Proč se Pavel Bittner nevzteká po prohře ve spurtu? A jaké má ambice na Tour?

Autor: Radek Malina

Prvotní zděšení po pádu do bariér pominulo. Bolest odezněla. Už zase rozdává úsměvy. A i v děsivém vedru polyká tréninky dlouhé 200 kilometrů. Pavel Bittner, cyklista sestavy Picnic PostNL, je po hrozivě vyhlížejícím zranění fit a v plné síle pro Tour de France. Nejprestižnější etapový závod planety pojede jako lídr nizozemské formace pro sprinty. Doufá, že při druhém startu na nejprestižnější etapové bitvě planety bude slavit i vysněné vítězství.

Když v závěru května na Classique Dunkerque vletěl při sprintu do železných plůtků, měl částečně přetržený vaz v kotníku a hlubokou řeznou ránu. Jak se dával dohromady, co zvládl v tréninku, jak jej výpadek poznamenal a kam míří ambice českého spurtera při nadcházející Tour de France, vypověděl v rozhovoru před startem závodu, který se odehraje 4. července v Barceloně.

Bude Pavel Bittner stoprocentně fit a ve formě pro Tour de France 2026?

Bezprostředně po pádu mi doktor ve Francii řekl, že budu šest týdnů bez sportu. A já věděl, že za sedm týdnů začíná Tour. Nicméně po návratu a konzultaci s odborníky v Česku mě všichni uklidňovali, že vše půjde rychle. Už za nějakých deset dnů jsem byl skutečně zpátky v přípravě, byť zpočátku jsem na kole nejezdil. Týden před slavnostní prezentací se cítím skutečně fajn, mám za sebou pár náročných tréninků a další mě čekají. Forma jde postupně nahoru. Celý proces byl neskutečně rychlý.

Ovlivní tréninkový výpadek šance vybojovat ve Francii vysněné vítězství?

Jsem ve stavu, kdy nepociťuji žádnou bolest. Zranění mě nelimituje v tréninku. Jel jsem dvakrát švih přes 200 kilometrů… Hodně jsem trénoval před zraněním a cítil jsem se tehdy vážně silný. Takže forma se nyní vracela o dost lépe, než kdybych začínal z nuly. Možná mi pauza i něco dala. Dostal jsem se do Centra pohybové medicíny, kde jsem začal spolupracovat s hodně šikovným fyzioterapeutem. Kromě věcí souvisejících se zraněním jsme hodně pracovali i na zlepšení dýchání. Jde o drobnosti, ale každá věc je k něčemu dobrá. Určitě mi situace dodala i mentální sílu.

Pavel Bittner bude lídrem týmu Picnic PostNL pro hromadné dojezdy na Tour de France 2026.

Představují pro přípravu komplikaci velká vedra, která v posledních týdnech panují v Česku a provází vaši přípravu?

Pořídil jsem si domů mobilní klimatizaci, takže jsem v pohodě… Směrem k Tour je to vlastně super, protože nepotřebuji do přípravy přidávat žádné speciální prvky, abych tělo nachystal na vedro, které většinu etap ve Francii provází. Dříve jsem jezdil nabalený třeba v bundě nebo šlapal v zimním cyklistickém oblečení doma na trenažéru. Teď prostě stačí jezdit venku v největším horku.

Je problém skutečnost, že budete téměř sedm týdnů bez závodů?

Myslím, že rychlost se mi z nohou nevypařila. Určitě by z hlediska sehranosti rozjížděcího vláčku bylo lepší, kdybych alespoň nějaké závody před Tour absolvoval. Určitě bude třetí hromadný sprint z hlediska týmové souhry lepší než první, ale to neznamená, že nemůžeme bojovat o vítězství. Nejde o velký problém.

Příležitost otestovat nohy v ostrém režimu představovalo mistrovství republiky, které se koná v Uničově a v Jeseníku poslední červnový víkend. Nakonec ale akci vynecháte. Proč?

Řešili jsme vše s týmem. Já chtěl závodit, protože v Česku moc nejezdím. Navíc je to kousek od mého rodiště. A možnost ukázat se v pelotonu před rodinou na domácí půdě je vždy speciální. Současně však bylo potřeba vzít v potaz blížící se start Tour de France. Hodně jsme vše konzultovali s trenérem. Z logistických důvodů a potřeby získat v závěrečném týdnu klid na přípravu, padlo rozhodnutí v Jeseníku nestartovat.

Tour de France pojede Pavel Bittner podruhé v kariéře. Jak moc jste se za rok od minulé účasti změnil?

