• SVK

Reportáž: Škoda MTB maratón Levočské vrchy – zelená oslava cyklistiky

Napísal We Love Cycling

Ak ste náhodou v sobotu 25. mája chýbali v Resorte Levočská Dolina na štvrtom kole série Škoda BIKE OPEN TOUR, tak ste naozaj prišli o deň plný lásky k bicyklovaniu, výbornej atmosféry a zábavy pre celú rodinu. Navyše to tento rok bolo v Levoči ešte o čosi zelenšie!

Počasie ako namaľované

Keďže tohtoročný máj sa skôr podobá na upršaný a chladný október a výdatné dažde s malými prestávkami trápia všetky kúty Slovenska, bol naozaj doslova zázrak, keď predpoveď na maratónsky víkend sľubovala konečne pozitívnu zmenu. Tá sa napokon aj naplnila a celú sobotu panovalo veľmi príjemné slnečné počasie, ktoré privialo vlnu pozitívnej nálady medzi všetkých účastníkov aj organizačný tím Cyklo Spiš a Škoda. Dážď sa prirodzene prejavil na trati, ktorá síce vo väčšine úsekov vedie po “neškodných” zvážniciach, avšak stačilo pár lúčnych pasáží a o radosť mali pretekári postarané. Do cieľa sa vracali doslova “vymaľovaní” a slušnú porciu blata si doviezli aj na svojich bicykloch. Avšak úsmevy na tvárach boli jasným dôkazom, že robia to, čo naozaj milujú, bez ohľadu na podmienky 🙂.

Zábava pre všetkých

Od minulého roka sa organizátori starajú aj o zvýšený komfort pretekárov. V cieli tak na nich čakali sprchy a cykloumývareň, ktorú využili pre približne 300 bicyklov. Návštevníci pretekov sa mohli posilniť v stánkoch s občerstvením, podujatie spestril bazár kníh, detský kútik s odpadovým Človeče nehnevaj sa či ekokomixy, zatiaľ čo ich bicykle boli v bezpečí stráženej úschovne. Deti sa zároveň vybláznili vo fun zóne, či pri množstve sprievodných akcií. Samozrejme nechýbal ani veľký skákací hrad, kde si mohli do sýtosti vybiť svoju nekonečnú energiu. Celé zázemie bolo situované v areáli biokúpaliska, ktoré poskytovalo naozaj komfortný priestor pre všetkých, či už pretekárov oddychujúcich na tulivakoch, alebo blázniace sa deti. Už nám snáď môže byť len ľúto, že nebolo teplejšie a nedalo sa kúpať :).

Vysoká účasť

Levočský maratón je už zabehnuté podujatie, ktoré malo v našej sérii tento rok premiéru, vďaka ktorej sa zdvojnásobil počet „pretekaniachtivých“ cyklistov. Na štart dažďom rozmočených trás sa postavilo celkovo 652 pretekárov, z ktorých to do cieľa dotiahlo 593 z nich. Z toho 72 absolvovalo najdlhšiu, 73 km trať. Na strednej, 47-kilometrovej trati, vítali návštevníci v cieli 295 cyklistov, z krátkej 25 km trasy sa tešilo v závere 156 bikerov. Rodinnú Family kategóriu v dĺžke 8 km si užilo 64 malých aj veľkých pretekárov, kategóriu e-bike absolvovalo 6 účastníkov. Okrem slovenských cyklistov nechýbali ani naši susedia z Čiech, Poľska či Maďarska.

Medzi mužmi (19-39 rokov) si na dlhej trati najlepšie počínal minuloročný víťaz celej série, Martin Kostelničák s časom 3:25:46. Medzi ženami na rovnakej trati dorazila ako prvá do cieľa Zuzana Juhásová s časom 4:39:19. Kompletné výsledky vrátane všetkých kategórií nájdete na tomto odkaze.

