• SVK

Finálny týždeň na Tour de France

Napísal We Love Cycling

Každý príbeh raz skončí a nebolo tomu inak ani počas 105. ročníka Tour de France. Posledný týždeň ešte zamiešal kartami jazdcov celkového poradia, ale priniesol aj vzrušenie v bodovacej klasifikácii o zelený dres.

Nepríjemné stúpania v Pyrenejách preverili húževnatosť a fyzickú zdatnosť pretekárov. Špecifickosť tretieho týždňa etapových pretekov tkvie nevyhnutne v mentálnej pripravenosti jazdcov dokončiť preteky vo zvolenom tempe bez poklesov. Ostrieľanejší, dlhšie pôsobiaci jazdci, často dominujú nad mladými. Pozrime sa, ako to vyzeralo v treťom týždni tento rok.

16. etapa Carcassonne > Bagnères-de-Luchon (218 km, horská)

Príchod jazdcov do Pyrenejí bol cieľom prvej etapy po druhom voľnom dni. Voľnejší úvod bol nasledovaný pritvrdením v podobe dvoch stúpaní 1. kategórie v poslednej tretine. Nepríjemným incidentom bol protest domácich farmárov blokujúcich cestu. Polícia použila slzný sprej, ktorý sa vo vetre preniesol aj na niektorých jazdcov. Našťastie, nespôsobil vážnejšie problémy. Alaphilippe (Quick-Step), nositeľ bodkovaného dresu, získaval body do vrchárskej klasifikácie počas celej etapy. V poslednom stúpaní bol pred ním rýchlejší, dovtedy vedúci jazdec tejto etapy, A. Yates (Mitchelton-SCOTT), ktorý ako prvý započal klesanie do cieľového mesta. Avšak tlak zozadu dorážajúceho Alaphilippa (Quick-Step) nepôsobil priaznivo na Yatesa (Mitchelton-SCOTT), ktorý v jednej zo zatáčok spadol. Ani rýchle pozviechanie sa nepomohlo. Rozbehnutý Alaphilippe (Quick-Step) ovládol etapu a pripísal si už 2.etapové víťazstvo.

17. etapa Bagnères-de-Luchon > Saint-Lary-Soulan Col du Portet (65 km, horská)

Organizátori si aj tento rok pripravili nevšednú etapu. Najkratšia etapa za posledných 30 rokov mala spestriť divácky zážitok očakávanými nástupmi najmä jazdcov celkovej klasifikácie. Štart pripomínal štart Formule 1, keď prvých 10 jazdcov malo vlastné „pole position“. Vývoj etapy hneď po štarte nabral dynamickú tendenciu, keď sa hneď v úvode odpútala skupinka s dvomi desiatkami jazdcov, nevynímajúc špičkových vrchárov. Na čele sa prezentoval Kangert (Astana) nasledovaný Alaphilippom (Quick-Step). Spomínaní jazdci spojili sily a pokračovali v udávaní tempa až po začiatok posledného stúpania, v ktorom sa odpojil Alaphilippe (Quick-Step), poistijúci si bodkovaný dres. Nešťastie sa prihodilo Saganovi (BORA-hansgrohe), klesajúcemu z predposledného vrcholu. V jednej zo zákrut spadol a nepríjemne si odrel pravú časť tela.

Avšak, v tomto momente prišiel rad na jazdcov celkového poradia. Quintana (Movistar) nečakal a nástupom si začal budovať náskok sekundu po sekunde na ostatných. S jeho výkonom sa nemohli rovnať ani dovtedy unikajúci Majka (BORA-hansgrohe) alebo Kangert (Astana). Prvým etapovým víťazstvom do roku 2013 si Quintana (Movistar) polepšil aj v celkovom hodnotení. Najväčšiu stratu utrpel Froome (Sky), neschopný kontrovať nástupu Dumoulina (Sunweb) a ostatných.

18. etapa Trie-sur-Baïse > Pau (171 km, rovinatá)

Jedinou etapou, v ktorej si jazdci ako-tak mohli oddýchnuť, bola práve tá 18-sta, neobsahujúca ťažšie stúpania. Svojím profilom nahrávala do kariet Saganovi (BORA-hansgrohe), avšak po včerajšom páde bola stopercentná pripravenosť slovenského rýchlika otázna. Aj táto nenáročná etapa spôsobila problémy včerajšiemu víťazovi Quintanovi (Movistar), ktorý utrpel pád a s ním spojené odreniny ľavej ruky.

16 kilometrov pred cieľom sa podarilo pelotónu dotiahnuť na vedúci únik, čím sa započala príprava na šprint. Tím BORA-hansgrohe spoločne s FDJ kontrolovali čelo pelotónu. Do posledného kilometra vchádzal s najlepšou pozíciou Demare (FDJ), ktorý napokon aj zvíťazil. Saganov (BORA-hansgrohe) výkon, poznačený včerajším pádom, dnes nepostačoval na vrcholné priečky.

