Mathieu van der Poel o MS: Když nezískám v Táboře zlato, nemůžu mluvit o vydařené zimě

Autor: Radek Malina

Zlato. Šesté v kariéře! S jednoznačným cílem dorazil na mistrovství světa v cyklokrosu 2024 do Tábora Mathieu van der Poel, superstar světové cyklistiky. „Cokoliv jiného z nedělního závodu bude zklamáním,“ říká otevřeně devětadvacetiletý nizozemský cyklista formace Alpein – Deceuninck.

Mathieu van der Poel prožívá báječnou cyklokrosovou sezonu. Ze třinácti závodů dvanáctkrát vyhrál. Teď jej čeká poslední představení v terénu. Jaký terén by se mu líbil? Co očekává z taktického hlediska? A bude v budoucnosti pokračovat v cyklokrosové kariéře?

Vracíte se do Tábora, kde jste v roce 2015 získal první titul mezi elitou. Jde pro vás o výjimečné místo a výjimečné vzpomínky?

Ano, stále. Závěr byl tehdy samozřejmě docela emotivní. Zejména poslední průjezd depem, protože tam byl můj otec a Marc Dierickx, což je bývalý týmový kolega táty a náš rodinný přítel. Co se stalo večer, už si ani nepamatuji. Jestli jsem byl opilý? Možné to je…

Titulů mistra světa v cyklokrosu mezi elitou máte už pět. Minulý rok jste však ovládl i silniční závod s hromadným startem. Lze porovnat vítězství v Táboře 2015 a vítězství ze Skotska 2023?

Tábor byl jedinečný, stejně jako Glasgow. Je těžké tyhle dva úspěchy porovnávat. Ale poprvé je často to nejlepší.

Změnila se zásadně vaše pozice od prvního startu mezi elitou na mistrovství světa v roce 2015?

Myslím, že i tehdy jsem přes svůj věk patřil mezi favority. Teď jsem v jiné pozici. Ale tlak na mě byl vždy.

Jak Mathieu van der Poel hodnotí okruh, který připravili organizátoři pro mistrovství světa v Táboře 2024?

Myslím, že bude hodně rychlý. Ale nesmírně náročný. A určitě selektivní. Baví mě každý cyklokrosový závod. Ale musím říct, že se na mistrovství světa mimořádně těším.

Mathieu van der Poel
Mathieu van der Poel je největším favoritem na titul mistra světa z MS 2024. Foto: profimedia (3x)

Dosud prožíváte skvělou cyklokrosovou sezonu. Ze třinácti závodů jste dvanáct vyhrál. Přesto, jste rád, že už zbývá jenom poslední bitva?

Ano, zcela nepochybně. Přijde čas odpočinku a následně se zaměřím na jarní část silniční sezony.

Když budete upřímný: pořád vás baví tak zběsilý program čítající po silniční sezoně velké množství závodů v cyklokrosu?

Rozhodně! Je to zábava a tuto zimu jsem předvedl výsledky, které byly nad očekávání. Snad to bude v Táboře pěkné finále.

Je pro vás velice důležité startovat pravidelně v závodech světového poháru v cyklokrosu směrem k formě na silničním kole?

Pro mě je hlavní zisk titulu mistra světa v cyklokrosu. Ty další cyklokrosové závody nejsou cílem. . Nemyslím si, že cyklokros směrem k jaru na silnici opravdu přidává hodnotu. Určitě nejde o ideální trénink. Byl bych na tom mnohem lépe, pokud bych s výhledem klasik absolvoval vytrvalostní tréninky dlouhé pět nebo šest hodin než hodinu jezdit v závratné rychlosti.

Generálkou na mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře byl poslední díl světového poháru v Hoogerheide. Opakovaně jste se snažil útočit, ale soupeři vašim atakům dlouho odolávali. Mohl jste něco udělat jinak?

Myslím, že okruh nedával mnoho šancí vybudovat si větší odstup. Když jsem se k útoku na první místo odhodlal poprvé, nebylo moje úsilí dostatečně dlouhé, aby odrovnalo ostatní. Ale na druhý pokus se vše povedlo.

Mathieu van der Poel slaví triumf v klasice Milán- San Remo.

Překvapilo vás, že Thibau Nys byl schopný tak dlouho vzdorovat?

V Hoogerheide se jelo na okruhu, který mu vyhovuje. Nicméně velmi dobře jel už o týden dříve v Benidormu.  Takže pokud si tohle všechno sečtu, nebyl jsem překvapený.

Je možné z generálky na mistrovství světa něco vyvodit směrem k závodnímu víkendu na jihu Čech?

Myslím, že stejně jako v jiných letech, závod týden před světovým šampionátem neznamená vůbec nic. Rozhodující je, jaké mají závodnici nohy v den bitvy o světové zlato, nikoliv o týden dříve. Pevně doufám, že jsem formu směrem k Táboru načasoval dobře. V Hoogerheide jsem nebyl v ideálním stavu, ale šlo o důsledek tvrdého tréninku v předchozích týdnech.

Takže v jakém rozpoložení přijel Mathieu van der Poel do Tábora? Jste na vrcholu sil?

Pokud jsem všem udělal správně, a já si to vážně myslím, tak ano. Prožil jsem velmi dobrou zimu, tudíž doufám, že se v Táboře ukážu v top formě. Ale to chce pochopitelně každý. I moji největší konkurenti Michael Vanthourenhout a Thibau Nys.

Připouštíte si s ohledem na fenomenální výsledky v dosavadním průběhu sezony, že by zlato v neděli odpoledne slavil někdo jiný, než Mathieu van der Poel?

Vždy se může něco pokazit. Ale pokud nevyhraji v Táboře, tak nemůžu mluvit o vydařené zimě.

Mathieu van der Poel jede pro zlato na mistrovství světa v silniční cyklistice 2023.

Jste v pozici, že můžete být jedině poražený. Vnímáte velké očekávání?

Netrápím se tím. Ve stejné situaci jsem byl v posledních letech několikrát. V minulosti jsem se nad tím možná pozastavoval, teď už ne. V přípravě jsem udělal vážně všechno. Teď už zbývá to jen ukázat na trati.

Předpověď počasí pro celý závodní víkend je velice proměnlivá, nicméně rozhodně by nemělo sněžit. Jste rád za takové podmínky?

V ideálním případě by se mi líbil těžký závod na blátě. Ale už jsem dokázal, že zvládnu všechny povrchy. Jsem připraven na cokoliv. Je potřeba být připraven i na taktickou bitvu. Bylo by skvělé tvořit závod podle sebe. Ale pokud nebudu po dvou nebo třech kolech osamocený na čele, určitě nepropadnu panice.

Byla letošní zima poslední, kdy jsme vás viděli v cyklokrosových závodech? Nebo bude Mathieu van der Poel v terénu pokračovat i příští zimu?

Budu se nad tím muset zamyslet. Bylo by vážně hezké všechno zastavit právě po mistrovství světa v Táboře. Právě tady jsem získal v roce 2015 první titul mezi elitou. Nyní se vracíme a mojí ambicí je jedině vítězství. Kruh by se mohl uzavřít, ale vážně nevím. Skutečně si musím všechno promyslet.

Některé závody během sezony přinesly ze strany fanoušků na vaši adresu i negativní reakce. Třeba příznivci v nizozemském Hulstu vás uráželi a vše vyvrcholilo podrážděnou reakcí, kdy jste na ně plivnul. Mohou být excesy ze strany diváků důvodem, proč opustíte cyklokros?

Ne, nikdy! To do svých úvah nezahrnuji. Dokud dělám cyklistiku rád, určitě budu pokračovat.