• SVK

Tour de France v kocke

Napísal WeLoveCycling

Tour de France sú najznámejšie etapové preteky v Európe. Stali sa každoročnou udalosťou a to viac než 100 rokov. Tento rok sme sledovali 108. ročník, ktorý sa uskutočnil od 26. júna 2021 do 18. júla 2021. Cyklisti z celého sveta išli dokopy 21 dlhých a namáhavých etáp so štartom vo Francúzskom meste Brest a posledná, 21. etapa, končí tradične v Paríži. Pôvodne mala Tour začať v Kodani, ale z dôvodu kolízie s odsunutím ME vo futbale sa štart v Kodani odkladá na rok 2022. Na trati dlhej 3 414,5 km pretekárov čakalo osem rovinatých, päť kopcovitých, šesť horských etáp a dve časovky. Peter Sagan sa stal jediným Slovákom, ktorý tento rok odštartoval na Tour de France.

Prvá etapa tohtoročnej Tour de France začala 26. júna na západnom pobreží Francúzska v meste Brest. Pretekári išli zo začiatku naplno, pretože etapa bola dlhá necelých 200 km kopcovitého typu. Bohužiaľ, bola plná nepríjemných hromadných pádov, ktoré sa dotkli aj nášho Petra Sagana. Našťastie všetci cyklisti vyviazli bez vážnejších zranení. Prvú etapu s prehľadom vyhral pretekár tímu Deceuninck-Quick-Step – Julian Alaphilippe, ktorý stál na stupni víťazov v žltom drese. Druhý dorazil do cieľa Michael Matthews, tretí skončil Primož Roglič.

A.S.O./Pauline Ballet

V druhej, kopcovitej etape dlhej necelých 185 km jasne zvíťazil Mathieu van der Poel, ktorý po víťazstve prebral žltý dres.

Tretiu a zároveň prvú rovinatú etapu viedol zo začiatku Schelling v bodkovanom drese. V tretej etape sa stali štyri nepríjemné pády. V jednom z nich, poslednom, nešťastne spadol aj náš Peter Sagan, ktorý sa spolu s Calebom Ewanom šúchal po asfalte. V tomto páde si Peter poranil koleno. Pád neskôr ovplyvnil Saganovi celú Tour. V tretej etape dlhej 183 km mal Sagan veľkú šancu na výhru, ale po nešťastnom páde ju vyhral Tim Merlier z tímu Alpecin-Fenix.

Charly Lopez
A.S.O./Charly Lopez

Štvrtú, rovinatú etapu vyhral s náskokom necelú sekundu Mark Cavendish po šprintérskom súboji s Nacerom Bouhannim. Peter Sagan sa umiestnil na 5. mieste. Mark Cavendish si po víťazstve obliekol na stupeň víťazov zelený dres.

Piata etapa sa niesla v znamení individuálnej časovky. Etapa bola dlhá niečo málo cez 27 km. Po prvýkrát na tohtoročnej Tour začalo nepríjemne pršať, čo zhoršilo podmienky väčšine pretekárov. Piatu etapu vyhral s náskokom 19 sekúnd Tadej Pogačar.

V šiestej, rovinatej etape sa neudialo nič prevratného. Po prvýkrát v histórii končila vo Francúzskom meste Châtaeroux s dĺžkou 161 km. Po finálnom špurte balíka pretekárov znovu zvíťazil Mark Cavendish v zelenom drese. Sagan skončil opäť na piatom mieste.

Siedma etapa je najdlhšou etapou tohtoročnej Tour. Je kopcovitého typu s dĺžkou necelých 250 km. Zo začiatku pretekári zápasili v obrovských teplotách s protivetrom. Matej Mohorič vyhral najdlhšiu etapu tohtoročnej Tour s veľkým náskokom 1 minúty a 20 sekúnd pred Jasperom Stuyvenom.

Pauline Ballet

V silnom daždi odštartovala prvá horská, ôsma etapa v Alpách. Cyklistov čakali hneď od začiatku prudké stúpania. Zlé počasie robilo celú etapu ešte ťažšou, ako pôvodne mala byť. S náskokom 44 sekúnd zvíťazil člen tímu Team Bahrain Victorious, Dylan Teuns. Tadej Pogačar prevzal od Mathieu van der Poela žltý dres.

Deviatu, horskú etapu odštartoval v žltom drese Tadej Pogačar. Táto etapa sa opäť niesla v znamení zlého počasia, čo zhoršovalo podmienky všetkým cyklistom. Finish bol postavený vo výške 2 107 metrov nad morom, čo znamená len jedno, ťažké stúpanie na záver 145 km dlhej etapy. Do cieľa prišiel ako prvý Ben O’Connor v predstihu cez 5 minút pred Mattia Cattaneom. Nairo Quintana si na pódiu obliekol bodkovaný dres.

Po dni voľna sa 06. 07. odštartovala po niekoľkých horských etapách rovinatá, jubilejná 10. etapa pretekov. Zo začiatku slnečná etapa sa zmenila na tmavú a veternú. 123. kilometer poznačil pád viacerých cyklistov, ale našťastie nikto neutrpel vážnejšie zranenie. Mark Cavnedish v spolupráci so svojím tímom vyhral 10. etapu a udržal si zelený dres.

