Showman Tadej Pogačar naplňuje plán: Budu nejlepší cyklista historie!

Autor: Radek Malina

Fascinující?! Ohromující?! Úchvatné?! Těžko nalézt pojmenování pro show, kterou předvedl Tadej Pogačar při královské etapě Giro d’Italia 2024. O vítězi úvodní Grand Tour už bylo téměř jasno, ale tenhle spektákl musel bavit i zarytého odpůrce cyklistiky.

Pětadvacetiletý Slovinec prostě nikdy nenudí. Před sezonou vyhlásil útok na bájné cyklistické double. Triumf z Gira a Tour de France. Nikdo už čtvrt století nezvládl vítězně tuhle kombinaci. „Jestli to někdo může dokázat, tak právě Tadej Pogačar,“ pronesl Alberto Contador, bývalý závodník, držitel sedmi triumfů z Grand Tour, který se rovněž o vítěznou kombinaci Giro-Tour pokoušel. Marně… Zuby si vylámali i další velikáni.

Slovinec výzvu přijal. Proč? Protože má plán… „Chci být nejlepší cyklista v historii.“

Méně závodů, více vítězství

Letos změnil přístup. Méně závodů, více vítězství. Do startu Gira vyhrál Strade Bianche po impozantním osmdesátikilometrovém sólu. Pak čtyři etapy ze sedmi při celkovém triumfu na závodě Kolem Katalánska. A tehdy vyhlásil, že má v plánu překonat Merckxe, Hinaulta, Induraina a další velikány. Prostě být jednoznačným králem cyklistické historie. V rámci „rozjetí“ na Giro ještě vyhrál Monument Lutych-Bastogne-Lutych.

Do Grand Tour pod Apeninami vstupoval se 70 profesionálními výhrami v pouhých pětadvaceti letech! Cestu na vrchol začal v devatenácti tehdy oslnil na Vueltě. Ač úplný bažant, vyhrál tři etapy a celkově dojel třetí. O rok později v předposlední etapě Tour de France ukradl v časovce na Planinu krásných dívek celkový triumf krajanu Rogličovi.

Tadej Pogačar
Tadej Pogačar slaví vítězství v patnáctém dějtví Giro d’Italia 2024. Foto: profimedia (2x)

Během sezony 2021 obhájil triumf na Tour de France, když jel ve žlutém už od osmé etapy. Pak přišla sezona, během níž slavil šestnáct triumfů, byť triumf na Tour de France unikl. Rok 2023 poznamenalo zranění při Lutych-Bastogne-Lutych, kde si zlomil ruku, na dva měsíce vypadl ze závodního programu a při Tour de France pak podlehl systematické mašinérii formace Jumbo-Visma.

Vezměte si šálu, odjíždím…

Během krátké kariéry vyhrál tři Monumenty (Kolem Flander, Lutych – 2x, Lombardii – 3x), dvakrát Strade Bianche, dvakrát Tour de France, a tak před sezonou 2024 hledal novou výzvu.

Jeho útok na double byl plný otazníků. Aktuálně se zdá, že zcela zbytečně. Na Giru exceluje. Ovládl druhou, sedmou, osmou a patnáctou etapu. Ale vlastně nejde o to, že vyhrává. Ale jak vyhrává…

Při útoku během etapy s dojezdem v Livignu měl v předposledním stoupání na Paso di Foscagno maximální rychlost 42,9 kilometrů v hodině! Průměrná hodnota síly, kterou tlačil do pedálů, byla 480 wattů, přičemž maximální výkon byl v danou chvíli 920 wattů! „Vezměte si šálu, odjíždím,“ komentoval ohromující nástup Martin Hačecký v přímém přenosu Eurosportu.

To všechno po pěti a půl hodinách v sedle kola. Jediný člověk v pelotonu se pokusil Pogačara následovat. Kolumbijec Martínez. A jeho data? 39,1 kilometrů v hodině – 410 wattů – 780 wattů. Po několika málo vteřinách se zařadil zpět do skupiny.

„Jeden z nejlepších dnů mojí kariéry na kole,“ usmál se Slovinec v cíli, když oslavoval triumf s pořadovým číslem 74! Vše v jeho podání vypadá tak jednoduše, tak přirozeně.

Pokusí se Tadej Pogačar o všechny Grand Tour?

Je jasné, že Tadej Pogačar nemá v tomhle závodě soupeře. Cestou do Livigna potřeboval pouhých tisíc metrů, aby na ostatní získal třicet sekund. V cíli byl pak lepší téměř o tři minuty! Celkově má náskok 6:41 minuty na druhého Gerainta Thomase.

Je to ohromující show. Fanoušci sportu musí brát jako požehnání možnost sledovat Tadeje Pogačara při jeho vystoupeních. Vždyť z pětadvaceti závodních dnů roku 2024 slavil 11 vítězství!

Tadej Pogačar v královské etapě stoupá do Livigna s úsměvem na tváři.

Cestu za triumfem z Gira má Tadej Pogačar volnou. Jen vlastní chyba či případná nemoc nebo zranění jej připraví o zisk maglia rosa. A pak… Maillot jaune z Tour de France.

Giro odhalilo směrem ke Grande Boucle jednu zásadní věc! Vysoké nadmořské výšky jsou údajně větším nepřítelem Tadeje Pogačara než soupeři. Alespoň dosud se to tvrdilo. Čím výše, tím lépe pro Jonase Vingegaarda? Nenechte se zmýlit. Když Slovinec exceloval při královské etapě Gira 2024, pohyboval se vysoko v pásmu nad 2000 metrů!

Pokud Tadej Pogačar udrží formu, těžko jej ve Francii někdo pokoří. Soupeři, zdrcení množstvím zranění, musí být navíc demoralizovaní výkony borce formace UAE Emirates. Však také Contador předpovídá: „Jestli vyhraje Giro a Tour, bude chtít i Vueltu.“

Budeme svědky rekordního zápisu do historie?