Melyik Grand Tour-trófea tetszik a legjobban?

Szerző: Andrea Champredonde

Nézed a Grand Tour-okat? Ki tud nemet mondani ezekre az epikus versenyekre és a vicces – sáros macskaköves utaktól és poros kavicsos szakaszoktól megjelenő – mosómedve arcokra? Vagy a képekre, amiken a mezőny olyan kanyargós utakon zúg lefelé, melyek festői falvakon és gyönyörű, szőlőskertekkel és építészeti kincsekkel szegélyezett, hullámzó tájakon vezetnek keresztül?

Ezek a versenyek rengeteg izgalmat és nagyszerű szórakozási lehetőséget biztosítanak, a küzdelem végén pedig valaki mindig hazavisz egy lenyűgöző trófeát. Te mennyit tudsz a Grand Tour kupákról, és melyik tetszik a legjobban? Nézzük a jelölteket.

Tour de France

A Tour de France-trófea neve Coupe Omnisports. Roger Vieillard tervezte 1971-ben, miután Valéry Giscard d’Estaing francia elnök (1974-1981) felkérte, hogy újítsa meg az állam által felajánlott hivatalos darabokat. Az alapelképzelés szerint a trófeákból nem csak a Tour-győztesek, hanem az éllovasok is kaptak volna.

1971 előttről nincsenek arra utaló bizonyítékok, hogy a TDF-győzteseket trófeával jutalmazták volna. A versenyzők akkoriban inkább a nyilvános dicsőségért, az anyagi jutalomért és a sárga trikóért küzdöttek. 1930-1961 és 1967-1968 között a nemzeti csapatok a Challenge International nevű csapatminősítő trófeáért versenyeztek, amely később a Coupe Omnisports alapjául szolgált. A két kupa közti elsődleges különbség, hogy a Challenge International fémből volt kovácsolva, nem pedig kerámiából.

A mai kerámia Coupe Omnisportot a Manufacture National de Sèvres készíti a Szajna partján, néhány kilométerre Párizstól. A vállalat mai napig a francia kormány hivatalos porcelánszállítója – például az Elysée-ben (az elnöki rezidencián) az állami vacsorák alkalmával is finom Sèvres porcelán étkészleteket használnak.

Bradley Wiggins, a 2012-es Tour győztese. Fotó: Jerome Prevost

A kupán, a kézzel festett, 24 karátos arany részletek kontrasztjaként használt gyönyörű mélykék színt “le bleu de Sèvres” (azaz Sèvres-kék) néven ismerik. Ez a szín a Sèvres sajátja, és magát a manufaktúrát, valamint Franciaországot szimbolizálja. A győztes ma már minden évben kap egy ilyen gyönyörű kupát, de ez nem volt mindig így.

A Tour de France győzteseket csak 1975-től kezdték el trófeával jutalmazni. Hogy miért? Az egyik elmélet szerint azért, mert a Grande Boucle abban az évben ért először célba a Champs-Élysées-n. Egy másik teória szerint pedig azért, mert ekkor Bernard Thévenet végre legyőzte Eddy Merckx-et, véget vetve ezzel a francia Tour nyolcéves vereségsorozatának, és helyreállítva a nemzeti büszkeséget.

A játék oroszlán egy másik Tour de France-trófea a sárga trikó birtokosának. © Profimedia

A TdF bónusz

Napjainkban a Coupe Omnisport mellett a bajnoki trikók (sárga, pöttyös, zöld és fehér) birtokosai egy csodálatos bónusz trófeát kapnak ajándékba a verseny egyik legrégibb szponzorától, a Škoda-tól. Ezek a kupák egyben műalkotások is, melyek az 1670-es évek óta alkotó cseh kristálygyártók ügyességét, kifinomultságát és tehetségét tükrözik.

A kristályvázák.

A Škoda 2011 óta jutalmazza a versenyzőket ezekkel a fenséges, eredeti, kézzel fújt és megmunkált ólomkristály darabokkal. A tervező egy Peter Olah nevű szlovák művész. A pompás, 60 cm-es, egyenként 4 kg súlyú ólomkristály vázák a “természetet és a tiszta energiát” képviselik, amiről a kerékpározás is szól. Mindegyik kupát a neves cseh kristálygyártó mester, a Lasvit készíti.

Giro d’Italia

A Giro a legfontosabb verseny az olaszok számára, de a Grand Tour versenyek között is a második helyen áll a Tour de France után. Az elmúlt 23 évben a Giro győztese kapta a “Trofeo Senza Fine”-t, avagy a Végtelen trófeát. A kupát 1999-ben vezették be egy a Gazzetta dello Sport (a híres rózsaszín sportújság, amely a Giro vezetői trikójának színét is adta), és az RCS Sport médiacsoport (amely a Giro és néhány más olasz országúti kerékpárverseny, például a Milánó-Sanremo és a Tirreno-Adriatico szervezője) közötti együttműködés keretében.

