Škoda BIKE OPEN TOUR – aký bol ročník 2018?

Napísal We Love Cycling

Ani sme sa nenazdali a opäť raz sa nám chýli rok ku koncu. Cyklistická sezóna pre niektorých vôbec nekončí, avšak séria Škoda BIKE OPEN TOUR už to má, pre tento rok, za sebou. Na vášnivých cyklistov čakalo celkovo 6 podujatí, na ktorých si mohli pomerať sily nielen sami so sebou, ale aj s ďalšími bikermi, zdieľajúcimi rovnakú „krvnú skupinu“. Poďme sa teba pozrieť, ako to celé vyzeralo.

Škoda Svätojurský MTB maratón – 28.4.2018

Prvým maratónom v tomto ročníku bol Škoda Svätojurský MTB maratón, ktorý sa koná na západnom konci našej republiky. Koncom apríla už bolo možné očakávať príjemné teploty, motivujúce jazdcov k lepším výkonom. Úvodné preteky boli taktiež zrkadlom toho, ako sa ten-ktorý pretekár pripravoval počas zimných mesiacov. Aj vďaka rýchlejšiemu profilu trate, spojenom s ideálnymi podmienkami povrchu, bol tento ročník ukážkový. Účastníci mali na výber z 3 tratí: 70 km s 2 000 m prevýšením, 42 km s 1 200 m prevýšením a 21 km s 550 výškovými metrami. Víťazne odchádzal Tomáš Višňovský s časom 2:39 h. Medzi ženami vyhrala dlhoročná pretekárka, Janka Keseg Števková za 3:18 h. Zatiaľ, čo jazdci bojovali na trati, ich rodinní príslušníci sa mohli tešiť z bohatého sprievodného programu – detských pretekov a iných atrakcií.

Škoda Dohňany – Púchov Trophy – 19.5.2018

Aj keď počas prvého kola ŠBOT panovalo príjemné počasie, organizátori toho druhého, Škoda Dohňany – Púchov Trophy, nemali toľko šťastia. Výdatné prehánky pozmenili charakter trate a postarali sa o bonusové spestrenie. Našťastie, ani tieto prognózy neodradili množstvo pretekárov, ktorí si mohli vybrať z 3 rozličných dĺžok trate. Menovite najdlhšia 59 km trať s 1 700 m prevýšením bola nasledovaná 40 km traťou s 1 300 nastúpanými metrami a najkratšou bola 16 km trať, na ktorej jazdci zdolali 400 výškových metrov. Víťazom sa stal Karel Hartl v čase 2:43 h a medzi ženami Zuzana Palúchová za 4:03 h. Počas pretekov mohli rodiny aj s najmenší účastníkmi využívať zázemie pripravené organizátormi.

AUTHOR Škoda Bikemaratón Súľovské skaly – 23.6.2018

Už tradične sa jazdci mohli tešiť na 20. ročník maratónu v unikátnom prostredí Súľovských skál. Čo sa týka počasia, aj napriek prvým letným dňom sa teploty približovali skôr tým jarným. Dodatočné prehánky uštedrili pretekárom lepiaci sa prach na ich reťaziach. Povesť maratónu demonštroval aj počet účastníkov. Vyše 1 400 zúčastnených dodalo akcii výbornú atmosféru. Trať sa niesla v jazditeľnom „móde“, aj keď lúčne prejazdy nevyčarovali úsmev na tvárach pretekárov. Prvým v cieli bol, tak ako minule, Karel Hartl v čase 4:25 h, medzi ženami to bola Adela Orevřelová. Množstvu súťažiacich zodpovedalo aj množstvo sprievodných akcii. Medzi ne patrila ukážka zručností trialových cyklistov, či atrakcie pre deti.

Škoda Stupava Trophy – 27.7.2018

To, čo chýbalo na predchádzajúcich maratónoch, teda vyššie teploty, sa prejavilo koncom júla na Záhorí, počas Škoda Stupava Trophy. Už od rána vítalo jazdcov slnečné počasie, bez náznaku možných prehánok. Možno aj vďaka tomu sa organizátori tešili z hojnej účasti, vyše 1 200 účastníkov. Tento maratón ponúkal až 4 rôzne varianty tratí, medzi ktorými dominovala tá najdlhšia, merajúca 105 km. Na nej zvíťazil Martin Kostelničák v čase 4:20 h. V ženskej kategórii sa tento úspech podaril Andrei Juhásovej s časom 5:38 h. Ani tu nechýbalo množstvo atrakcií, na ktorých sa mohli tí najmenší, čakajúci na svojich pretekajúcich rodičov či súrodencov, vyblázniť.

Škoda Horal MTB maratón – 11.8.2018

Predstavovať tento ikonický maratón spod Tatier, už hádam ani nie je potrebné. Prejazd Kráľovou hoľou prilákal aj tento rok nejedného účastníka. Okrem 134 km trate s príznačným názvom Krejzi, ktorá tento „bonbónik“ zahŕňala, boli pripravené aj ďalšie 4 – 78, 43, 28 a 17 km trate. Žiaľ, oči pretekárov boli plné sĺz ešte pred samotnými pretekmi. Očakávané nemalé zrážky čiastočne znepríjemnili pocit z jazdy, avšak neboli až natoľko tragické, aby musel byť maratón predčasne ukončený. Jednou z „obetí“ vyčíňania búrky bolo práve stúpanie na Kráľovú hoľu, ktoré bolo nakoniec skrátené. Víťazom tohto neľahkého ročníka sa stal Martin Kostelničák v čase 6:07 h a medzi ženami Zuzana Palúchová za 9:14 h. Aj napriek dažďu sa mohli najmenší opätovne tešiť zo zábavných atrakcií.

Škoda Slovenský raj – 8.9.2018

Záverečným podujatím série sa stal maratón Škoda Slovenský raj. Charakteristikou týchto pretekov je ich situovanie v prostredí národného parku, kde je možné doslovne cítiť pôvabnosť lesov. Jazdci sa mohli prihlásiť na 3 rôzne trate: dvojokruhový variant s dĺžkou 106 km, jednookruhový s 53 km, a pre rekreačných cyklistov bola pripravená 15 km trať. Počasie tentoraz nekomplikovalo pretekárom podmienky a aj vďaka tomu mohli zdolať trať, vedúcu najmä po lesných zvážniciach či poľných cestách, a to bez výraznejších problémov. Víťazom dlhej trate bol Ján Halík v čase 4:12 h, medzi ženami triumfovala Zuzana Palúchová v čase 5:57 h. Stánky Škoda ponúkali spestrenie počas, aj po dojazde pretekárov, čím prispeli k výbornej atmosfére posledného podujatia sezóny. Štafetu kráľa série prevzal po niekoľkých rokoch kraľovania Karla Hartla, Martin Kostelničák. Kompletné výsledky série nájdete na tomto odkaze.

Tak teda, toto je sumár tohtoročnej série ŠBOT 2018. V budúcom roku sa však musíme pripraviť na zmeny, ktoré vyplývajú z nekonania sa maratónu v Súľove, z nepríjemných organizačných dôvodov. Tým pádom sa presunie júlový dátum Škoda Stupava Trophy na júnový. Tak či onak, dúfajme, že príjemná atmosféra, ktorá je citeľná na pretekoch tejto série, zostane naďalej jedným z dôvodov, pre ktoré sa oplatí zúčastniť sa.