafukovacia štartovacia brána. Keď sa to stalo, myslím, že niekto z organizátorov zahlásil „a máme po pretekoch“. Samozrejme, že prvá kategória pretekov odštartovala načas. Spätne, keď si na to spomeniem, tak sa pousmejem, občas sa neplánovane stane niečo, čo určite nechcete, aby sa vám stalo práve teraz. 

Spomeniete si, aký bol najmladší a najstarší pretekár?
Najmladší pretekár z domáceho klubu ŠK Topoľčianky sa zúčastnil nášho maratónu ako 6-ročný, najstarší pretekár, čo si pamätám, mal 68 rokov.

Ste alebo bol ste aktívny cyklista?
Áno, som cyklista, ale skôr hobby cyklista. K cyklistike do klubu ŠK Topoľčianky som sa dostal cez moje deti, keď som ich sprevádzal na MTB pretekoch slovenského pohára horskej cyklistiky, Detskej tour Petra Sagana.

Máte nejaké koníčky či aktivity, ktorým sa venujete okrem cyklistiky?
Turistika, skialpinizmus.

Máte nejaký odkaz pre účastníkov aktuálneho 10. výročia ŠKODA BIKE OPEN TOUR?
Určite príďte 24. 6. 2023 a užite si tento deň na našich cyklotratiach v okolí Topoľčianok. TEŠÍME SA NA VÁS.

 

Viac v sérii Rozhovory so zaujímavými cyklistami

Všetky články v sérii Rozhovory so zaujímavými cyklistami