• SVK

Reportáž: Škoda MTB maratón Rajecké Teplice – dokonalý štart sezóny

Napísal WeLoveCycling

Maratónska sezóna sa uplynulý víkend dočkala svojho otvorenia. V krásnom prostredí Rajeckých Teplíc sa v sobotu 21. mája konalo prvé kolo našej/vašej obľúbenej série Škoda BIKE OPEN TOUR a pre mnohých milovníkov cyklistiky bolo zároveň úvodom do celej sezóny. A počasie vyšlo na jednotku.

Už od skorého rána sa v priestoroch zázemia motali nedočkaví pretekári. Nálada bola perfektná a počasie po dlhej histórii maratónu prialo. Kto pozná tieto preteky, isto vie o ich prívlastku „blatisté”. Teraz však svietilo slnko a až na malý nočný dážď nič nenasvedčovalo tomu, že by si chceli svoj prívlastok udržať.

A možno aj vďaka slnečnému dňu si do Rajeckých Teplíc prišlo zajazdiť spolu takmer 600 milovníkov cyklistiky. A bolo z čoho vyberať. Okrem troch dĺžok tratí mali svoje kategórie aj rodinky s deťmi a e-bikeri.

Maratónska trať – 80 km

Ako prví svoj deň na Škoda MTB maratón Rajecké Teplice odštartovali pretekári z dlhej trate, na ktorých čakali dva okruhy cez krásne prostredie Lúčanskej Malej Fatry. Vďaka nočnému dažďu bol povrch trate ideálny. Na ceste sa neprášilo, avšak dážď po sebe nezanechal takmer žiadne stopy, s výnimkou pár blatových kaluží. Tempo pretekov bolo od začiatku veľmi rýchle. Svedčia o tom aj dosiahnuté časy. Absolútnym víťazom sa stal Karel Hartl s časom 3:17:09.0., ktorý tak obhájil svoje víťazstvo z minulého roka. Medzi ženami sa absolútnou víťazkou stala Janka Keseg Števková, ktorá trať aj súperky pokorila aj so zdravotnými komplikáciami.

Polmaratónska trať – 50 km

O jeden okruh menej si dali účastníci strednej dĺžky trate. Na štart sa najprv postavili e-bikeri, v kategóriách Pedelec a Open. Batérie v stúpaní ukázali svoju podstatu a tak sa pár e-bikerom podarilo dobehnúť aj zadné rady maratóncov. V kategórii Pedelec sa stali víťazmi Tomáš Chabada a Natália Mažgútová. V kategórii Open štartovali len muži a prvenstvo si odniesol Peter Maslančik, ktorý s ročníkom narodenia 1961 predbehol všetkých svojich výrazne mladších konkurentov.

Po e-bikeroch sa na trať postavili klasickí cyklisti. Tu si na najvyššie miesto stúpol Ľubomír Murárik a najrýchlejšou ženou sa stala Timea Štrbáková. Strednú trať si užilo aj zopár gravelistov. Tí boli bez ženskej účasti a najrýchlejším bol Jaroslav Hajdúch.

Hobby trať – 18,5 km

Najkratšiu trať si spolu užili začiatočníci, pohodári, mládež aj rodiny s deťmi. Trať viedla blízkym okolím obce a ponúkla krátky technický úsek a lúky s peknými výhľadmi. Prvenstvo si medzi mužmi odniesol Andrej Kupčok z kategórie kadetov (15-16 rokov) a najrýchlejšou ženou bola taktiež kadetka, Barbora Hegedúšová.

Family kategória sa tiež tešila veľkému počtu cyklistických nadšencov a na štart sa postavilo až 54 rodiniek. Víťami boli Peter a Michal Šichta.

No a dobrá nálada pokračovala aj v zázemí až do samého konca programu. K dispozícii boli rôzne stánky partnerov podujatia, pojazdná kaviareň, skákacie auto či dokonca mohli deti odštartovať kúpaciu sezónu v detskom bazéne. Vysmiati cyklisti, krásne počasie, štedrá tombola, chillout zóna a živá hudba v podaní speváčky Michaely Martykánovej, sa na Škoda MTB maratón Rajecké Teplice spolu postarali o príjemne strávený deň.

A nezabúdajte, že hodnotné ceny žrebujeme nielen po každých pretekoch ale aj v záverečnom losovaní, po skončení celej série ŠBOT 2022, kde na svojho majiteľa čaká skvelý celoodpružený elektrobicykel Škoda eMTB, na tie pravé horské dobrodružstvá.

Fotogalériu z tohto dňa nájdete na tomto odkaze.