• SVK

Mesačná desiatka – septembrová dávka (nielen) svetovej cyklistiky

Napísal WeLoveCycling

Keby nám bol niekto v marci povedal, že ešte v tomto roku zažijeme Tour alebo Majstrovstvá sveta, o Okolo Slovenska nehovoriac, asi by sme len neveriacky pokývali hlavou. September bol ale tým mesiacom, ktorý nám splnil tieto sny. To a ešte viac sa udialo v prvý „školský“ mesiac.

Mladá vlna na čele s Pogačarom žne úspechy

Po minuloročnom víťazstve Egana Bernala na Tour de France by sa mohlo zdať, že ide o ojedinelý zjav. Avšak tohtoročný triumf Tadeja Pogačara, ktorý bol ešte o niečo mladší, potvrdil silné ambície mladej generácie. Stačí sa pozrieť napríklad aj na víťazov etáp, medzi ktorými figuroval aj Marc Hirschi ako 22 ročný s dvomi víťaznými etapami, Remco Evenepoel ako 20 ročný víťaz Okolo Poľska alebo Vuelta a Burgos, 24 ročný Filippo Ganna s titulom Majstra sveta v časovke a iných. Prichádza možno zásadná zmena generácií – Valverde má už pre zmenu 40 rokov, rovnako tak 38 ročný Vasil Kiryienka, 37 má zase Enrico Gasparotto, André Greipel a Philippe Gilbert či Domenicom Pozzovivom.

Okolo Slovenska s najtesnejším víťazstvom histórie

Aj Slovensko má svoj etapák, a to 4 etapový, už 64. ročník Okolo Slovenska. Popravde, ide skôr o preteky na západe našej krajiny, avšak na názve to nič nemení. Tento ročník sa konal súbežne s Tour de France a Tirreno-Adriatico, no napriek tomu sme mohli v pelotóne uzrieť postavy ako Janez Brajkovič, Sacha Modolo alebo Yves Lampaert. Už od úvodného dňa to bol boj dvoch mužov, Jannika Steimleho a Nica Denza, ktorý sa v druhej etape vyhrotil až do rovnakého času oboch pretekárov. Nakoniec zvíťazil Jannik Steimle, aj to len vďaka lepšiemu súčtu etapových umiestnení. Bodovacia súťaž patrila Martinovi Laasovi, vrchárska zase Kennymu Mollymu. Najlepším Slovákom z osmičky nominovaných bol Lukáš Kubiš z Dukly so stratou 4:31 na 41. mieste.

Ján Melicher/Okolo Slovenska

Svetová séria v endure pokračovala aj bez najväčšej hviezdy

Mnohé podujatia v svetovom kalendári – predovšetkým v horskej cyklistike – dostávajú odklad alebo sa rušia úplne. Našťastie sa pre enduro nadšencov konalo druhé kolo EWS, tentokrát v Taliansku, Petra Ligure. Víťazstvo si po piatich etapách odniesol Adrien Dailly s 20 sekundovým náskokom pred Florianom Nicolaiom a Jack Moirom. Na štarte chýbal obhajca 3 titulov EWS, Sam Hill, ktorý tento krok odstúpil pre ochranu seba a svojej rodiny pred prípadným rizikom nákazy. Na štartovej listine nebol ani Richie Rude z USA.

Majstrovstvá sveta priniesli nejedno prekvapenie

Aký bol váš favorit na nového Majstra sveta? Možno ním nebol mladý časovkár Filippo Ganna, ktorý famóznym spôsobom prekonal všetkých svetových časovkárov a odniesol si cenné víťazstvo pred Woutom van Aertom a Stefanom Küngom. Práve van Aert zohral dôležitú úlohu aj o dva dni neskôr, keď na náročnej trati s dĺžkou 258 km a vyše 5 000 nastúpanými metrami pôsobil v záverečnom stúpaní ako jasný víťaz. Avšak nástup Juliana Alaphilippa na seba nenašiel odpoveď ani po následnom stíhaní päticou pretekárov. Francúzi tak získali zlatý kov po 23 rokoch. V ženskej časovke dominovala Anna van der Breggenová pred Marlen Reusserovou a svojou krajankou, Ellen van Dijk. Obdobný scenár čakal aj preteky s hromadným štartom. Na taktiež kopcovitej trati van der Breggenová zopakovala svoj triumf jednoznačným sólovým únikom pred van Vleutenovou a Taliankou, Elisou Longo Borghini.

Tirreno-Adriatico prialo anglickým pretekárom

Súbežne s Tour de France sa ostatní pretekári, ktorí neboli nominovaní na Starú dámu, vybrali do Talianska na týždenný etapák Tirreno-Adriatico, kde sa stretli mená ako Simon Yates, Geraint Thomas, Rafal Majka alebo Jakob Fuglsang. Práve prví traja menovaní potvrdili svoju pripravenosť v piatej horskej etape, kde na vrchole stúpania obsadili prvé tri miesta. Okrem nich sa do výbornej formy dostal aj Pascal Ackermann, víťaziaci v prvej aj druhej etape. Okrem nich potvrdil minuloročné výsledky Mathieu van der Poel s triumfom v siedmej, klasikárskej etape. Vyvrcholením bola časovka v posledný deň podujatia. Tú opanoval mladý Filippo Ganna pred Victorom Campanaertsom, Rohanom Dennisom a Geraintom Thomasom, čím napovedal aj predpoklady na neskoršie Majstrovstvá sveta v časovke.