Zlepšil jsem se v absolutní rychlosti. Myslím, že při klasice Scheldeprijs to bylo vidět. Druhé místo bylo jasným důkazem.

Pavel Bittner sní o vítězství etapy na Tour de France. 

Pociťujete s blížícím se startem nervozitu?

Zatím vůbec. Posledních šest týdnů jsem jenom trénoval a byl v klidu. Přípravy je tolik, že nemám čas nic jiného řešit. Jenom jezdím na kole, rehabilituji nebo odpočívám.

Váš tým letos slavil zatím jediné vítězství v podobě etapového úspěchu v Turecku. Z prestižních závodů má Picnic PostNL druhé místo při Scheldeprijs, třetí z Bredene Koksijde Classic a šesté z Ronde van Brugge, přičemž všechna umístění jsou vaše. Vážně si nepřipouštíte tlak?

Pohybujeme se na úrovni, kde chce každý vyhrát. Určitě nenajdete v pelotonu závodníka, který by neměl motivaci. Všichni si uvědomujeme, proč na Tour budeme. Není potřeba nějak extra zvyšovat napětí. Cením si, že v našem týmu se nic takového neděje. Je to jako s kávou. Když je při výrobě espressa moc tlaku, výsledek není dobrý. S cyklistikou je to stejné.

Během týmových porad jste neslyšel, že je potřeba na Tour vybojovat prvenství, protože zatím v letošní sezoně velké vítězství vaše sestava nemá?

Mám pocit, že v rámci týmu není nálada špatná. Samozřejmě, když se udělá velký výsledek, všichni získají extra drive. Ale není to tak, že třeba na Giru by se kluci nesnažili. Jen se prostě nesešla správná konstelace. Snad vše vyjde ve Francii.

Při debutu na Tour de France jste byl ve sprinterských dojezdech jednou čtvrtý a pátý. Co je potřeba, aby Pavel Bittner projel cílem z celého balíku jako první?

Je třeba říct, že sprinty na Tour de France nejsou náročnější než jinde. Jenom se toho člověk nesmí bát a chopit se šance. Ve spurtu se může stát cokoliv. Proměnných je více než při dojezdu na kopec. Studoval jsem si trasu letošního ročníku a šancí bude hodně. Navíc mám podle dosavadního průběhu sezony pocit, že není jasný favorit, který by měl jednoznačně vyhrávat všechno.

Sprinterských příležitostí se během velkých etapových závodů naskytne v ideálním případě pět nebo šest, adeptů na výhru je však mnoho. Pavel Bittner ve srovnání s ostatními spurtery zůstává vždy i přes nezdar klidný, žádné projevy zmaru. Je to vaší povahou?

Musím říct, že někdy mi je trapně za ostatní. Když někdo prohraje o dva metry a vzteká se… Z mého pohledu jde o zbytečnou energii. Kdybych prohrál spurt nějakým blbým způsobem nebo hodně těsně, o milimetry, byl bych určitě naštvaný. Ale hlavně na sebe. S odstupem bych si analyzoval, co jsem měl udělat jinak. Ale když prohraju o půl kola nebo o víc, tak přece nebudu mlátit do řídítek a rozhazovat rukama, abych vypadal jako pětileté dítě, když mu máma vezme playstation.

Máte vybrané etapy, na které se chcete zaměřit?

Už jsem si itinerář procházel a ještě určitě budu mnohem detailněji. Líbí se mi pátá a sedmá etapa. Uvidíme, jak se vyvine druhé dějství, kdy se bude finišovat v Barceloně. Možná půjde o první příležitost k hromadnému dojezdu. Ale ten první den není pro sprintery nikdy příjemný. Nervozita v balíku je obrovská. Navíc podle dostupných dat jsou ve městě před dojezdem hodně zajímavé zatáčky a snad i nějaké kruhové objezdy. Pro diváky určitě atraktivní podívaná, pro nás cyklisty hodně nepříjemná záležitost.

Závod však začíná týmovou časovkou, kdy se bude do celkové klasifikace započítávat čas každého jednotlivce. Jak se na návrat této specifické disciplíny těšíte?

Při španělské Vueltě 2023 se začínalo rovněž týmovou časovkou a náš tým ji tehdy vyhrál. Nepředpokládám, že bychom byli znovu na nejvyšším stupni. Tehdy byly hodně specifické podmínky, když některé týmy dojížděly za tmy a ještě v dešti. Doufám, že nic podobného se tentokrát nebude opakovat. Ale do Španělska se těším. Závodil jsem v Barceloně při závodě Kolem Katalánska minulý rok. Určitě nás čeká boží atmosféra. Jsem rád, že Tour de France začíná právě zde.