19. etapa Lourdes > Laruns (200,5 km, horská)

Posledná horská etapa, umožňujúca vedúcim jazdcom naposledy sa prejaviť a poupraviť celkové hodnotenie na vrchole stúpania, nezostala nevyužitá. Alaphilippe (Quick-Step) získal opätovne body vo vrchárskej klasifikácii, vytvárajúci si neprekonateľný náskok. Zároveň sa stal prvým jazdcom, ktorý zvíťazil na 4 prémiách kategórie HC počas jednej Tour. Silný únik, v ktorom bol aj Bardet (AG2R) alebo Landa (Movistar), dosiahol náskok na úrovni 3 minút, a to 50 km pred koncom. Dumoulin (Sunweb) svojím útokom 10 km pred vrcholom posledného stúpania, na ktorý museli reagovať všetci jazdci, sa dokázal opätovne odpútať od Frooma (Sky), strácajúceho sekundu po sekunde. Táto situácia netrvala dlho a skupinka sa znova spojila tesne pred vrcholom stúpania. 10-kilometrový zjazd najlepšie zvládol Roglič (Team LottoNL–Jumbo), ktorý si vytvoril 20-sekundový náskok na zvyšok vedúcich jazdcov a stal sa tak víťazom v dnešnej etape. Najväčšie straty utrpel víťaz 17. etapy Quintana (Movistar), pridávajúci na svoje konto vyše 4-minútové manko na Thomasa (Sky).

Sagan Facebook: „Dnes to bol asi jeden z najťažších a najbolestivejších dní v mojej doterajšej kariére. Kvôli zraneniam a veľkej horúčave sa mi táto etapa na Tour zdala nekonečná. Nechcel som to zabaliť, keďže do Paríža to máme už len kúsok a zdalo by sa mi to nefér voči celému tímu. Musím bojovať. Chcel by som poďakovať mojim spolujazdcom z BORA-hansgrohe za ich obetavosť a že boli pri mne celých 200 km. Presne o tom je tímová práca!“

20. etapa Saint-Pée-sur-Nivelle > Espelette (31 km, individuálna časovka)

Záver Tour sa tento rok niesol v znamení individuálnych výkonov, bez pomoci tímu, na 31 km dlhej časovke, poznačenej kratšími, ale o to príkrejšími stúpaniami. Útok na žltý dres sa neočakával, keďže Thomas (Sky), odchovanec dráhovej cyklistiky, nemal dôvod stratiť 2 minúty na druhého Dumoulina (Sunweb). Zmena celkového poradia sa podarila najmä Bardetovi (AG2R), ktorý preskočil Landu (Movistar) a dostal sa tak na 5. miesto. Rovnako úspešný bol Froome (Sky), mažúci polminútový náskok Rogliča (Team LottoNL–Jumbo) a obsadzujúci celkové 3.miesto. Etapu s tesným, ba až priam neuveriteľným (podľa živého prenosu) náskokom 1 sekundy, vyhral 2-násobný svetový šampión v časovke – Dumoulin (Sunweb). Saganovi sa úspešne podarilo dôjsť do cieľa, bez zbytočných komplikácii.

21. etapa Houilles > Paris Champs-Élysées (116 km, rovinatá)

Majestátnosť Tour de France podtrhuje charakteristická posledná etapa, vedúca do srdca samotného Francúzska, do Paríža. 8 okruhov po Champs-Élysées, okolo Víťazného oblúka s nespočetnými davmi tlačiacimi sa okolo trate, vytvára neopakovateľnú atmosféru, hodnú dnešných cyklistických „kráľov“. Ako je už zvykom, táto etapa nie je určená pre boj o celkové poradie. Thomas (Sky) spolu so svojím tímom predvedú žltý dres, pripijú si šampanským a spoločne prejdú cieľovú pásku, na znamenie víťazstva. Samozrejme, pre šprintérov je táto etapa výnimočná. Cenné víťazstvo je až príliš veľkým pokušením pre každého jazdca. Ako prvého privítali na okruhu na Elyzejských poliach Chavanela, lúčiaceho sa s kariérou. Na čele sa sformoval únik šiestich jazdcov, ktorý nevydržal nápor šprintérskych tímov. O samotný cieľový šprint divákov skoro ukrátil Lampaert (Quick-Step) svojou sólovou jazdou až na métu necelého pol kilometra. Víťaznú slávu zožal Kristoff (UAE) pred Degenkolbom (Trek-Segafredo) a domácim Demarom (Team Direct Energie).

Sagan sa musel “uspokojiť” s celkovým víťazstvom v bodovacej súťaži a s novým rekordom 477 bodov. Celkovú klasifikáciu ovládol Thomas (Sky) s necelými dvoma minútami náskoku pred Dumoulinom (Sunweb) a kolegom z tímu, Froomom (Sky) na treťom mieste. Biely dres najlepšieho mladíka si odnáša Latour (AG2R). Vrchársku klasifikáciu vyhral taktiež Francúz, Alaphilippe (Quick-Step). A ako posledné ocenenie, najaktívnejší jazdec celej Tour, získal Martin (UAE).

Týmto sa tohtoročná Tour končí, ale nie je nutné zúfať, už o pár týždňov prichádza Vuelta a España, posledné z trojice veľkých, trojtýždňových etapových pretekov. Froomovo (Sky) úsilie získať „double“ Gira a Tour nevyšiel, zato však víťazstvo ostalo v tíme. Sagan (BORA-hansgrohe) po ročnej „pauze“ získal svoj šiesty zelený dres, a to ešte v drese majstra sveta. Každý, kto úspešne ukončí Tour, stáva sa cyklistickým hrdinom. Pády, vyčerpanie, radosť, víťazstvo aj pokora. To všetko charakterizuje jedinečnú Tour de France.

(zdroj fotiek: FCB Peter Sagan a letour.fr)