Nových majstrov pozná aj viacero krajín

Pred samotnými Majstrovstvami sveta sa konalo hneď niekoľko domácich šampionátov – niektoré ešte koncom júna (Slovinsko), niektoré až v súčasnej dobe. Tak napríklad v Turecku si zlato vybojoval Onur Balkan, v Belgicku Dries De Bondt, v Moldavsku Cristian Raileanu, Malajziu zastupuje Akmal Hakim Zakaria a iní. Slovákov bude reprezentovať v trikolóre Juraj Sagan, Holanďanov Mathieu van der Poel, Poliakov zase Stanislaw Aniolowski.

September priniesol viacero zranení v profipelotóne

S narastajúcim počtom pretekov je možné očakávať aj stúpajúci trend zranení. Najmä v športe ako cyklistika. Štatistika sa nemýlila ani v tomto mesiaci a priniesla nám hneď dvadsiatku maródujúcich jazdcov a jazdkýň. Na Tour de France sa zranili pretekári ako Ion Izagirre, Ilnur Zakarin alebo aj Romain Bardet a Bauke Mollema. K nim sa pridala Annemiek van Vleutenová, ktorá dokázala potlačiť bolesť zo zlomeného zápästia a získala striebro z MS. Rovnako nešťastne v rovnaký deň padala aj Amanda Sprattová, ktorej otras mozgu neumožnil zúčastniť sa MS. Ďalšími pretekármi boli Julien Mortier so zlomenou stehennou kosťou, ktorá ho bude držať takmer pol roka, Thibault Guernalec s rovnakým zranením alebo aj Arnaud Courteille so zlomenou kľúčnou kosťou.

Škoda BIKE OPEN TOUR finišovala dvomi kolami

Skrátená sezóna znamenala aj okresanie podujatí, ktoré pripravuje s pomocou organizátorov aj Škoda Auto Slovensko. Z pôvodných šiestich maratónov sa nakoniec konali tri, dva z ktorých mali svoj termín v septembri. Najprv sa pretekári stretli v Slovenskom raji, kde si zmerali sily v malebnom prostredí národného parku. Po ňom sa koncom mesiaca jazdci ešte raz a naposledy stretli na Škoda MTB maratóne v Rajeckých Tepliciach. Na troch tratiach s možnosťou zúčastniť sa v gravel alebo family kategórii, dominoval na dlhej, 80 km trati, Martin Siran, zatiaľ čo kratší variant, 50-tku, najrýchlejšie zdolal Andrej Kubiš a Tatiana Mošková.

Slováci bodovali na Tour de Serbie víťazstvom Martina Haringa

Aj keď sa Okolo Slovenska v očiach viacerých z pohľadu Slovenska nevydarilo, tešiť nás môže umiestnenie členov Dukly Banská Bystrica na medzinárodnom trojdňovom podujatí Tour de Serbie. Práve tu dokázal 33 ročný Martin Haring zvíťaziť v celkovom hodnotení a to vďaka dvom piatym miestam v prvých dvoch etapách. Svoj náskok získal práve v prvej etape, kedy ako jeden zo osemčlennej skupiny získal 3 sekundy na Jaime Castrilla. Podobný záver sa opakoval aj v rovinatom závere druhej etapy, kedy do cieľa prišla s výrazným náskokom 6 členná skupina, v ktorej boli obaja poprední muži. Tretia už výslovne rovinatá etapa skončila spoločným dojazdom pelotónu, čo zabezpečilo víťazstvo Slováka a zisk 40 bodov do UCI klasifikácie.

Záverečnú tejto sezóne dala aj Detská Tour Petra Sagana

Septembrom končila aj populárna séria detských a mládežníckych pretekov s názvom Detská Tour Petra Sagana, ktorá sa v tomto roku išla hneď šesťkrát. Práve posledné kolo v Červenom Kláštore malo rozhodnúť nielen o víťazoch na tomto podujatí, ale aj v celkovej klasifikácii Tour. Celá séria si získala počas niekoľkých mesiacov tohtoročného jazdenia stovky priaznivcov, o čom hovorí aj počet prihlásených v Červenom Kláštore – vyše 300 pretekárov. V súčte všetkých šiestich podujatí sme sa teda videli s 1 009 jazdcami. Samozrejme, s väčšinou na viacerých kolách, čo z Detskej Tour robí famózne podujatie, ktoré možno prinesie aj novú svetovú hviezdu cyklistiky.

Septembrové pretekanie bolo náročné – Tour de France, Tirreno-Adriatico alebo aj Majstrovstvá sveta. Tým však nekončíme. Už o chvíľu vypukne ďalšie „šialenstvo“ v podobe Giro dʹItalia. Aké bude? Nechajme sa prekvapiť!