• SVK

Ako dopadli majstrovstvá Slovenska v cestnej cyklistike?

Napísal We Love Cycling

Trnava sa minulý týždeň stala na chvíľu centrom slovenského športu, konkrétne cestnej cyklistiky. Pretekári z Českej a Slovenskej republiky sa stretli, aby bojovali o národné tituly. Kto sa nakoniec stal víťazom?

Tradícia spojených majstrovstiev Českej a Slovenskej republiky má už nejaký ten rok. Počas svojej histórie videla početné štarty tak na našej, ako aj susednej pôde. Práve ročník 2019 pripadol v prospech slovenských organizátorov, ktorí si za štartové a cieľové miesto zvolili Trnavu. Ak ste zvedaví, ako vyzerala samotná trať, prečítajte si článok o nej.

Časovka s novým víťazom

Prvou z dvojice disciplín, v ktorých sa bojovalo o dres majstra Slovenska, bola časovka jednotlivcov. Keďže časovka tímov spadá pod hlavičku majstrovstiev sveta, časovkári mali možnosť vydobyť si majstrovský titul len v individuálnej kategórii.

Vo štvrtok 27.6. vstávali jazdci do pomerne teplého počasia. Pre pretekárov bola pripravená trať, spočívajúca z okruhu v blízkosti Trnavy. Rovinatý profil s dĺžkou 20,5 km ako prvé vyskúšali juniorky, juniori a ženy. Medzi juniorkami, štartujúcimi v ranných hodinách, dominovala N. Jenčušová. Tá s náskokom 1:32 zdolala svoje súperky, S. Zahorcovú a následne aj R. Paulechovú. Na štarte však chýbali možné favoritky – A. Bačíková a T. Medveďová, ktoré v týchto dňoch pretekajú na Európskych hrách.

Medzi ženami sa najviac darilo T. Jasekovej. Spomedzi deviatich pretekárok ako jediná pokorila hranicu 30 minút. Vďaka tomu si udržala takmer polminútový náskok pred M. Findorovou a A. Šimora.

Mužskú kategóriu juniorov tvorilo 29 pretekárov. Napriek tomu sa bolo na čo pozerať. Konečné poradie bolo otázkou najmenších chýb, keďže výkonnosť jazdcov bola takmer na rovnakej úrovni. Nakoniec časomiera ukazovala šesťsekundový náskok v prospech F. Lohinského, ktorý tak zdolal P. Kramarčíka. Tretí s 33-sekundovou stratou bol S. Nagy.

Poobedné teploty, ktoré sa držali nad hodnotou 30°C v tieni, patrili kategóriám muži U23 a elite. Do tohto nehostinného počasia sa vydali ako prví mladší z nich. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že obe skupiny mali pred sebou dvojnásobok kilometrov, teda 41. Mladšia z týchto dvoch skupín sa postavila na štart o 13. hodine popoludní. Najlepší čas predviedol M. Vlčák, ktorý druhému S. Orcisovi nadelil takmer minútu.

Elitná kategória mužov mala celkovo 19 pretekárov. Vo výsledkovej listine je najviditeľnejšie miesto tímu DUKLA Banská Bystrica, ktorej jazdci obsadili prvé 4 miesta. Najrýchlejším bol J. A. Cully s náskokom 1:13 pred M. Čaneckým a P. Tyborom.

Preteky s hromadným štartom

Najväčšie očakávania boli spájané s druhou disciplínou, a to hromadnými pretekmi. Opäť sa na štart ako prví postavili najmladší, teda juniori. Čakala ich trať s dĺžkou 125 km. I keď teplota klesla na hodnotu okolo 25°C, o napätie bolo postarané. Spoločné preteky s českými juniormi vyústili do šprintu v záverečných metroch. Najrýchlejším Slovákom sa stal P. Karmarčík pred Š. Nagym a D. Sikorom. Diváci v posledných metroch videli aj pád, ktorý sa našťastie pre väčšinu pretekárov zaobišiel bez zranení.

Kategória U23, rovnako ako juniorská, štartovala spoločne s reprezentantmi oboch krajín. 155 km dlhá trať sa opäť rozhodovala v závere. Po vyše 3 a pol hodinách cieľovú pásku preťali najprv traja českí pretekári na čele s T. Bártom. Ďalšie 2 miesta patrili Slovákom, S. Orosovi a D. Kaškovi. Tretie miesto vydobyl M. Blaško na celkovej 9. pozícii.

Záver majstrovstiev patril samozrejme mužskej elite kategórii, priamy prenos ktorej ste si mohli pozrieť aj v televízii. Nabitá konkurencia bojovala od úvodných kilometrov. Pokus o únik zaznamenal aj P. Sagan. Po ňom sa na čelo dostal jeho brat Juraj s viacerými českými pretekármi. Táto situácia sa nemenila počas celých pretekov. Trojminútový náskok už nikto nedobehol, a to aj napriek opakovaným nástupom v závere pretekov. Do cieľa tak došla skupina 6 jazdcov. Z pätice Čechov bol najrýchlejší F. Sisr pred T. Kalojírosom a P. Vakočom. Slovenský titul s prehľadom získal J. Sagan v závere tejto skupiny.

Ďalšie mená sa na výsledkovej tabuli objavili až po vyše minúte, kedy na čele hlavného poľa došprintoval E. Baška nasledovaný P. Tyborom a P. Saganom.

Dojmy priamo z trate

Tomáš Cepka, ktorý sa na štart časovky a nedeľných pretekov mužskej elite kategórie postavil ako člen amatérského tímu ZMRL, nám sprostredkoval svoje dojmy priameho účastníka tohto cyklistického sviatku.

“Oba dni som si vychutnal a užil. Vedel som, že sa idem porovnávať s nepomerne silnejšími, ale aj tak to bol zážitok. Časovka bola pre väčšinu jazdcov náročná svojou dĺžkou. 41 km v teple okolo 35°C a pri silnom vetre dala skutočne zabrať. V nedeľu počas pretekov s hromadným štartom bolo najviac divákov. Keď Sagan nastupoval na štart s bodyguardom, len som sa smial. Hotová mánia. Preteky začali extrémne rýchlo. Profíci si čistili balík od slabších jazdcov. Bezpečnosť. Stúpania za Dechticami boli selektívne, tak som bol rád, že som ich prežil a do Trnavy sa dostal s hlavným poľom. Na malom okruhu mi už došlo, tak som pobavil svojich fanúšikov mini únikom cez priestor štartu. Potom ako väčšina štartujúcich som bol odvolaný. Celé to bolo pre mňa veľký zážitok a som vďačný za to, ako to dopadlo. A aj za povzbudzovanie.”

Viac fotiek po rozkliknutí

(zdroj fotografií: FB/PeterSagan, FB/majstrovstva2019trnava, Tomáš Cepka, Mária Kovalová)