• SVK

Reportáž: Okolo Slovenska 2021

Napísal WeLoveCycling

Tohtoročné preteky Okolo Slovenska začali 15. septembra v Košiciach. Predstavili sa na nich veľké svetové tímy ako Deceuninck – Quick-Step, Bora-Hansgrohe, Israel Start-Up Nation, ale aj Team BikeExchange, Team Qhubeka Assos, Team DSM či Astana.

Okrem nich sa zúčastnili aj tímy z Česka, Ruska, Rakúska či Poľska a ďalších krajín. Samozrejme nechýbala ani Slovenská reprezentácia či dve slovenské kontinentálne stajne Dukla Banská Bystrica a Cycling Academy Trenčín. Celkovo sa zapojilo do pretekov 21 tímov, čo je o štyri viac ako minulý rok.

©Ján Melicher, Okolo Slovenska

Celá udalosť odštartovala ako sa patrí poriadnym prológom, kde sa na pódiu predstavili všetky tímy a ich jazdci. Fanúšikovia sa počas tejto udalosti mohli zblízka stretnúť so svetovými tímami a veľkými hviezdami cyklistiky. Samozrejme najväčší záujem bol o nášho Petra Sagana, ale aj ostatní cyklisti sa tešili veľkej popularite. Podvečer všetci odjazdili symbolický okruh na námestí, v dĺžke 1 600 m, a víťazom tohto krátkeho okruhu sa stal Austrálčan Kaden Groves z tímu Bike Exchange.

1. etapa

Prvá etapa sa jazdila v okolí Košíc a jazdcov čakali tri rýchlostné a štyri horské prémie. Dĺžka etapy bola 158,4 km. Etapa však nezačala práve najlepšie, keďže už na štvrtom kilometri spadlo niekoľko cyklistov a Jai Hindley z tímu DSM si zlomil kľúčnu kosť. Celkovo však etapu charakterizoval celodenný únik ôsmich jazdcov, v ktorom bol aj Slovák Martin Haring z Dukly Banská Bystrica. Záverečný špurt však patril šprintérskym tímom a etapové víťazstvo získal Álvaro Hodeg z tímu Deceuninck – Quick-Step, druhé miesto získal Peter Sagan z tímu Bora–Hansgrohe, no a tretí bol Reinardt Janse Van Rensburg z tímu Qhubeka Assos.

2. etapa

Tretí deň štartoval z upršaného Spišského podhradia a končil v Dolnom Kubíne. Počas tohto dňa jazdci dosiahli najvyšší bod celých pretekov, a to pri Štrbskom plese. Organizátori pripravili dve rýchlostné a tri horské prémie. Dĺžka etapy bola 179,7 km. V tento deň počasie pripravilo pre pretekárov sťažené podmienky, pretože polovicu etapy pršalo a celkovo bola dosť veľká zima. Ani v takomto počasí však nebola núdza o únik, o ktorý sa postarali piati jazdci. Ich snahu však pelotón zmaril 32 kilometrov pred cieľom.V záverečnom šprinte skončil Peter Sagan opäť na druhom mieste a víťazom etapy sa stal Jannik Steimle a na treťom mieste skončil Álvaro Hodeg, obaja z tímu Deceuninck – Quick-Step.

3. etapa

Predposledný deň pretekov Okolo Slovenska viedol z Dolného Kubína do Považskej Bystrice a jazdcov čakalo okrem troch rýchlostných aj päť horských prémií. Bola to najdlhšia trasa tohto ročníka v dĺžke 193,2 km. Zamračená obloha a studené počasie potrápilo jazdcov aj v tento deň, avšak už toľko nepršalo. Nechýbal pád v úvode, ale našťastie všetci jazdci pokračovali ďalej. Šprintéri v cieli pripravili riadnu drámu, keď sa o prvenstvo pobili hneď štyria favoriti, a to Peter Sagan, Álvaro Hodeg, Kaden Groves a Kristoffer Halvorsen. O víťazovi nakoniec musela rozhodnúť cieľová fotografia a stal sa ním Kristoffer Halvorsen, druhý bol Kaden Groves a tretie miesto obsadil Peter Sagan, ktorý si udržal prvenstvo v súťaži o najlepšieho domáceho jazdca.

4. etapa

Piaty deň tohto cyklistického sviatku bol záverečnou časťou pretekov a štartovala v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice a končila v Trnave. K dispozícii boli tri rýchlostné aj tri horské prémie. Dĺžka etapy 159,2 km. Chladné počasie sa postupne umúdrilo a pri príchode do Trnavy sa už dokonca ukázalo slnko. Dlhú dobu sa snažili vyprofilovať viaceré neúspešné úniky až sa nakoniec v celodennom úniku ocitlo 26 jazdcov a nechýbal medzi nimi ani Peter Sagan či Chris Froome. Tento únik sa nakoniec dostal až do cieľa, kde prvenstvo obhájil Itamar Einhorn, druhé miesto patrilo Petrovi Saganovi a tretí skončil Cees Bol. Nakoniec sa na námestí v Trnave rozdali ceny a dresy, taktiež sa vyhodnotil aj najlepší tím pretekov, ktorým sa stal Team DSM.

Napriek tomu, že sa Petrovi neušlo žiadne etapové víťazstvo, vyhral celkové poradie, zobral náš slávny zelený dres Škoda a taktiež bol vyhodnotený ako najlepší Slovák. Po 16 rokoch je tak ďalším Slovákom, ktorý vyhral celkovú klasifikáciu na pretekoch Okolo Slovenska.

Videli sme krásne preteky a úžasný športový zážitok. Pretekári prešli celkovo 692,1 km, videli neuveriteľných 152 miest a obcí, súťažili o cenné body na 15 vrchárskych a 12 rýchlostných prémiách – to je bilancia tohtoročných pretekov Okolo Slovenska. Udalosť, ktorou žilo celé Slovensko a tento rok bola dokonca po prvýkrát v histórii sledovaná takmer na celom svete, v 46. krajinách, vďaka športovým kanálom Eurosport či na Slovensku RTVS.