• SVK

Reportáž: Škoda Svätojurský MTB maratón 2024 – ideálny štart do sezóny

Napísal Jakub Dudík

Prvý MTB maratón zo série Škoda Bike Open Tour je za nami. Ako dopadol 15. Ročník Škoda Svätojurského MTB maratónu? Užili sme si pravé aprílové počasie plné prekvapení, dobrú organizáciu aj kopec zábavy.

Na úvod musím priznať, že MTB maratóny a XC nie sú vôbec mojou disciplínou. Vďaka požičanému a „vyčačkanému“ Cannondale Scalpel Si od kamaráta som sa mohol prvýkrát zúčastniť na takomto podujatí, aj keď som si trúfol iba na krátku trať. Niekde ale začať musím. Okrem toho boli na výber ďalšie dva varianty a obľúbená Family trať.

Škoda Svätojurský MTB maratón 2024

Dlhá trať –  70 km

Pretekári na dlhej trati štartovali už tradične ako prví o 10:00. Absolvovali 70 km, a na dvoch lesných okruhoch nastúpali približne 2000 výškových metrov. Na štart sa postavilo spolu 103 pretekárov, z toho 4 ženy. Štartovalo sa tesne po daždi a v relatívnom chlade. Podmienky, ktoré nám počasie v tento deň pripravilo, by sa dali opísať ako typická jarná blatistá jazda, kedy máte blato až za ušami.

Do výsledkovej listiny sa kvalifikovalo 94 štartujúcich, zvyšní deviati sa do výsledkovej listiny neprebojovali, alebo z nej boli vylúčení po pretekoch. O prvé miesto na najdlhšej trati dňa sa bojovalo od štartu až za cieľ a celkovým víťazom sa stal pretekár z tímu WLRMcc Ľubomír Murárik s časom 2:59:25. Víťazstvo si v ženskej kategórii vybojovala Nikol Flašarová s časom 4:04:08.

Viac o pretekoch na dlhej trati sa dočítate nižšie v krátkom postrehu z trate priamo od Ľubomíra.

Stredná trať – 42 km

Preteky na strednej trati odštartovali kategóriou E-bike o 10:40. Počasie sa na chvíľu umúdrilo, teplota stúpla o pár stupňov a štartovalo sa na relatívne suchej ceste. 42 kilometrová trať kopírovala profil tej dlhej, s rozdielom, že pretekári absolvovali iba jeden lesný okruh – spolu teda 42 km a 1200 výškových metrov.

Dovedna 30 E-bikerov z toho 5 žien vyrazilo na trať o 10:40 a do cieľa ako prvý muž dorazil Tomáš Liška s časom 1:31:17 a ako prvá žena Zuzana Valkoššáková s časom 2:27:00.

42-kilometrová trať býva tradične najpočetnejšia a na štarte klasických MTB stálo spolu 265 pretekárov v 10tich kategóriách. Štartový výstrel zaznel o 11:00 a na trať sa vydali všetky kategórie s plným nasadením. Profil trate vyselektoval skupinu favoritov už v prvej tretine stúpania. Do cieľa tak dorazil Erik Kľúčik ako prvý muž s časom 1:50:41 a ako prvá žena Rebeka Cully s časom 2:10:56 pred pretekárkou z tímu WRLMcc – Biankou Babačovou.

Krátka trať – 21 km

Trať vhodná pre začínajúcich súťažiacich, ktorí si chcú vyskúšať pretekanie v horskej cyklistike, ale aj pre tých, ktorí si radi pretekajú na krátkej a intenzívnej trati. O variabilite tejto trate hovoria aj čísla: Na štarte – 166 súťažiacich z toho 20 žien/dievčat, 13 kategórií. Čas mužského víťaza: Jaroslav Štvrtecký 0:52:24. Čas ženskej víťazky: Martina Rázusová 1:13:54. Pretekárka vo farbách WRLMcc Soňa Čeredejevová sa vo svojej kategórii umiestnila na druhom mieste s časom 1:19:16. Krátka trať je určite vhodná na absolvovanie prvých pretekov na horských bicykloch.

Family trať – 5 km

Krátka no asi najusmiatejšia trať. Family okruh okolo námestia potešil najmenších, ale aj dospelých. V 9tich kategóriách si zasúťažilo a zabavilo sa spolu 37 štartujúcich – vrátane dvojíc rodičov s detičkami. Ak by sme mali slnečnejší deň, určite by sa počet súťažiacich vyšplhal nad 50.

„Nervozita“ pred štartom

Keďže sme štartovali krátku trasu ako poslední, mali sme ráno čas sa v kľude a poriadne naraňajkovať a vyraziť do Svätého Jura. Cestou na miesto diania naše odhodlanie skúšal jemný dážď. Po príchode na miesto štartu sa však počasie umúdrilo a ustálilo. Teplota však bola menej prívetivá, no v každej situácii treba hľadať aj pozitíva – naša telesná termoregulácia nedostala až tak zabrať. 🙂

Team WLRMcc, s ktorým som trávil čas pred aj po pretekoch, mal zázemie pár metrov od štartu, u svojho harcovníka Marcela Mila. Pretekárky a pretekári z WLRMcc sa zúčastnili na všetkých dĺžkach tratí. Čakanie na štart krátkej trasy bolo zdĺhavé, no jednotlivé štarty boli dobre načasované, aby sme sa na trati nenakopili a nezavadzali si. Miesto štartu – centrum Svätého Jura – je veľmi očarujúce, s pár vinárňami a kaviarňami je to príjemné zázemie na pekné výlety, ktoré jeho okolie ponúka.

