• SVK

REPORTÁŽ: Škoda Slovenský raj – finálové kolo celej série v krásnom prostredí

Napísal WeLoveCycling

Finále Škoda BIKE OPEN TOUR sa konalo na rýchlej trati v Slovenskom raji, kde sa aj v chladnejšom počasí stále pekne prášilo…

Slovenský raj, konkrétne oblasť Podlesok, tvorí už tradičné finále celej série Škoda BIKE OPEN TOUR. Jedná sa o „overenú“ kombináciu, pretože svoj program si tu nájde bez problémov aj váš sprievod, kedže okolité prostredie ponúka veľa možností – či už „pohodová“ turistika alebo prípadná ferata pre náročnejších. Na výber bolo celkovo z trojice tratí, najdlhšia s názvom Elite mala parametre 96 km a prevýšenie 2 360 m – kratší variant Profi tvoril v podstate polovicu v rámci jedného kola, teda 48 km a 1 180 m. Pre úplných „hobby“ jazdcov bola ešte pripravená trať s názvom Rekre v dĺžke 15 km so skutočne nenáročným profilom, ideálna pre mladších jazdcov alebo aj rodiny s deťmi.

Napriek pôvodne trochu nepriaznivej predpovedi, panovali nakoniec výborné podmienky, bolo pod mrakom a pôvodne hlásený dážď sa nekonal. Trať bola krásne suchá a skutočne poriadne rýchla. Vedie z veľkej časti po štrkových cestách, ktoré sú charakteristické pre túto oblasť a rovnako ako minulý rok, bola v opačnom smere – čo je ale vzhľadom na jej profil vhodná voľba, pretože väčšina výškových metrov sa naberie v dlhšom asfaltovom stúpaní a následne si môžete užiť rýchlu jazdu a pekný zjazd po chodníčkoch v druhej časti. Navyše, vďaka spomínanému podkladu je veľmi dobre zjazdná aj v horšom počasí, čo ale dnes nebolo potrebné „testovať“. Pri tom všetkom je výborná aj pre začínajúcich cyklistov, ktorí si zatiaľ netrúfajú na strmejšie zjazdy a technické úseky. Ten najkrajší zjazd navyše čaká v podstate na konci a tento rok na ňom nechýbalo ani množstvo divákov.

Na štarte bez Karla

Celkovo v sobotu trať prilákala viac ako 550 jazdcov. Medzi nimi na štarte chýbal tradičný účastník a už viacnásobný víťaz celej série – Karel Hartl. Toho žiaľ pred pár dňami zrazilo na tréningu auto, no našťastie z toho vyviazol relatívne v poriadku, no aj tak to pre neho znamenalo koniec tejto sezóny. To mu však nebránilo, aby zvíťazil absolútne aj v tomto roku, keďže si ho zabezpečil ešte v minulom kole vo Svite. Štart dlhej trate bol naplánovaný na 9:00 a už od začiatku sa išlo poriadne rýchle tempo. Už v úvodných pasážach si náskok vytvoril maďarský pretekár Peter Szalay, ktorý aj suverénne zvíťazil v čase 3:51 hod. Za ním prišiel s odstupom viac ako 5 min. Martin Kostelničák a na treťom miesto so stratou cca 19 min. Andrej Kubiš. Medzi ženami zvíťazila Milena Vodehnalová v čase 6:08 hod. Na kratšej trati Profi zvíťazil v absolútnom poradí Radovan Bíroš v čase 1:56 hod. a medzi ženami Anna Mikelová za 2:20 hod. Na najkratšej trati sa z absolútneho víťazstva tešil junior Peter Jagelek a medzi ženami Ivana Gajdošová. Kompletné výsledky nájdete na tomto odkaze.

Akcia pre všetkých

Dobrou tradíciou v rámci podujatí Škoda je okrem samotných pretekov aj bohatý sprievodný program a zabezpečenie. Či už v podobe rôznych súťaží alebo vďaka známemu „hlasu“ v podaní moderátora Tomaggia. Každopádne, vrcholom bolo vystúpenie Jána Kočiša v rámci jeho trialovej show. Ak ste si chceli naplno vychutnať pohodu a prípadné občerstvenie, nebol problém odložiť bike do úschovne . Dnes sa predsa len bolo potrebné „zabaviť“ po dlhšiu dobu, keďže sa čakalo na vyhlasovanie celkových víťazov a samozrejme na finálovú tombolu o bicykle Škoda.

Finále série a tombola

V rámci série Škoda BIKE OPEN TOUR sa medzi mužmi stal absolútnym víťazom Karel Hartl s počtom bodov 6 074.99, medzi ženami zvíťazila Mónika Kiss z Maďarska so súčtom 4 188,42. Celkové bodovanie prebieha na základe absolútneho poradia a následne sa prepočítava pomocou koeficientu, vďaka čomu sa určí poradie v 11 kategóriách. Do úvahy sa pritom berú 4 najlepšie výsledky v rámci série. Podrobné výsledky všetkých kategórií nájdete následne na tomto odkaze a fotogalériu z finálneho kola zase na tomto odkaze.

Každý, kto úspešne dokončil aspoň 4 podujatia v rámci série, bol zaradení do finálnej tomboly, kde sa súťažilo o 6 bicyklov značky Škoda. A práve tie našli dnes rovnako svojich nových majiteľov.

Hobby video z youtube

Dávajte si na seba pozor!

Žiaľ, podujatie poznačila aj smutná udalosť, kedy srdcovej príhode podľahol na trati Ladislav Mokrý. Rýchla pomoc jazdcov, privolaní záchranári a vrtuľník už nedokázali nič spraviť. Rodine vyslovujeme úprimnú sústrasť a ostatným bikerom odkazujeme, aby si na seba dávali neustále pozor a nezabudli, že pri všetkých akciách je vždy základom dôjsť bezpečne do cieľa. Ak uvidíte, že niekto potrebuje pomoc, tak neváhajte. Vďaka tomu sa budeme môcť opäť stretnúť na ďalších podujatiach a robiť naďalej to, čo nás baví..