Príroda si to zaslúži

Snáď najväčšou ozdobou horských maratónov našej ŠBOT je samotná krása slovenskej prírody. Aby sme sa jej poďakovali za možnosti, ktoré nám bikerom ponúka, zvolili sme zelenší prístup počas celého priebehu série. Inak tomu nebolo ani v Levočskej Doline, kde práve organizátori boli najväčšími iniciátormi tohto zeleného prístupu. Jednorazový plastový riad preto nahradili misky z kompostovateľného materiálu a kovové príbory zapožičané z okolitých škôl. V areáli pretekov neboli žiadne smetné koše, organizátori zriadili dve separačné stanice, v ktorých sa odpad zbieral a správne triedil s pomocou odborníkov zo Zelenej hliadky v Levoči.

Všetky nápoje na mieste sa čapovali do kompostovateľných pohárov, pretekári sa mohli občerstviť aj zo sklených pohárov. Ceny, suveníry, cyklotyčinky či zákusky boli balené do ušitých alebo papierových vrecúšok, čím sa eliminoval potenciálny odpad už pri jeho vzniku. Aj ceny v tombole sa odovzdávali vo forme zážitkových poukazov, takže tieto preteky skončili so 100 % znížením plastového odpadu. Na konci pretekov zostal neseparovateľný odpad v 5 l vrecúšku.

„Chcel by som vyzdvihnúť enormnú snahu organizátorov v oblasti znižovania odpadov. Zároveň by som rád poďakoval pretekárom aj návštevníkom, ktorí ochotne akceptovali tento prístup. Spoločne sa tak podarilo úplne vylúčiť plasty, vyseparovať takmer všetok odpad a ukázať trend, ktorým by sa takéto podujatia mohli uberať. Aj toto je spôsob, ktorým chceme napĺňať našu stratégiu trvalej udržateľnosti GreenFuture,“ uviedol Marek Růžička, konateľ spoločnosti Škoda AUTO Slovensko.

Škoda Family – zážitok nielen pre deti

Mimoriadny úspech mala v Levoči nová rodinná kategória, ktorú tvorí dvojica dospelej osoby a dieťaťa vo veku 8-14 rokov, ktorí štartujú spolu. Deti si tak majú možnosť odskúšať atmosféru skutočných pretekov a dôkazom, že to v Levoči zobrali seriózne vážne, boli sústredené tváričky na štarte. V mnohých prípadoch sa rodičia na štarte obávali, či budú svojim odhodlaným pretekárom na trati stíhať :). Napokon všetko dobre dopadlo a v cieli sa stretli vysmiati malí aj veľkí bikeri.

Kto získa auto v skvelej výbave?

Všetci pretekári boli zaradení do záverečnej tomboly. V nej budú mať možnosť tí, čo sa zúčastnia najmenej štyroch pretekov série, získať do osobného vlastníctva novú Škoda FABIA COMBI so skvelou výbavou na cyklistické výlety.

Vyspovedali sme pani Máriu Stanovičovú z CYKLO SPIŠ

Ako hodnotíte sobotný maratón a účasť Vášho maratónu v sérii Škoda BIKE OPEN TOUR? Ako sa to prejavilo na počte účastníkov? Zvládli by ste kapacitne aj viac?
Seriál pretekov Škoda BIKE OPEN TOUR sa konal už po 6. rok. Takisto aj my v Levoči sme tohto roku oslávili 6. ročník organizovania našich pretekov v Levočských vrchoch. Každý ročník nás posúva vpred. Tento ročník sme nastavili vysoký cieľ ohľadom odpadového hospodárstva. Splnenie tejto pomyselnej latky a celkového priebehu Škoda MTB maratónu hodnotíme veľmi uspokojujúco. Po nepriaznivých dlhotrvajúcich dažďoch, sme ako na objednávku mali práve v sobotu krásne slnečné počasie. Účasť nášho maratónu v sérii ŠBOT priniesol nový rozmer kvalitnej ponuky pre pretekárov a priaznivcov cyklistiky. Zaznamenali sme nárast o 240 pretekárov oproti minulému roku. Kapacitne sme boli nastavení na takýto počet účastníkov. Zázemie podujatia bolo situované na Bio kúpalisku v Levočskej doline, kde je v plnej sezóne možné zvládnuť aj dvojnásobný počet návštevníkov.

