• SVK

Najikonickejšie miesta Tour de France

Napísal Siegfried Mortkowitz

Okrem toho, že ide o trojtýždňové cyklistické preteky, Tour de France – ako všetky Grand Tour – je aj tým, čo slovo tour v skutočnosti znamená, „dlhou cestou, zvyčajne pre potešenie, na ktorej navštívime zaujímavé miesta“. Je to prehliadka krajiny a jej zaujímavých miest. Ikonické miesta Tour sú však tie, ktoré sa spájajú s jej športovou históriou kvôli dráme, ktorá sa tam odohrala.

Od prvej Tour de France v roku 1903 sa uskutočnilo 109 ročníkov tejto udalosti, ktorá sa stala jednou z najväčších športových udalostí na celej planéte. Za ten čas si Tour vytvorila svoju vlastnú bohatú históriu s mnohými miestami, ktoré sa stali synonymom pretekov. Je ich príliš veľa na to, aby sme ich tu vypísali. Väčšina z nižšie uvedených sú kopce, pretože väčšina veľkej drámy Tour sa týka jazdcov, ktorí sa trápili výstupom po strmom svahu na vrchol hory alebo priesmyk v Alpách, či Pyrenejach.

Champs-Élysées

Champs-Elysées
Tour de France si bez Champs-Elysées neviem predstaviť. © Profimedia

Nech ide o akúkoľvek konverzáciu o ikonických miestach Tour de France, každá sa musí začať na konci, na poslednej etape pretekov. Tá sa odohráva na najznámejšej ulici sveta, Champs-Élysées, v najpopulárnejšom meste sveta, Paríži. Táto časť tiež prechádza mnohými ikonickými miestami samotného mesta: Námestím svornosti, Víťazným oblúkom, Tuilerijským palácom a Louvrom.

Samotná Champs nie je ničím iným ako veľmi drahým nákupným centrom so špičkovými obchodmi, reštauráciami, nočnými klubmi, divadlami a kaviarňami. Nachádzda sa na piatom mieste v zozname najdrahších ulíc sveta s ročným nájomným v priemere 11 496 $ [10 621 €] / m2. Ale každý rok, v jednu júlovú nedeľu, musia nakupujúci ustúpiť fanúšikom cestných pretekov, ktorí lemujú ulicu, aby sledovali finále najslávnejších cestných pretekov na svete.

Záverečná etapa Tour je pre víťaza žltého dresu takmer vždy víťaznou promenádou. Pelotón jazdí pokojným tempom, zatiaľ čo víťaz popíja šampanské so svojím tímom a pózuje pre fotografov. Preteky konečne začínajú, keď jazdci dorazia ku Champs, kde šprintéri súperia o víťazstvo v najprestížnejšom šprintérskom umiestnení vo svetovej cyklistike. Etapa sa zvyčajne končí hromadným šprintom; posledným jazdcom, ktorý vyhral etapu odrthnutím sa, bol Alexander Vinokourov v roku 2005. Mark Cavendish, teraz z Astany Qazaqstan, vyhral etapu štyrikrát, čo je viac ako ktorýkoľvek iný jazdec. Tento rok budú jazdci štartovať v Saint-Quentin-en-Yvelines neďaleko Paríža a 115 km dlhá etapa bude zahŕňať osem kôl na Champs.

Alpe d’Huez

Ale d'Huez
Romain Bardet a Tony Gallopin počas obhliadky trate na ceste k vrcholu Alpe d’Huez. © Profimedia

Alpe d’Huez je pravdepodobne najznámejšie zo všetkých pohorí Tour de France, nepochybne kvôli 21 zákrutám, ktoré vedú hore svahom. 13,8 km dlhé stúpanie, pri priemernom sklone 8,1 %, s maximom 11,5 %, končí v nadmorskej výške 1 850 m. Od svojho uvedenia v roku 1952 bolo súčasťou Tour 31-krát. Zvláštnosťou je, že nebolo hneď od začiatku obľúbeným miestom. Na jeho svahoch nebolo vidieť takmer žiadnych divákov, no rokmi sa stalo veľkým favoritom. Dnes tisícky divákov lemujú svah blízko vrcholu, aby mohli povzbudiť cyklistov pri pretekaní.