Štart

Trasa sa začína na asfaltovej ceste, ktorá sa z centra Svätého Jura kľukatí nad mesto do viníc. Stúpanie po asfalte je veľmi príjemné a rýchlo sa dostanete do prevádzkovej teploty. Po zhruba 2 kilometroch sa trasa napája na lesnú cestu, kde začína väčšia zábava.

Lesom Malých Karpát

Malé Karpaty nie sú veľkým pohorím, no na niektorých miestach dokážu svojím sklonom prekvapiť a potrápiť. Väčšina stúpaní na krátkej trase sa dala s väčším úsilím rýchlo vydriapať.

Účasťou na pretekoch som nemal veľké ambície, chcel som si ich skúsiť a najmä sa zabaviť. Prvú polovicu trasy po horáreň Biely Kríž som sprevádzal Soňu z WLRMcc. Od horárne sa profil trate láme na zjazd, kde sme sa rozdelili.

Dažde počas posledných dní pred pretekmi rozmočili niektoré úseky trasy a okrem kaluží pretekári museli prekonať aj blatisté úseky s klzkým a zradným blatkom, kde bola potrebná obozretnosť. Skúsenosti s podobnými podmienkami boli určite výhodou. Treba si to raz za čas vyskúšať a nejazdiť iba v ideálnych podmienkach. Mal som šťastie a počas krátkej trasy ma nezastihol žiadny dážď ani iné nepriaznivé počasie.

Výsledky

Dlhú trať vyhral Ľubomír Murárik z klubu WLMRcc po krátkej dišpute s organizátormi. Zdieľal s nami svoje pocity:

„Z víťazstva mám veľkú radosť, keďže to boli pre mňa prvé preteky v sezóne a po zimnej pauze nikdy neviem, ako som na tom v porovnaní s ostatnými. Podmienky boli náročné, pršalo a bolo blato, ale to mne ako lyžiarovi a skialpinistovi vyhovuje. Na konci pretekov nastala nepríjemná situácia, pretože sme s Mirom Michalkom v zjazde dohnali Káju Hartla, ktorý bol vo vyšľape trochu pred nami a boli sme na čele pretekov.

Chalani ale namiesto odbočenia na 40- a 70-kilometrovú trať pokračovali rovno na 20-kilometrovú trať. Kričal som na nich, ale bolo to mierne z kopca a nepočuli ma. Na zemi bol naznačený šípkami smer doprava pre 70- a 40-kilometrovú trať a 20-tka rovno, ale to chalani prehliadli. Určite ich zmiatli aj pretekári z najkratšej trasy, ktorí išli rovno. Čakal nás ešte malý kopec, čiže pravdepodobne by sa rozhodlo tam, alebo potom v šprinte.

Ja som domáci a trať veľmi dobre poznám. Každý rok je taká istá a tým pádom som presne vedel, kam mám ísť. Aj tak ale nikdy nepodceňujem situáciu a trasu si nahrávam aj do cyklopočitača, keďže už sa stalo, že nám párkrát diváci trať preznačili. To, že rozhodcovia diskvalifikovali chalanov, ma mrzelo, ale diskvalifikácia pri skrátení trate bola na maratóne vždy namieste a podľa pravidiel. Z víťazstva mám ale aj napriek tejto komplikácii veľkú radosť.

Kompletné výsledky si môžete prezrieť na webe sportsofttiming.sk.

Organizácia

Z pohľadu pretekára krátkej trate vnímam značenie a usmerňovanie na trati zo strany organizátorov za dostatočné, najmä v kritických úsekoch, kde sa trate križovali.

V cieli nás počas umývania bicyklov vo veľmi dobre vybavenej umyvárke prekvapilo krupobitie, ktoré plynule prešlo do dažďa. Kopa pretekárov, najmä z dlhej a strednej trate, takéto šťastie nemala a krúpy ich zastihli ešte na trati.

Niekto sa na chvíľu schoval na tribúne futbalového štadióna, niekto v bufete, iní v stánkoch Škoda Village alebo vo svojich autách. Dážď znova ustal a počas vyhodnotenia výsledkov sme mohli pohodlne sedieť na tribúne. Pre všetkých, ktorí sprevádzali pretekárov, bol pripravený tradične bohatý sprievodý program.

Moju prvú účasť na MTB maratóne hodnotím veľmi pozitívne. Škoda Svätojurský MTB maratón je ideálny na štart sezóny a je vhodný aj pre rodiny, mladších či menej skúsených pretekárov. Som rád, že som mal možnosť si to vyskúšať v známych končinách blízko od domov. Už teraz sa teším na ďalší štart v sérii Škoda Bike Open Tour.

Zdroj fotografií: archív autora, Milan Maršalka