Práve Vy ste stáli za myšlienkou ekológie a ochrany životného prostredia celej série ŠBOT. Priblížte nám prosím, ako to celé fungovalo a ako konkrétne sa to prejavilo na Vašom podujatí
Všetci organizátori chceme pre pretekárov priniesť pekné trate, kvalitný program, jedlo a celkový komfort pri návšteve cyklistov. Starostlivo vyberáme miesto, tím, predajcov. Existuje však jedna vec, ktorá okrem nevšedných zážitkov zostáva prítomná po každom MTB maratóne. A tou je odpad. Kopy odpadu po skončení MTB podujatia znamenajú pre všetkých zodpovedných organizátorov nevyhnutné zlo a nepríjemný pocit. K odpadovému hospodárstvu sa však môžeme postaviť aj inak. Dobre nastavený systém nakladania s odpadom dokáže zabezpečiť, aby počas podujatia, akým, sú aj MTB maratóny, vzniklo jeho minimum. Tento koncept priniesol výsledky, ktoré po ukončení nášho športového podujatia zanechal dobrý pocit dokonca aj z odpadkov.

Problematikou odpadu, filozofiou Zero Waste a princípmi cirkulárnej ekonomiky, sa na našich cyklistických podujatiach zaoberám druhý rok. Keď náš klub oslovili zástupcovia ŠBOT, hneď som videla veľký potenciál zdieľať tieto všetky skúsenosti do celej série. A aj vďaka podpore značky Škoda a zdieľaniu rovnakej myšlienky v rámci ekológie, sa nám to všetko podarilo urobiť naozaj dobre. Najvyššou mojou prioritou je predchádzanie vzniku odpadu. A tak sme s ŠBOT vymenili igelitové tašky za užitočný darček športového vrecúška, ktoré u každého cyklistu nájde svoje uplatnenie. Zmenili sme štýl darčekov. Namiesto balených gélov, tyčiniek, nápojov sme podporili koncept bez obalu a dali sme šancu starým veciam. Presnejšie, zo starých bielych plachiet žienky ušili vrecúška, do ktorých sme navážili cestoviny, ktoré sme dostali od nášho partnera vo veľkých papierových vreciach. Ponúkli sme pretekárom cyklistické tyčinky, ktoré boli vyrobené tiež bez plastového obalu a my sme ich šetrne zabalili do recyklovaného desiatového papiera. V darčekovej taške bol jeden leták ŠBOT, ktorý bol vytlačený na recyklovanom papieri. Iné drobnosti ako kľúčenky, perá, či letáky, sme zamietli. V konečnom dôsledku už tieto veci sú predurčené, aby skončili ako nepotrebné veci a následne ako odpad.

Pre víťazov sme mali krásne drevené maľované medaile, hotové umelecké diela od našej Ivky. Jednorázové plastové poháre a taniere sme nahradili plne kompostovateľnými alternatívami. Lyžice sme zapožičali zo školských jedálni v Levoči a Spišskom Podhradí, takže netvorili žiadny odpad, žiadne straty a vrátili sme ich všetky späť. Plastové pásky na uchytenie štartových čísiel sme nahradili prírodnými jutovými špagátmi, ktoré zvládli aj náročnú 73 km rozbahnenú trať. Na občerstvovacích staniciach sme zvolili z časti kompostovateľné poháre pre pretekárov, ktorí sa nezastavili a len v rýchlosti sa občerstvili. Tieto poháre pre ostatných pretekárov sme skombinovali so sklenenými pohármi, tiež zapožičanými zo školských jedální alebo tých, ktoré sa v domácnostiach nepoužívali. My sme ich zhromaždili a dookola využívame na pretekoch.

