FOTOREPORTÁŽ: Světový pohár cross country startoval v Brazílii v rytmu karnevalu

Autor: Michal Červený

Na deset dnů se v závěru dubna v Brazílii zastaví život. To v Riu poběží světoznámý karneval. Ovšem zdařilou předehrou pro tradiční šílenství v jihoamerické zemi byl úvodní podnik Světového poháru v cross country, který se jel v Petropolis. Tisíce fanoušků u trati v zástupech bylo pohádkovou kulisou pro start seriálu.

Petropolis leží v krásné a velmi členité krajině přibližně sto kilometrů severně od Rio di Janeira. Nejvyšší vrcholky tropické oblasti ční až téměř do výšky dvou tisíc metrů.

Už páteční shorttrack ukázal, že návrat světového poháru horských kol po šestnácti letech do Brazílie bude výjimečnou událostí. Tolik diváků podél trati tuto relativně novou disciplínu ještě nikdy nesledovalo. Prvním, kdo na sebe letos oblékl dres lídra světového poháru byl trochu překvapivě Alan Hatherly a mezi ženami Pauline Ferrand-Prevot.

Nová a exotická trať ve světovém vzbudila pozdvižení. A byť patřila rovnou mezi ty těžší, pozitivních reakcí u závodníků byla naprostá většina. Jezdivé a rychlé pasáže vysekané v džungli střídaly spektakulární skoky a dropy. Technickým delegátům UCI se to ale zdálo příliš a i přes protesty domácího Henrique Avanciniho, který se na stavbě výrazně i sám podílel, před víkendem některé pasáže upravili a zjednodušili.

Nino Schurter přepsal dějiny

Švýcar Nino Schurter vyhrál po dramatické bitvě do posledních metrů elitní závod mužů a svým 33. triumfem vyrovnal Francouze Juliena Absalona.

Na tohle vítězství čekal Nino Schurter od července 2019 a už se mohlo zdát, že se v pětatřiceti letech nedočká. O to silnější byly jeho emoce v cíli.

Smutným hrdinou byla domácí superstar Henrique Avancini. S obrovskou podporou fanoušků a na své vlastní trati na nejlepší tentokrát nestačil. Se slzami dojetí skončil za mohutného skandování davů na 13. místě.

Ondřej Cink bojuje s tratí úvodního podniku Světového poháru v Brazílii. V shorttracku dojel osmý, v hlavním závodě desátý.

Překvapení přinesl i závod elitních žen. Poprvé v kariéře a až ve svých třiceti letech triumfovala Australanka Rebecca McConnell.

Francouzský objev „covidových“ sezon Loanu Lecomte zlanařil v zimě do svého továrního týmu Canyon a mladá vycházející hvězda jako jediná potajnu v Brazílii sedlala novou verzi celoodpruženého biku Lux CF SLX. Od současné verze se liší drobnými detaily a nejmarkantnější rozdíl v ještě větší integraci bovdenů a hadic do rámu v oblasti hlavového složení.

Brazilský závod se vyjímal a to nejen po dvou sezonách, kdy k trati diváci buď vůbec nesměli a nebo jen v omezeném množství. V Petropolisu to bylo nevídané bikové šílenství, kterému se mohly rovnat jen světové šampionáty ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě a ve švýcarském Lenzerheide. Fanoušci, v patřičné rozjařené náladě svému národu vlastní, čekali v neděli před branami už v sedm hodin ráno a postupně celé údolí zaplnili. Údaje o jejich počtu se liší, ale že jich přišlo přes 20 tisíc je jasné! A to ceny vstupného nebyly žádná láce, obzvlášť na místní poměry. Za víkendovou vstupenku bylo třeba zaplatit zhruba 1600 korun.

Praskaly kosti. I ty české

Říká se, že kdo neměl zlomenou klíční kost, není cyklista. Ani pro Francouze Thomase Griota to zřejmě nebylo poprvé. Ještě se totiž ani nedokutálel po svém pádu přes řídítka během tréninku a už věděl, že je zle. A nebyl jediný. Bohužel si tenhle „suvenýr“ z Brazílie odvezl místo prvních zkušeností z kategorie do 23 let i český biker Filip Konečný a několik dalších.

Čeští reprezentanti do 23 let Jan Zatloukal a Jan Sáska bojovali také s teplým počasím a vysokou vlhkostí vzduchu. Skončili na 24, resp. 29. místě.