Jedenásta etapa zaviedla jazdcov do „legendárnych hôr“, ako ich prezývajú miestni. Nie raz, ale dokonca dvakrát, z obidvoch strán, nastupujú na vrch Mont Ventoux do výšky 1 910 m. Niekoľko kilometrov po štarte musel člen tímu Jumbo Visma – Tony Martin odstúpiť z pretekov kvôli nepríjemnému pádu. Jedenástu etapu vyhral Wout van Aert z tímu Jumbo-Visma. Po tejto etape kvôli zhoršujúcim sa zraneniam kolena z pretekov odstúpil aj Peter Sagan a ihneď putoval na operáciu, z ktorej sa momentálne zotavuje.

Po tom, ako Sagan nenastúpil na ďalšiu etapu, Nils Politt z tímu Bora-Hansgrohe nastúpil na čelo dvanástej etapy a ťahal za sebou celý pelotón. Nils Politt mal 160 kilometrovú etapu v nohách a dokázal udržať prvé miesto až do cieľa, kde mal ešte 31 sekúnd rezervu. Bola to jeho prvá víťazná etapa na Tour de France.

09. 07. bol deň, kedy má Mark Cavendish prepísať históriu a stať sa najlepším cyklistom histórie s 34 tapovými víťazstvami. S týmito ambíciami išiel Cavendish na trinástu etapu dlhú skoro 220 km. 62 kilometrov do konca etapu opäť poznačil hromadný pád na úzkej ceste a pár cyklistov nešťastne spadlo dole z cesty. Pretekári mali veľké problémy s bočným vetrom a veľkými horúčavami, no napokon to Mark Cavendish dokázal a obhájil si titul najlepšieho cyklistu histórie.

Na štrnástej etape sa zo začiatku všetci pretekári držali pohromade v balíku. Akonáhle začalo stúpanie, balík sa začal trhať a urobili sa menšie skupinky a únik. Do cieľa 184 km dlhej štrnástej etapy prišiel prvý Bauke Mollema. Michael Woods si na stupni víťazov obliekol bodkovaný dres.

Pätnásta etapa začala dosť zhurta a ukľudnila sa až po tridsiatich kilometroch. Táto etapa bola plná výbušných špurtov striedajúcich sa s kľudnými úsekmi. Víťazom 192 kilometrovej etapy sa stal člen tímu Jumbo-Visma – Sepp Kuss. Wout Poels si po dnešnej horskej etape prevzal od Michaela Woodsa bodkovaný dres.

Šestnásta etapa sa začala vo veľmi chladných podmienkach v horách Andorry, kde cyklisti museli mať po prvýkrát oblečené dlhé oblečenie. Etapa bola dlhá necelých 170 km kopcovitého typu v dosť nepríjemných podmienkach. Ako prvý prešiel cieľovou čiarou Patrick Konrad z tímu Bora-Hansgrohe.

Pretekári museli v sedemnástej etape tohtoročnej Tour de France absolvovať takzvaný „Neverending climb“, čo v preklade znamená kopec bez konca. Ten zaberá 16 kilometrov z celkovej dĺžky trate, 178,5 km, a má v priemere 8,7 % a končí vo výške 2 200 m n.m. Už 8,7 km pred koncom Tadej Pogačas zahájil svoj útok a dokázal ho dotiahnuť do konca dnešnej horskej etapy a zvíťaziť. Tadej Pogačar je stále na vrchu tabuľky o žltý dres.

Posledná, horská, osemnásta etapa dlhá 130 km sa začala v známom meste PAU. Etapa bola plná dlhých a náročných stúpaní aj do výšky nad 2 000 m n.m. Na poslednej horskej etape zvíťazil Tadej Pogačar s časom 03:33:45.

V prvých piatich kilometroch devätnástej etapy bol hromadný pád pretekárov, ale našťastie nešlo o nič vážne. Táto etapa bola poslednou etapou, ktorá bola dlhšia ako 200 kilometrov. Túto rovinatú etapu vyhral s prehľadom Slovinec Matej Mohorič s náskokom necelú minútu pred druhým Christophe Laportem.

Na predposlednú, dvadsiatu etapu tohtoročnej Tour de France pretekári opäť oprášili plné zadné kolesá a časovkárske bicykle. Víťazom individuálnej časovky, dlhej 31 km sa stal Wout van Aert z tímu Jumbo-Visma.

Na poslednej, dvadsiatej prvej etape, dlhej necelých 109 km, pelotón prechádzal okolo známeho múzea Louvre, Eiffelovej veže a slávnostne končil na Champs-Élysées pri Víťaznom oblúku nad Parížom, kde si Wout van Aert svojím víťazstvom obhájil ,,hat trick“. Nakoniec pretekárov čakalo záverečné pódium, kde sa odovzdali kytice a ceny pre výhercov dresov a celkového výhercu Tour de France.

A.S.O./Aurelien Vialatte

Celkovým výhercom sa stal Slovinec Tadej Pogačar z tímu UAE Team Emirates. Pogačar si tak isto obhájil aj žltý dres spolu s bielym a bodkovaným dresom. Mark Cavendish si po celú Tour držal zelený dres až na záverečný stupeň víťazov. Frank Bonnamour získal cenu najagresívnejšieho pretekára tohtoročnej Tour de France. Čo sa týka záverečného poradia tímov, na prvom mieste sa umiestnil Team Bahrain Victorious, na druhom mieste EF Education-Nippo a na treťom mieste Team Jumbo-Visma.