Občerstvovacie stanice boli zabezpečené bezobalovo. Nakupovali sme v bezobalovom obchode do vlastných nádob, pekáreň nám zabezpečila koláče vo vratných prepravkách, ovocie v kartónoch. Myšlienka Zero Waste a snaha znížiť ekologickú stopu nášho MTB podujatia sa v našom prípade netýka len odpadu, ale aj fungovania organizačného tímu a nastavenia procesov. Namiesto PET fliaš s minerálnou vodou u nás nájdete iba znovu použiteľné fľaše, ktoré používame každodenne. Pre všetkých interných aj externých pracovníkov, ktorí boli súčasťou celého nášho tímu, sme ponúkali bagety zabalené iba v papieri. V našom tíme sme dali ďalší zmysel starým tričkám, ktoré v skriniach už nemali využitie. Potlačili sme si ich pečiatkami a tieto tričká budeme využívať na ďalších našich akciách. Za ďalšiu veľkú skúšku sme považovali zrušiť v areáli všetky koše. Vytvorili sme špeciálnu veľkú separačnú stanicu, kde sme triedili všetko. Úplne všetok odpad, čo sa mohol vytvoriť počas pretekov. Táto stanica bola obsluhovaná Zelenou hliadkou z Levoče, ktorá usmerňovala návštevníkov, radila a tým aj vzdelávala o triedení odpadu. Je toho veľa, čo sme zmenili. Dnes si už neviem predstaviť, že je to inak.

Aký veľký je Váš tím, ktorý stál za celou organizáciou?
Počas celého podujatia by sme narátali stovku ľudí, ktorí sa aktívne podieľali na príprave a zabezpečení správneho chodu MTB maratónu. Užší organizačný tím je vyskladaný z rodičov našich zverencov, detí klubu CYKLO SPIŠ a Zelenej hliadky mesta Levoča.

Je niečo, čo by ste spravili inak? S akými prekážkami ste zápasili?
Do budúcna chceme určite zlepšiť umývanie bicyklov a podávať kvalitnejšiu a výživnejšiu bezmäsitú stravu. Počas príprav sme zápasili s povoleniami prejazdov cez urbariát, súkromné pozemky, ktoré musíme riešiť v lepšom dohovore a nájdení nových riešení. Ja osobne som zápasila s klasickým komfortným „plastovým“ štýlom na presadenie bezobalového a bezodpadového štýlu.

Organizácia takéhoto podujatia je určite veľmi náročná, čo Vás motivuje?
Organizácia MTB maratónu je veľmi náročná nielen časovo, ale aj energicky, kde hodiny a dni venované prípravám ani nerátame. Motivuje ma viac faktorov. Pre mňa je úspech, keď inšpirujem ohľadne tvorenia, netvorenia, separovania, či myslenia čo i len jedného človeka, lebo ten inšpiruje ďalšieho a ten ďalšieho a takto to ide ďalej. Povzbudenie je pre mňa uznanie tímu, že tá všetka námaha stála za to. Teší ma pohľad po skončení pretekov na náš vytvorený odpad, na to mini vrecko komunálneho odpadu, na to koľko vyseparovaného odpadu za jeden deň vytvorilo okolo 700 ľudí.

Čo by ste odkázali bikerom, ktorí sa ešte nikdy nezúčastnili takéhoto maratónu a prečo by to mali vyskúšať?
Návšteva nášho MTB maratónu ponúka krásnu prírodu v Levočských vrchoch, nádherné výhľady na Vysoké Tatry. Veľká časť tratí vedie cez bývalé vojenské pásmo Javorina, kde ešte vidieť pozostatky osád a dedín, ktoré boli vysídlené. Ideálne je prísť do Levoče určite na celý víkend. Dostatok krás máme nielen v našich horách, ale aj starobylej Levoči. MTB maratón pripravujeme ohľaduplne k životnému prostrediu, najlepšie ako vieme.

Kde sa vidíme nabudúce?

Sobota v Levočskej Doline dopadla na jednotku s hviezdičkou. Štvrtým podujatím série Škoda BIKE OPEN TOUR 2019 bude Škoda MTB maratón Rajecké Teplice, ktorý sa uskutoční 15. júna 2019 na Kúpalisku Laura Rajecké Teplice. Tento ročník maratónu povedie krásnym prostredím Rajeckej doliny a pohorím Lúčanskej Malej Fatry. Preteky budú súčasne 1. ročníkom Majstrovstiev Slovenska vysokých škôl.

Viac fotiek po rozkliknutí