Peter Sagan změnil cyklistiku! Končí po sezoně bez jediného vítězství

Autor: We Love Cycling

Bez jediného vítězství odjel ze scény Peter Sagan. Poprvé v kariéře prožil slovenský cyklista sezonu, během které nezískal jediné vítězství! Ve třiatřiceti letech absolvoval v neděli poslední závod silniční kariéry! Při Tour de Vendée 2023 ve Francii spurtoval trojnásobný mistr světa a sedminásobný šampion bodovací soutěže Škoda Auto na Tour de France pro deváté místo.

Peter Sagan chtěl údajně ukončit kariéru už v roce 2021, když vypršel jeho kontrakt ve formaci Bora hansgrohe. Ale v době probíhající pandemie se nechal přesvědčit k pokračování ve francouzské formaci Total Energies.

Podle zasvěcených pobíral šest milionů eur za sezonu. Zda šlo o dobře vynaložené peníze vědí jen v prokontinentálním týmu, kde byl největší hvězdou. Často si v závěru kariéry vyslechl, že už je jen stínem muže, který bavila lidi před pár lety. Vždyť během posledních čtyř let vyhrál jen pět závodů World Tour…

Peter Sagan: Proč brát život tak vážně

Lidé však zapomínají, že Peter Sagan totálně změnil cyklistiku. Po éře, která byla pošramocena dopingovými skandály, vnesl do pelotonu naprosto nový přístup. Stal se bez nadsázky superstar balíku. Něco jako rocková hvězda na kolech.

Peter Sagan během poslední Tour de France kariéry.
Peter Sagan během poslední Tour de France kariéry. Foto: A.S.O.

Rodák ze Žiliny nosil dlouhé vlasy. Na start závodu dorazil třeba s vousy obarvenými na zeleno. Nebál se prostřednictvím sociálních sítí kritizovat soupeře. Na kole předváděl Hulka, jindy slavil gestem jako Vlk z Wall Streetu. Sponzoři byli u vytržení z jeho kousků. A jakkoliv někdy působil slovenský bouřlivák kontroverzně, byli ochotní zaplatit pořádný balík, aby propagoval právě jejich jméno.

„Proč brát život tak vážně,“ bylo jeho motto, které často zmiňuje i v poutavé autobiografii. Spousta cyklistů, kteří se nyní derou na výsluní, přiznává, že právě Peter Sagan pro ně byl motivací sednout na kolo a závodit.

„Změnil cyklistiku. Udělal z ní show. Přitáhl lidi. Nejezdil pouze na kole. Změnil obraz našeho sportu. Udělal závody a vše kolem zábavnými,“ prohlásil Ján Valach, sportovní ředitel, který byl hodně blízký muži, jenž si vysloužil přezdívku Tourminátor.

Peter Sgana v zeleném dresu pro vítěze bodovací soutěže Tour de France.
Peter Sgan v zeleném dresu pro vítěze bodovací soutěže Tour de France.

„Tour de France změnila můj život. Jde o největší závod planety. Ale není to moc zábavné. Jde o obrovský tlak, obrovské očekávání. Vyžaduje obrovské soustředění. Jsem rád, že už je tohle minulost,“ neskrýval Peter Sagan, že Stará dáma se stala pro jeho život zcela osudovou záležitostí.

Na Tour de France získal sedm zelených dresů

Celkem jel Grande Boucle dvanáctkrát. Poprvé už v roce 2012. A hned při debutu vyhrál tři etapy a oblékl zelený trikot pro krále bodovací soutěže. O rok později triumf zopakoval. A přidal další dílčí vítězství. V letech 2014 a 2015 sice na etapové prvenství nedosáhl, ale přesto v Paříži slavil zisk zeleného trikotu. Spanilou jízdu přerušila jen sezona 2017, kdy byl kontroverzně vyloučen po kolizi s Markem Cavendishem. Od sezony 2020 v žádném ze čtyř startů na Tour de France už vítězství přidat nedokázal.

Na kontě má triumf ze dvou legendárních Monumentů. V sezoně 2016 vyhrál Kolem Flander, o dva roky později Paříž-Roubaix.

Covid-19, respektive roušky provázející pandemii, budou v pelotonu dominovat i nadále.
Peter Sagan dokázal ovládnout bodovací soutěži i při italském Giru.

„Už nemám za čím bych se hnal. Víc dokázat nemohu,“ komentoval skvostnou kariéru na silničním kole.  „Nikdy jsem nechtěl závodit do čtyřiceti let. Chci trávit čas se synem Marlonem a vidět život z různých úhlů. Nikoliv pouze jako cyklista,“ vysvětlil třiatřicetiletý rodák ze Žiliny, proč se rozhodl ukončit kariéru pro mnohé předčasně.

Jeden z nejlepších cyklistů současné generace začal kariéru v Dukle Trenčín. Během šestnácti sezon si připsal 121 vítězství. V letech 2015 až 2017 jako první v historii získal tři tituly v řadě. Na kontě má dvanáct etapových vítězství z Tour de France. Ve Francii si připsal rekordních sedm vítězství v bitvě o zelený trikot pro krále bodovací soutěže Škoda Auto.

Zkusí pro Slovensko vybojovat místo v Paříži

Cyklistickou scénu neopouští definitivně. V příštím roce bude jezdit v týmu Specialized Factory Racing. Peter Sagan je bývalý juniorský mistr světa a Evropy v MTB cross country. Startoval dokonce na olympijských hrách v Riu a skončil pětatřicátý. A teď se chce kvalifikovat na bitvy pod pěti kruhy do Paříže v příštím roce.

Peter Sagan se zlatou medailí po druhém titulu na MS v Kataru. Foto: profimedia

Slovensko je aktuálně v žebříčku UCI na sedmatřicáté pozici, přitom jenom nejlepších devatenáct zemí získá místenku v Paříži.

„Začal jsem na horském kole, proto skončím na biku. Bude to moje radost. Nebude na mě žádný tlak, jestli vyhraju. A třeba ani nepůjde o poslední rok kariéry,“ nechává si Peter Sagan otevřená vrátka, že pokud bude mít z jízdy v terénu radost, zůstane nejen kvůli olympijskému zápolení…