• SVK

Reportáž: Škoda Horal MTB maratón – ukončenie série v krásnom prostredí Vysokých Tatier

Napísal WeLoveCycling

Pretekári mali uplynulý víkend poslednú šancu zabodovať v sérii pretekov Škoda BIKE OPEN TOUR a mnohí aj svoju šancu naplno využili. Na svoje si však prišli všetci a víkend vo Svite si vychutnali nielen „makači”.

Atmosféra v zázemí pretekov bola už od rána citeľne iná. Každý si uvedomoval koniec tohtoročnej série, a to znamenalo poslednú šancu vyšplhať sa na popredné priečky, ale tiež užiť si jedinečný koncept Škoda family.

Napriek neprajúcej predpovedi počasia nás žiadny dážď nezastihol a účastníci si deň užili pri príjemnej teplote a hlavne v suchu. Na trať sa v tento deň postavilo spolu 540 pretekárov v rámci piatich rôznych dĺžok tratí. Svoju kategóriu mali tiež e-bikeri a už neodmysliteľné rodinky s budúcimi nádejami tohto športu.

Horal Krejzi – 102 km

Deň sa začal štartom pretekárov z najdlhšej trate. Maratóncov čakali dva okruhy z Lejzi trate, čo tiež znamenalo opakovaný výšľap do nadmorskej výšky 1 400 metrov. V rámci tejto dĺžky trate sa bojovalo okrem iného aj o body do Slovenského pohára medzi mužmi, vďaka čomu sa na ňu postavilo úctyhodných 51 bojovníkov. Zdolať 102 km a 3 260 výškových rozhodne nie je pre každého. Najlepšie nohy na trati predviedol Peter Živčák s časom 4:58:01.6, ktorý porazil svojho hlavného súpera o 23 sekúnd. Na takto náročnú trať si uplynulý víkend žiadna žena netrúfla, a teda ostala bez víťazky.

Horal Lejzi – 58 km

Jeden okruh a jeden výšľap na úroveň 1 400 m n. m. si dali bikeri z Lejzi trate. Ani títo pretekári nedostali nič zadarmo a už od štartu do toho šliapali v plnom nasadení. Technicky jednoduchšia trať sľubovala vysoké tempo a relatívne suchý povrch to len potvrdil. Deň ako stvorený na špurty. Trošku smolu mali len tí bikeri, ktorí sa tešili na pekné výhľady. Mliečne hustá hmla vo vyšších polohách ponúkla úplne iné zážitky. Medzi mužmi sa stal bezkonkurenčne víťazom Patrik Podolák a rovnako veľký náskok pred druhou si držala aj ženská víťazka, Janka Keseg Števková. Sériu Škoda BIKE OPEN TOUR ovládli Rudolf Dzureň a Martina Krahulcová.

Horal Senzi – 47 km

Na túto trať sa spolu postavili klasický cyklisti a e-bikeri. Táto kategória už bola ukrátená o najvyšší kopec dlhších trás a ponúkala sa tak na skúšku aj menej zdatným cyklistom. Medzi e-bikermi si prvenstvá odniesli Igor a Eva Závodní, klasikári zasa obsadili bedne Radovanom Bírošom a Teréziou Ciriakovou.

Horal Ízi – 32 km

Krátka trať lákala hlavne mladšie kategórie, nakoľko bola pre kadetov súčasťou Slovenského pohára, no na svoje si tu prišli viacerí cyklisti začiatočníci, bez ohľadu na vek. Trať ponúkala pohodové jazdenie po technicky nenáročných cestách a tak sa nebolo treba ničoho obávať, len si pekne vychutnať atmosféru a svoj bike pod nohami. Najrýchlejším na trati boli Andrej Kupčok a Zuzana Kasmanová.

Horal Dejzi – 17 km

Family trať bola na poslednom kole naozaj plná a na štart sa postavila rovná stovka pretekárov. Kategóriu mali jednu, a to rodič plus dieťa do 14 rokov. Najrýchlejšou na trati bola Sofia Matiesková, ročník narodenia 2011 a druhým v podarí sa stal Ondrej Ďurina, rok 2009.

V zázemí pretekov vládla príjemná atmosféra až do samotného konca programu. Ani chladnejší vzduch v podvečer nikoho neodradil a všetci si spokojne užívali posledný deň tejto série. Po vyhlásení výsledkov z daného kola sa na pódium postavili aj celkoví víťazi a nakoniec sa rozdala bohatá tombola.

Deti sa mohli dosýta vyblázniť na pripravených atrakciách. Bolo to finále so všetkým, čo k tomu patrí a my sa už na vás tešíme v sezóne 2023!

Viac fotiek zo Škoda Horal MTB maratónu nájdete na tomto odkaze.