• SVK

Vuelta versus Tour de France

Napísal Siegfried Mortkowitz

V mnohých ohľadoch je španielska Vuelta sklamaním, prichádza po Giro d´Italia a hlavne po Tour de France, ktorá je najprestížnejšou cyklistickou súťažou a rovnako najväčšou každoročnou športovou udalosťou na svete. Vuelta v cyklistickom kalendári znamená, že jazdci, ktorí už odjazdili prvé dve Grand Tours, budú príliš unavení, aby sa zúčastnili alebo to využijú ako prípravu na majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, ktoré sa budú konať ani nie mesiac po tom, ako sa Vuelta skončí.

Tour de France je najstaršia z Grand Tours. Prvýkrát sa konala v roku 1903, zatiaľ čo Giro bola prvýkrát zorganizované v roku 1909. Vuelta je v tomto porovnaní veľmi mladá, veď prvýkrát sa konala v roku 1935 a vyhral ju holandský jazdec Gustaaf Deloor (vyhral preteky aj o rok neskôr). Možno aj preto nemá to mýtické postavenie v porovnaní s ostatnými Grand Tours. Dokonca aj skalní fanúšikovia cyklistiky by len ťažko dokázali vymenovať španielske kopce, v ktorých sa preteky konajú a ktoré by boli tak známe ako L’Alpe-d’Huez, Col du Tourmalet alebo Col du Galibier z Tour de France. Alebo si spomenúť na historické víťazstvá Vuelty, podobne, ako keď Američan Greg LeMond porazil Francúza Laurenta Fignona o 58 sekúnd v záverečnej 21. etape Tour de France v roku 1989, v časovke z Versailles do Champs Elysees, aby vyhral celé preteky o 8 sekúnd, čo je najmenšie víťazné rozpätie v histórii Tour.

Chris Froomeand a ďalší jazdci čakajú po tom, čo boli preteky prerušené, kvôli demonštrácii farmárov na úseku cesty 16. etapy 105. ročníka Tour de France, 24.júla 2018 © Profimedia, TEMP EPA

Ďalším rozdielom medzi Vueltou a Tour de France je to, že zatiaľ čo francúzske preteky často prechádzajú cez hranice a príležitostne sa konajú aj v cudzej krajine – napríklad v roku 2014, keď sa Grand Départ konal v britskom meste Leeds – Vuleta sa koná takmer výhradne v Španielsku.

Ale najvýznamnejší rozdiel medzi týmito dvoma pretekmi je založený na porovnávaní podobností. Podľa výskumu tímu španielskych vedcov, ktorých vedie Dr.Alejandro Lucia z madridskej univerzity, zatiaľ čo Vuelta je vždy kratšia ako Tour de France (v roku 2017 to bolo o viac ako 200 km) a jazdci strávia menej času na kolesách (v roku 2017 bol víťazný čas na Vuelte o 4 hodiny kratší ako na Tour), zaťaženie jazdcov počas pretekov je približne rovnaké.

Nacer Bouhhani prekračuje cieľovú čiaru a vyhráva šiestu etapu na La Vuelta. © Profimedia, TEMP EPA

To znamená, že sa jazdí tvrdšie v kratších etapách Vuelty. Možno kvôli domácim španielskym jazdcom, ktorí jazdia agresívnejšie, aby zapôsobili na ich domácich fanúšikov alebo kvôli väčšiemu množstvu horských etáp – tohtoročné preteky ich majú až deväť.

Toto tiež potvrdzuje fakt, ktorý si môžu všimnúť aj náhodní fanúšikovia cyklistiky. Zatiaľ čo tempo Tour de France je často kontrolované jedným silným tímom ako napríklad Team Sky, Vuleta sú viac hektické preteky, v ktorom viacero tímov tlačí na tempo. Je to preto, že Vuelta je často oveľa otvorenejšia ako Tour. Dominantní pretekári Grand Tour a ich tímy už získali víťazstvo v Tour alebo Giro. Buď Vueltu vynechajú alebo ak nie, nebudú dostatočne zotavení z predchádzajúcich pretekov. Týmto sa otvárajú príležitosti pre jazdcov a tímy, ktoré buď zlyhali alebo v predchádzajúcich pretekoch nedopadli dobre. Môžu tak napraviť svoju reputáciu a zachrániť aktuálnu sezónu. A zatiaľ čo všetko naznačuje tomu, že víťazstvo vo Vuelte je menej prestížne ako víťazstvo v Tour de France, preteky sľubujú – a vo všeobecnosti aj prinášajú – oveľa vzrušujúcejšie a napínavejšie súboje.