Geraint Thomas je prvým a zatiaľ jediným jazdcom, ktorý vyhral etapu Alpe d’Huez na Tour de France, pričom mal na sebe žltý dres lídra pretekov. Podarilo sa mu to v roku 2018. Túto Tour de France vyhral. Jedným z bizarnejších momentov Tour de France je situácia, ktorá nastala v roku 1999. Giuseppe Guerini bol vpredu v stúpaní a len niekoľko stoviek metrov pred cieľom sa zrazil s divákom. Ten sa pred neho postavil, aby si ho odfotil. Pohodový Guerini sa však jednoducho vrátil na bicykel a vyhral etapu o 21 sekúnd neskôr.

Hora sa stala športovým pútnickým miestom pre holandských fanúšikov cyklistiky vďaka víťazstvu Joopa Zoetemelka vo výstupe v roku 1976. Ten zvíťazil len o 3 sekundy nad Belgičanom Lucienom Van Impe. Týchto fanúšikov ľahko rozpoznať, pretože majú oranžové oblečenie a často sú omámení alkoholom.

Bordeaux

Bordeaux
Bordeaux – mesto, ktoré po Paríži hostilo preteky najčastejšie.

Spomeňte Bordeaux a ľudia si hneď predstavia skvelé červené vína vyrábané v regióne a vychutnávané po celom svete. Ale mesto, ktoré sa nachádza na rieke Garonne, 50 km od pobrežia Atlantiku, je tiež skvelým športovým mestom. Má úspešný rugby klub, ktorý hrá na najvyššej úrovni, a tiež futbalový tím, ktorý dlhé roky hral v elitnej Ligue 1. Až kým finančné problémy, z veľkej časti spôsobené pandémiou Covid, neviedli k jeho zostupu v roku 2021. Mesto je tiež obľúbenou zastávkou na Tour. S 81 návštevami je to po Paríži 2. mesto, ktoré preteky hostilo najčastejšie.

Tohtoročná zastávka na záver 7. etapy je prvou za 13 rokov. Posledným víťazom etapy v Bordeaux bol Mark Cavendish. Ten dúfa, že tento rok prekoná rekord 34 víťazstiev v etape Tour de France, o ktorý sa v súčasnosti delí so skvelým Eddym Merckxom. Bolo by vhodné, keby „veľký Cavendish” zlomil rekord práve v Bordeaux, meste s bohatou cyklistickou históriou. Kedysi sa v ňom konali veľké šesťdňové cyklistické preteky. A je tiež domovom slávneho velodrómu Bordeaux-Lac Stadium, kde sa v rokoch 1998 a 2006 konali majstrovstvá sveta na dráhe, a kde Chris Boardman, Graeme Obree, Miguel Indurain a Tony Rominger vytvorili svetové 1-hodinové rekordy v rokoch 1993 a 1994.

Mont Ventoux

Mt Ventoux
Ohromujúca hora Ventoux. © Profimedia

Mont Ventoux je považovaný za jeden z najnamáhavejších výstupov na Tour de France a od roku 1951 ho jazdci Tour navštívili 18-krát. Obor Provensalska, ako sa mu hovorí, je vysoký 1 909 metrov. Jeho holý, skalnatý vápencový vrchol často porovnávajú s povrchom Mesiaca. Na rozdiel od iných klasických pohorí Tour Álp a Pyrenejí, ktoré sú obklopené vysokými štítmi, Ventoux stojí sám, týči sa nad Provensálskom a je viditeľný z diaľky. Má tri stúpania, z ktorých každé je náročné.

V roku 2016 bol výstup prerušený kvôli prudkému vetru Mistrál, ktorý fúkal cez jeho svahy, ale to nezabránilo hore vyvádzať. Niekoľko kilometrov pod upraveným „vrcholom“ sa diváci dostali príliš blízko k jazdcom. To spôsobilo, že líder pretekov (a konečný víťaz) Chris Froome narazil do zadnej časti jazdca pred ním, ktorý narazil do zadnej časti motorky nesúcej kameramana. V jednej z ikonických scén Tour de France Froome odhodil svoj poškodený bicykel a začal utekať po strmej ceste hore, až kým mu neprišiel nový bicykel. V roku 2021 sa na Ventoux neliezlo raz, ale hneď dvakrát, pričom slávne víťazstvo získal jazdec Jumbo-Visma Wout van Aert.

