Mark Cavendish o rekordu: Na Tour jsou silnější závodníci, ale já umím používat hlavu

Autor: Radek Malina

Stupně vítězů, které Tour de France dost možná už nikdy nezažije. Mark Cavendish se zapsal do historie cyklistiky. Závodník formace Astana vyhrál pátou etapu Tour de France 2024 a na kontě má pětatřicet vítězství z největšího závodu planety. Na čele statistik byl dosud společně s belgickou legendou Eddy Merckxem.

„Astana hodně riskovala, když mě angažovala na Tour de France a vše obětovala jedinému cíli v podobě mého pětatřicátého vítězství. Ale šéf týmu Alex Vinokurov je bývalý závodník a věřil mi. Šli jsme do toho naplno. Vše vyšlo, jak jsme si přáli,“ zalykal se štěstím Mark Cavendish, devětatřicetiletý závodník z Velké Británie.

První výhru slavil na Grande Boucle před 16 lety

První vítězství na Tour de France vybojoval Mark Cavendish v roce 2008. Po sezoně 2020 uvažoval o konci kariéry. Neměl angažmá, nikdo o něj nestál. Ale pomocnou ruku podal bývalý zaměstnavatel Patrick Lefevere, šéf formace Quick Step. V jejích barvách coby náhradník putoval Mark Cavendish na poslední chvíli na Tour de France 2021, kde vyhrál čtyři etapy a získal podruhé v kariéře zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže Škoda Auto. Jenže v následujícím roce důvěru pro Tour de France nedostal, a tak rekordní pětatřicáté vítězství nezískal.

Na konci sezony Quick Step coby nepotřebný opustil a podepsal v týmu Astana. Na vysněné rekordní vítězství však ani v roce 2023 nedosáhl. Hlavně proto, že při jednom z pádů si zlomil klíční kost a musel předčasně Grande Boucle opustit.

Astana přivedla kvůli zápisu do historie posily

Rozhodl se ještě rok pokračovat, protože dostal důvěru u týmu z Kazachstánu. „Řekl jsem mu, že takhle nemůže skončit a opustit scénu po zlomenině klíční kosti s tváří zkřivenou bolestí,“ uvedl generální manažer formace Alex Vinokurov.

Mark Cavendish na stupních vítězů po zisku rekordního pětatřicátého etapového vítězství.
Mark Cavendish s dětmi na stupních vítězů po zisku rekordního pětatřicátého etapového vítězství. Foto: profimedia (2x)

Astana se rozhodla výrazně posílit tým pro sprinterské dojezdy. Přišel Michael Mörkov a Davide Ballerini, oba z Quick Stepu, kteří v minulosti pracovali pro Cavendishe.

Forma britského závodníka před startem Tour de France byla zahalena tajemstvím. V přípravě vyhrál jen dvakrát. Jednou při etapovém závodě v Maďarsku, podruhé v Turecku. A pak přišla děsivá úvodní etapa Tour de France 2024.

Mark Cavendish se hned od prvního stoupání trápil. Během etapy na kole zvracel, nebyl schopný přijmout žádné jídlo, bojoval o splnění limitu. „Normálně mi chvilku trvá, než se do závodu dostanu. Ale vím, jak na sobě pracovat. Jsem profesionální závodník, je to moje patnáctá Tour de France. Nemám rád, když trpím a mám špatné dny. Ale prostě si tím musím projít,“ komentoval kritický okamžik cyklista formace Astana.

Druhá kopcovitá etapa nebyla o mnoho lepší. Ale rodák z ostrova Man se v závodě za vydatné pomoci týmových kolegů udržel. Při třetím dějství pak nedostal šanci o výhru bojovat kvůli hromadnému pádu. „Věděl jsem, že to spadne. Zůstal jsem za tím karambolem. A jen jsem čekal, kdo do mě napálí,“ pronesl smířlivě.

Mark Cavendish je druhý nejstarší vítěz etapy na Tour

Přežil i úvodní horskou etapu přes Galibier, byť znovu bojoval o limit. Ale během pátého dějství přišla jeho chvíle. Posledních padesát kilometrů týmoví parťáci drželi pozice na čele pelotonu. V hromadném dojezdu si Mark Cavendish držel skvělé místo. Sto metrů před cílovou branou vyrazil jako raketa a suverénně vyhrál. „Všechno vyšlo dokonale,“ juchal nadšením britský cyklista, jemuž gratuloval prakticky kompletní peloton.

„Vytvořili jsme mu podmínky, hodně rekordu obětoval. Věřili jsme mu, angažovali jsme kvůli historickému zápisu speciálně některé závodníky. Mark je lepší a lepší. Věděli jsme, že ten den přijde. Upřímně, nevěřil jsem, že to bude v páté etapě. Spíše jsme hleděli ke čtvrteční,“ přiznal Mark Renshaw, bývalý týmový kolega a sprinterský rozjížděč, nyní asistent sportovního ředitele v Astaně.

Mark-Cavendish-Tour-de-France-Stage-6-Victory-_Tim-De-Waele-Getty-Images
Mark Cavendish při vítězném tažení během Tour de France 2021. Foto: Quick Step/Tim De Waele/Getty Images

Mezi prvními gratulanty Marka Cavendishe byla jeho kompletní rodina. S dětmi pak zamířil na stupně vítězů, aby si vychutnal jedinečný okamžik v podobě zápisu do historie. „Fyzicky jsou v pelotonu silnější závodníci. Ale já umím používat hlavu, to je moje výhoda. Moje mentální síla je velký benefit,“ přemítal rekordman.

Mark Cavendish je druhým nejstarším etapovým vítězem v historii Tour de France. Ve středu mu bylo 39 let a 43 dnů. V roce 1963 vyhrál etapu Belgičan Pino Cerami, jemuž bylo 41 let a 95 dnů. Současně drží závodník Astany třetí příčku v historii v počtu vyhraných etap na Grand Tour, když vyhrál ještě sedmnáctkrát na Giru a třikrát na Vueltě. Pouze dva dílčí úspěchy jej dělí od druhé pozice Cipolliniho. „Ale Tour ještě nekončí,“ mrknul s šibalským úsměvem Mark Cavendish, že se nehodlá loučit s jediným vítězstvím…