A Trofeo Senza Fine.

A kupára vonatkozóan nem volt egy előre meghatározott terv. Nyilvános pályázatot hirdettek, melynek győztese Fabrizio Galli művész eredeti terve lett, aki egy elegáns, homokóra formájú, folyamatos spirált alkotott. A ma már világszerte ismert architektúra a mezőny által megtett, Olaszországon keresztülvezető utakat és a Giro “véget nem érő” történetét jelképezi.

A végtelen aranyszalagnak tűnő spirális torony valójában 18 karátos aranyozott rézből készült. Azért erre az anyagra esett a választás, mert a réz volt alkalmas eme bonyolult forma tartós kialakítására. A trófea Mario Penello műhelyében készült, az olaszországi Saletto di Vigodarzere-ben, mely település Vigodarzere községben található, Padova tartományban, Veneto régióban. Egy ilyen kupa elkészítése körülbelül egy hónapot vesz igénybe.

A rézrúd megformálását egy speciális géppel kezdik. Ezután polírozzák, hőkezelik, majd egy primitív kínzóeszközre emlékeztető valamivel feltekerik a végleges, spirális formájába, mielőtt méretre vágják, majd ismét polírozzák. A gyártás végső és legkényesebb lépése a győztesek nevének lézerrel történő bevésése, majd az azt követő homokfúvás. Minden évben új trófeát adnak át, a győztes nevét pedig Penello a helyszínen gravírozza be.

A Coupe Omnisports méretére és súlyára vonatkozó részletek kevésbé ismertek, de a Giro-trófea magassága megközelíti a Škoda-tól ajándékba kapott gyönyörű ólomkristály vázák magasságát, ami 54 cm. A súlya persze lényegesen nagyobb, 9,5 kg. A Trofeo Senza Fine mellett Panello készíti a Milánó-Sanremo, Milánó-Torino és Strade Bianche trófeákat is.

Vuelta a España

Nem meglepő, hogy a Vuelta a España győztesének járó trófeának is nemesi gyökerei vannak. A verseny hivatalos kupáját 2008 óta a La Granja Királyi Üveggyár (La Real Fábrica de Cristales de la Granja) készíti. A gyárat, amely a spanyolországi Segoviától néhány kilométerre található, 1727-ben alapította V. Fülöp spanyol király.

Chris Froome és a Vuelta-kupa 2020-ban. Fotó: Getty Images

A trófea az 1935-ös első Vuelta óta kissé átalakult. Egészen 1999-ig egy ezüstkupa járt az első helyezettnek. Ezután azonban a trófeából egy nagyméretű kristálytányér lett, melynek egy négyzet alakú állvány szolgált a talapzataként. A kerek forma egy kerékpárkereket szimbolizál, melynek küllőit a korábbi győztesek nevei díszítik. A mai győztesek ugyanúgy egy nagy ólomkristály tányért kapnak, de ennek közepén már a La Vuelta piros logója is látható.

Remco Evenpoel a 2022-es díjjal. Fotó Reuters

A logóhoz használt vörös zománc egy speciális üvegezési eljárás során szilárdul meg, a kerék küllőire kerülő korábbi győztesek neveit pedig egy olyan fúvási technikával viszik fel, melynek során gyémántport használnak. A küllőkön természetesen az aktuális év győztesének is fenntartanak egy helyet, amit csak a gyártás utolsó fázisában visznek fel. A második és harmadik helyezettek ugyanabban a manufaktúrában készült kristályvázákat kapnak, de azokon csak az adott dobogós helyezés felirata szerepel.

A Grand Tour-trófeák dobogósai

Ízlések és pofonok. Egy cikk nem dönthet a tömegek helyett. A puszta vizuális esztétikán kívül az egyes trófeák mögött álló történelem és kultúra is befolyásolhatja a végső eredményt. A három Grand Tour-trófea közül bármelyik fantasztikus eredménynek számít egy profi kerékpáros pályafutásában.

Én személy szerint a Giro d’Italia Trofeo Senza Fine-jának adnám az első helyet. Szerintem ez egy modern és gyönyörű kupa, illetve az is tetszik, hogy az egész egy nyilvános versenyen győzelmet aratott tervező munkája. A kerékpározás végül is a tömegek sportja, nem igaz? A Tour de France Coupe Omnisports a dobogó második fokán áll klasszikus megjelenése és presztízse miatt, a Vuelta pedig nálam a harmadik helyen végzett.