Nie je to práve sympatická hora. V skutočnosti ju zosnulý francúzsky filozof Roland Barthes nazval „bohom zla, ktorému treba prinášať obete. Nikdy neodpustí slabosť a vyberie si nespravodlivú daň za utrpenie.“

Col du Tourmalet

Col du Tourmalet je jedným z najlegendárnejších miest Tour. © Profimedia

Tourmalet je najviac zdolávaná hora v histórii Tour de France, od roku 1910 sa na pretekoch objavila 90-krát. S výškou 2 115 m je to jeden z najvyšších spevnených horských priesmykov vo francúzskych Pyrenejach a pravdepodobne najobľúbenejšia cyklistická hora celého sveta: tento rok na horu zavíta aj Tour de France Femmes avec Zwift a tiež aj Vuelta a España.

Octave Lapize, prvý jazdec, ktorý ju prešiel v roku 1910, kričal na organizátorov pretekov, keď vyčerpaný a prechladnutý tlačil svoj bicykel hore svahom: „Vrahovia! Všetci ste vrahovia!“ Napriek tomu v tom roku vyhral Tour, pretože len 41 jazdcov zo 110 štartujúcich dokázalo preteky dokončiť.

Stúpanie sa odvtedy stalo jedným z najcennejších na Tour de France. „Keď ste vrchár, všetky víťazstvá na Tour de France sú krásne. Ale vyhrať na monumente, ako je tento, na Tourmalet, to je to, čo milujem,“ povedal uslzený Thibaut Pinot po víťazstve v stúpaní na Tourmalet v roku 2019.

Puy de Dôme

Puy de Dôme
Vrch Puy de Dôme sa vracia na preteky prvýkrát po 35 rokoch. © Profimedia

Puy de Dôme nie je ani v Alpách, ani v Pyrenejach; je to mladá sopka v Centrálnom masíve v strednom Francúzsku. Prvýkrát bol vystúpaný na Tour de France v roku 1952 a odvtedy sa na Tour objavil iba 13-krát. V roku 2023 sa vracia do pretekov po prvýkrát po 35 rokoch a bude cieľom 9. etapy, stúpania 13,3 km pri priemernom sklone 7,7 %, s konečnými 4,5 km v priemere takmer 12 %. Jeho výber zvíťazil nad inými, známejšími stúpaniami – ako Col du Galibier, Col de la Madeleine a Col d’Aubisque, aby sme spomenuli aspoň tri – pretože 12. júla 1964 to bola etapa, kde sa odohral jeden z najslávnejších pamätných duelov v najslávnejšej rivalite v histórii Tour, medzi Jacquesom Anquetilom a Raymondom Poulidorom.

Chladný, rezervovaný Anquetil vyhral Tour už štyrikrát a na začiatku 20. etapy mal na sebe žltý dres s náskokom 56 sekúnd na Poulidora. Na Tour zostávali len dve etapy, jednou z nich bola časovka, v ktorej bol Anquetil, známy ako „Pán Chrono,“ veľkým favoritom. V skratke, v etape do cieľa chýbal menej ako 1 km. Po tom, čo obaja spolu pretekali väčšinu stúpania, Poulidor sa konečne hnal dopredu, zatiaľ čo Anquetil začal bojovať. Keď Poulidor preťal cieľovú čiaru na Puy, po viac ako 7 hodinách pretekov, Anquetil sa stále namáhal na svahu.

Keď preťal cieľovú pásku, spýtal sa svojho športového riaditeľa, Raphaëla Géminianiho, koľko mu zostalo z jeho náskoku 56 sekúnd. „Štrnásť sekúnd,“ povedal Géminiani. „To je o 13 viac, ako potrebujem,“ odpovedal Anquetil a stal sa prvým cyklistom, ktorý vyhral Tour päťkrát. Poulidor je dnes známy ako najväčší jazdec, ktorý si nikdy neobliekol žltý dres, a tiež ako starý otec Mathieu van der Poela. A 20. etapu Tour 1964 považuje minimálne jeden cyklistický historik za „najväčšie cyklistické preteky vôbec”.