• SVK

Staré železo nehrdzavie – MS v cestnej cyklistike 2018 Innsbruck

Napísal We Love Cycling

Cyklistická sezóna, najmä tá cestná, s istotou končí, čoho dôkazom bolo jej vyvrcholenie v podobe majstrovstiev sveta v rakúskom Innsbrucku. 9 dní pretekov s grandióznymi súbojmi a zaslúženými víťazstvami. Poďme si zrekapitulovať to najhlavnejšie.

Preteky mužov – prekvapenie sa nekonalo

Na jazdcov čakala 252,9 km dlhá trať s vyše 5 km vertikálneho prevýšenia. Už tieto parametre poukazovali na favorizovanie vrchárov pred klasikármi či dokonca šprintérmi. Predpovede hlásili príjemné teploty a bezoblačnú oblohu počas celého dňa. Štartové pole, tvorené 180 pretekármi, odštartovalo o 9:40 z Kufsteinu smerom do Innsbrucku. Široká škála jazdcov, nie len z World tour, napovedala vývoj pretekov. Už od úvodných kilometrov nebola núdza o mnohopočetné nástupy. Najzreteľnejšou ukážkou rozdielnosti výkonnosti bol najmä počet odstupujúcich pretekárov. Medzi nimi bol aj Peter Sagan, odstupujúci už 90 kilometrov pred koncom.

Do posledného okruhu, ktorý mal označenia „veľký“, vstupoval pelotón už v skromnejšom počte, bez adeptov na víťazstvo ako Kwiatkowski či S. Yates. Pri vstupe pelotónu do posledného stúpania Gramartboden, pred ním osamotene bojoval Valgren, udržujúc si šance na víťazstvo s náskokom pod 1 minútu. Za ním sa vydala stíhacia skupina 6 jazdcov, medzi ktorými bol Bardet, Valverde, Woods, Moscon, Alaphilippe či Pinot. Ich snahy boli úspešné, keď 1 kilometer pred koncom finálneho stúpania, dostihli a predbehli Valgrena. Vďaka ich tempu sa na čele udržali len prví 4 menovaní.

Dumoulin, v tom čase s minimálnym odstupom, sa pomaly približoval k čelu práve v najprudších úsekoch s 28% sklonom. Žiaľ, Woodsov nástup znamenal konečnú pre Moscona, dávajúceho svoje maximum. Na vrchole Gramartbodenu ostávalo jazdcom 5 kilometrov klesania, nasledovaných necelými 3 kilometrami rovinatého úseku. Dumoulin, so svojimi časovkárskymi kvalitami stiahol 15 sekundové manko na čelné trio pred vstupom do posledného kilometra. Valverde udržujúc sa na prvej pozícii, zaútočil v posledných 300 metroch, nasledovaný zbytkom skupiny. Jeho nástupu už nedokázali ostatní jazdci dostatočne odpovedať. Ako druhý preťal cieľovú pásku Bardet pred Woodsom a Dumoulinom.

Valverde neskrýval dojatie a silné emócie. Niet sa čomu čudovať, keďže na majstrovstvách sveta sa prezentoval už od roku 2003, počas čoho získal 4 bronzové a 2 strieborné medaily. Svoje pocity opísal jednoznačne:
„Je to neuveriteľné, pre toto som bojoval veľmi dlho. Chcel by som poďakovať tímu za ich prácu v môj prospech, za čo im dávam 10 bodov z 10. Šprint bol skutočne dlhý a náročný, keďže moji súperi sa postarali o to, aby som v závere odviedol veľké množstvo úsilia. 300 metrov pred koncom som začal šprintovať. Je to hodnota, v ktorej mám najlepší šprint. Nemám slov. Sen sa stal skutočnosťou, konečne som získal zlato.“

Slováci na MS

Tohtoročný výsledok našej reprezentácie nie je tým najlepším. Niet sa však čomu diviť, keďže takto náročná trať dala zabrať aj najlepším jazdcom z kategórie World Tour. Počas pretekov postupne odstupovali Čanecký, Mahďar, Baška, J. Sagan, P. Sagan a nakoniec Haring.
V časovke mužov bojoval jediný Slovák, Marek Čanecký, ktorý napokon za víťazným Dennisom zaostal o 10:50, čím sa klasifikoval na 52. mieste.
Muži absolvovali aj časovku družstiev. Vďaka losu získal možnosť štartovať aj tím Dukla-Banská Bystrica. Očakávania, prirodzene, neboli vysoké, keďže čelili zoskupeniam najmä z profi-pelotónu. Klasifikovaní boli nakoniec na 21. mieste (+8:10).

Preteky žien boli obdobou mužských, hlavne čo sa týka výsledku pre slovenských jazdcov. Obe pretekárky, Jaseková aj Medveďová ukončili svoju účasť predčasne po odstúpení. Víťazkou sa stala Van Der Breggenova so skutočne enormným náskokom 3:42 pred Sprattovou.

Aj v individuálnej časovke žien sme mali zastúpenie. Spomínaná Jaseková nestačila na Van Vleutenovu. Jej strata činila 6:50, čo ju posunulo na 48. miesto.

Hromadných pretekov mužov do 23 rokov sa zúčastnil len Štoček, ktorý taktiež odstúpil medzi prvými pretekármi. Víťazstvo si odniesol Švajčiar Hirschi.

Časovka dopadlo o čosi lepšie, keď sa hneď 2 pretekári, Štoček a Babič, klasifikovali na 53. a 59. mieste so stratou 3:21, respektíve 3:42.

Mladé nádeje v radách juniorov získali najlepšie výsledky na tohtoročných majstrovstvách sveta. V cestných pretekoch obsadil Gajdula 28. miesto s 11:07 minútami straty a Bugár 47. miesto so stratou 16:22.

Časovky jednotlivcov sa zúčastnili obdobne 2 juniori, Foltán a Kubiš. Tí sa umiestnili na 56. a 63. mieste. Ich manko na víťazného Evenpoela (ktorý si odniesol zlatú medailu tak v časovke ako aj v cestných pretekoch) bolo 5:47 a 6:59.

Tri juniorky boli účastné pretekov s hromadným štartom, Machalková, Paulechová a Hrtanková. Na prvú, domácu Stiggerovú, stratili vyše 6 minút. Umiestnili sa na 59., 71. a 75. mieste.

Rovnaká zostava sa postavila aj na štart individuálnej časovky, na ktorej skončili na 42. (+2:56) a 44. mieste (+3:05).

Štatisticky boli tieto majstrovstvá skutočnou skúškou fyzických schopností jazdcov. Do cieľa došlo len 76 jazdcov zo 180 štartujúcich. Budúcoročné miesto, Harrogate vo Veľkej Británii, by nemalo preriediť pole jazdcov do takej miery. Jeho profil bude opäť možnosťou pre silovejšie založených jazdcov. Možno sa dočkáme opätovného víťazstva pre Slovensko? Uvidíme.

(zdroj fotiek: uci.org, procyclingstats.com, innsbruck-tirol2018.com)