Události roku 2022: Dán překvapil na Tour, v českých barvách zářili Mathias Vacek, Jan Hirt nebo Iveta Miculyčová

Autor: Jan Krůta

Rok 2022 počítá poslední hodiny, zanedlouho se začne psát ten s trojkou na konci. Pro někoho byl výjimečný, pro někoho horší. To určitě platí pro všechny, sportovce nevyjímaje. Jaké byly klíčové cyklistické události roku 2022 z pohledu české i světové scény? Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější momenty napříč disciplínami.

Remco Evenepoel vyhrál Vueltu i duhový dres

Silnice a její nejvýznamnější událost roku: Dán Jonas Vingegaard je králem Tour de France 2022. Trochu nečekaným, ale zaslouženým. Dokázal udolat vítěze předchozích dvou ročníků Tadeje Pogačara. Ten se musel spokojit s druhým místem. Ale sezonu měl i tak výjimečnou, vybojoval 16 vítězství a ovládl žebříček UCI.

Remco Evenepoel
Remco Evenepoel v rudém dresu krále španělské Vuelty.

Belgický mladíček Remco Evenepoel ukázal světu už ve 22 letech, že může být novodobým Eddy Merckxem a vyhrál svou první Grand Tour, konkrétně Vueltu. Hned po ní získal titul mistra světa v silničním závodě, a ještě přidal bronz v časovce.

Nečekaného vítěze mělo i Giro d´Italia. Stal se jím Australan Jay Hindley z týmu Bora-Hansgrohe. Všem pochybovačům ale dokázal, že jeho druhé místo v sezoně 2020 poznamenané covidem-19, kdy se Giro jelo až v říjnu, zase tak náhodné nebylo.

Zářili univerzální borci

I v letošním roce byli ústředními postavami v podstatě celé sezony muži, kteří září nejen ne silnici, ale třeba i v cyklokrosu nebo na horských kolech.

Wout van Aert vyhrál klasiky Omloop Het Nieuwsblad a E3, byl druhý na Roubaix, třetí na Lutychu. Zářil na Tour de France, kde s velkým náskokem vyhrál zelený dres sponzorovaný společností Škoda Auto. Ovládl tři etapy, čtyřikrát skončil druhý a byl jedním z klíčových mužů Jonase Vingegaarda, jemuž pomohl k celkovému vítězství na Tour de France.

Wout van Aert
Wout van Aert v zeleném dresu krále bodovací soutěže Tour de France. Foto: profimedia

Mathieu van der Poel ovládl podruhé v kariéře závod Kolem Flander, na Giru vyhrál hned první etapu. Po Giru zkusil i Tour, ale tam se mu nedařilo a odstoupil. Chuť si spravil výhrami ve třech jednorázovkách na přelomu srpna a září.

Thomas Pidcock už na konci ledna získal titul mistra světa v cyklokrosu, dařilo se mu i na horském kole a na silnici. Vyhrál mj. ikonickou horskou etapu Tour de France do Alpe d´Huez, skončil druhý v soutěži o bílý dres a celkově byl 16. Během celého roku prokazoval neskutečnou univerzalitu.

České barvy táhli Jan Hirt a Mathias Vacek

Z českých silničních cyklistů o sobě dali vědět především Jan Hirt a Mathias Vacek. Hirt ještě v dresu stáje Intermarché-Wanty-Gobert zazářil na Giro d´Italia, kde skončil celkově šestý a vyhrál královskou etapu. Hned z kraje sezony navíc ovládl závod Kolem Ománu. I díky těmto výsledkům si vybojoval nové angažmá v belgickém Quick Stepu.

Mathias Vacek
Mathias Vacek v dresu formace Trek Segafredo, za nějž závodí už od srpna roku 2022. Foto: Michal Červený

Mathias Vacek neměl lehký rok, protože jeho tým Gazprom RusVelo hned zkraje sezony přišel kvůli válce na Ukrajině o licenci a do Treku, kde měl už podepsáno na další rok, mohl podle regulí nejdříve v srpnu. Takže závodil převážně v reprezentačním dresu. A dařilo se mu skvěle. V červenci se stal v Portugalsku vicemistrem Evropy kategorie U23 v silničním závodě a stejný výsledek zopakoval v září na mistrovství světa v Austrálii. V únoru se mu podařilo vyhrát etapu na UAE Tour.

Při mistrovství republiky potvrdil domácí nadvládu tým Elkov Kasper, když jeho jezdci opanovali první čtyři příčky českého šampionátu. Mistrovský dres získal Matěj Zahálka.

Thomas Pidcock má tituly z krosu i MTB

Brit Thomas Pidcock válel kromě silnice i na dalších frontách. V americkém Fayetteville se stal mistrem světa v cyklokrosu, nejlepší Čech Michael Boroš skončil šestnáctý. O nejlepší český výsledek se na MS postarala Kristýna Zemanová, která byla sedmá v kategorii žen U23.

Thomas Pidcock
Thomas Pidcock při závodě světového poháru horských kole v Novém Městě na Moravě. Foto Michal Červený

Pidcock však své schopnosti prokazoval i ve světě horských kol. Vyhrál dva závody Světového poháru včetně toho v Novém Městě na Moravě, stal se mistrem Evropy a na mistrovství světa skončil čtvrtý. Titul bral švýcarský veterán Nino Schurter, Ondřej Cink obsadil desáté místo.

Česká biková jednička Cink neměl hlavně na mezinárodní scéně zrovna oslnivou sezonu. Ale doma opět nenašel přemožitele a už pošesté slavil titul národního šampiona. Mezi ženami se poprvé mezi elitou radovala Jana Czeczinkarová.

Iveta Miculyčová brala dvě medaile

Češka Iveta Miculyčová o sobě dala hodně vědět ve Freestyle BMX, konkrétně v olympijské disciplíně park. V srpnu se stala ještě coby šestnáctiletá nečekanou mistryní Evropy, na světovém šampionátu v Abú Zabí pak přidala bronz.

Dva dresy pro Milana Kadlece a Matěje Hytycha

Milan Kadlec junior po vzoru svého otce i letos úspěšně kombinoval silnici i dráhu. Pronikavějších úspěchů dosáhl coby dráhař, když získal dresy pro juniorského mistra světa i Evropy. Pokaždé v disciplíně madison, což je bodovací závod dvojic. Svět vyhrál v Tel Avivu spolu s Radovanem Štecem, na Evropě získal zlato s Matyášem Koblížkem.

Dva individuální juniorské tituly vybojoval Matěj Hytych na kilometru s pevným startem. Juniorskou mistryní světa se stala ve vylučovacím závodě také Barbora Němcová. Petra Ševčíková brala zlato na ME ve scratchi kategorie žen do 23 let.