Mesačná desiatka – horúce cesty nenechali nikoho chladným

Napísal We Love Cycling

Najteplejší mesiac roka nám nepriniesol len mimoriadne teplé počasie, ale súčasne aj množstvo zaujímavých a možno aj nevšedných situácii a momentov, ktoré sprevádzali cyklistov počas vrcholu sezóny.

Peter Sagan získal zelený dres už po rekordný 7-krát!

Slovenský najúspešnejší cyklista, ktorý sa na Tour de France predstavil už po ôsmykrát, získal to, čo sa mu už od začiatku predpovedalo. Ako prvý cyklista na svete v histórii Tour dokázal opanovať bodovaciu súťaž počas siedmych ročníkov. Od roku 2013 až do roku 2019 (s výnimkou 2017, kedy bol neprávom vylúčený), nemal v tejto súťaži konkurenta. Aj keď sa šprintéri ako M. Cavendish, A. Greipel či M. Kittel pokúšali prekonať jeho dominanciu, Sagan svojou všestrannosťou aj v menej „šprintérskych“ etapách nedal nikomu šancu. Šesťkrát sa takýto úspech podaril len E. Zabelovi v rokoch 1996 až 2001.

Francúzi ovládajú súčasnú horskú cyklistiku v zjazde

Za sebou máme v tejto sezóne už päť kôl svetového pohára v zjazde. Predovšetkým posledné dve ukázali, že Francúzsko ma v tejto disciplíne silné zbrane. Vo Vallnorde suverénne zvíťazil L. Bruni, a to už po tretíkrát v sezóne. O týždeň na to, na francúzskej pôde pred národným sviatkom, sa to podarilo A. Pierronovi, ktorý má na svojom konte dve víťazstvá. Celkovo tak títo dvaja jazdci pozbierali všetky doterajšie triumfy na svetovom pohári. Podarí sa ich zastaviť už prvý augustový týždeň vo Val di Sole v Taliansku?

Ch. Froome sa po ťažkom páde vracia (pomaly) do sedla

Anglický štvornásobný držiteľ žltého dresu z Tour de France, Ch. Froome, sa po júnovom páde, kedy si zlomil stehennú kosť, niekoľko rebier a privodil si viaceré ďalšie zranenia, v posledných dňoch ocitá opäť na bicykli. Samozrejme, ešte to ani zďaleka nemožno nazvať ako „bicyklovanie“. Zranenou nohou síce ešte pedálovať nemôže, no optimizmus a odhodlanie návratu do pelotónu sú zreteľné. Bude to ešte dlhá cesta – La Vuelta je otázna, no všetci vieme, že Chris je bojovník.

Aké to je byť súčasťou európskych majstrovstiev v cross-country?

Mnohí z nás poznajú preteky len spoza televíznych prijímačov alebo fotografií, no je len málo tých, ktorí si ich prejdú v sedle bicykla. B. Wawak nás v tomto videu prevedie traťou, na ktorej sa odohral európsky šampionát v horskej cyklistike, ktorý sa konal neďaleko, u našich západných susedov v Brne. Na trati nájdete nielen dlhé široké stúpania, ale aj kamenisté zjazdy, v ktorých nie je čas na zaváhania.

Slovensko pozná nových šampiónov v horskej cyklistike

V predposlednom júlovom týždni sa nielen na Slovensku rozhodovalo o majstrovi tej-ktorej krajiny v horskej cyklistike, a to v disciplíne cross-country a zjazde. V mužskej kategórii cross-country zvíťazil staronový majster, M. Haring, u žien to bola taktiež skúsená J. Keseg Števková. Zjazd ovládol nečakane D. Kohút pred niekoľkonásobným šampiónom, A. Rojčekom. U žien sa z výhry tešila V. Petrovská s dominantným náskokom.

Preskočiť pelotón? Prečo nie!

Pre niekoho je takéto počínanie vrcholom arogancie voči iným ľuďom. Pre niekoho iného to môže byť nespútaný a bezprostredný prejav možnosti ukázať sa nevšedným spôsobom. Tak či onak, V. Anouilh sa počas jednej z etáp pokúsil o to, čo sa v priebehu minulých rokov stalo akousi tradíciou – na zjazdovom horskom bicykli preskočiť idúci pelotón. Vyše 16-metrový skok sa Valentinovi podaril na jednotku – čistý let a bezproblémový dopad z tohto činu urobili ukážku skúseného ovládania bicykla.

Enduro ovládlo francúzske Les Orres, právom

Po prvýkrát v kariére dokázal austrálsky pretekár, E. Masters, vyhrať kolo svetového pohára v endure. Neskromne povedané, získal ho právom. V nabitej konkurencii dokázal odolať aj R. Rudeovi či A. Daillymu. Prašné podmienky, náročné etapy a množstvo nastúpaných metrov viedli k tesnému víťazstvu, kedy po takmer hodine pretekania rozhodla necelá sekunda. Sedem meraných úsekov prešiel Masters excelentne – vyhral tri a v ostatných sa zmestil do top sedmičky. Úradujúci dvojnásobný víťaz svetového pohára, S. Hill, skončil až na 12. mieste po technickým problémoch. S troma zastávkami pred koncom vedie celkové poradie F. Nicolai pred E. Mastersom a S. Hillom.

Majstrovstvá sveta v BMX nenechali nikoho chladným

Belgicko hostilo tohtoročný šampionát v stále žijúcej disciplíne BMX. I keď sa táto forma cyklistiky môže javiť ako jednoduchá, opak je pravdou. Krátke trate, na ktorých aj malé zaváhanie môže jazdca stáť všetko, si vyžadujú veľkú dávku zručností. V horúcom počasí sa v ženskej kategórii o tesné víťazstvo postarala Američanka Alise Willoughby. Medzi mužmi jednoznačne dominoval Twan Van Gendt z Holandska. Obaja pretekári budú môcť počas nasledujúcich dvanástich mesiacov nosiť dúhový dres majstra sveta.

Cyklistika neponúka len prospech, niekedy je to naopak

Vysoký energetický výdaj a záťaž tela. S týmto faktorom sa potykajú všetky druhy športov. V cyklistike je to ešte o čosi iné. Svoje o tom vie aj český pretekár O. Cink, ktorý sa počas svetového pohára v Andorre presvedčil, že telo nemožno tlačiť do úplných krajností. Dve kolá pred koncom pretekov sa jeho náskok na čele razantne zmenšil a Cink zastavil v depe. Jeho gestikulácia, smerujúca pozornosť na hruď, predznamenávala, že niečo nie je v poriadku. Nakoniec v pretekoch pokračoval a skončil desiaty. Po pretekoch sa vyjadril, že na pulzmetri videl tepovú frekvenciu vyše 260 úderov za minútu. Nuž, ako sa hovorí, športom k trvalej invalidite.