Ledový muž Jonas Vingegaard plakal: Myslel jsem, že umřu. A teď jsem porazil Tadeje

Autor: We Love Cycling

Prolomil tabu. Často je mu vyčítáno, že je příliš chladný, příliš upjatý, nekomunikativní a nedává najevo emoce. Jonas Vingegaard, dánský závodník formace Visma Lease a Bike, po jedenáctém pokračování Tour de France 2024 plakal. Počtvrté v kariéře vyhrál etapu na Grande Boucle a s ohledem na trable v průběhu jara nedokázal potlačit emoce.

Těžko najít člověka, který kdy viděl Jonase Vingegaarda na veřejnosti plakat. Ovšem 10. červenec 2024 tohle změnil. „Před třemi měsíci jsem vážně myslel, že zemřu. A teď jsem vyhrál etapu v největším závodě planety. Nevěřil jsem, že se dostanu tak daleko,“ zalykal se v slzách Jonas Vingegaard.

Dva týdny prožil Jonas Vingegaard v nemocnici

Ač už dvakrát vyhrál celkové pořadí Tour de France, Jonas Vingegaard oslavil v desátém dějství letošního ročníku Grande Boucle teprve čtvrté etapové vítězství.

Ale dánský fenomén byl dojatý jako by snad vyhrál celý závod. Vždyť uplynuly tři měsíce, kdy utrpěl děsivou havárii. Při čtvrté etapě závodu Itzulia Baskicko 4. dubna spadl, měl zlámaná žebra, protrženou plíci a další zlomeniny. Musel podstoupit dvě operace.

„Dva týdny jsem strávil v nemocnici. Nikdy bych se nedokázal vrátit bez rodiny. Moje žena měla klíčový podíl na mém comebacku,“ vyprávěl Jonas Vingegaard.

Panovaly pochybnosti, zda se dánský cyklista stihne připravit na Tour de France. Tréninkový výpadek byl příliš dlouhý. Nicméně na startu závodu 29. června ve Florencii nechyběl. Postupně ukazoval, že bude schopný bojovat o celkové pořadí. A během jedenácté etapy demonstroval, jak moc je silný.

Tadej Pogačar, dosavadní lídr závodu z formace UAE Emirates, už třicet kilometrů před cílem útočil. Nikdo nedokázal držet Slovincovu rychlost. „Tadejův útok byl příliš silný. Musel jsem se držet svého tempa,“ přiznal dánský cyklista.

Jonas Vingegaard však předvedl mimořádnou stíhací jízdu. A čtrnáct kilometrů před cílem se dotáhl na slovinského soupeře. Při průjezdu přes Col de Pertus přišel první souboj, protože ve hře byly bonusové vteřiny. Pogačar těsně vyhrál.

Po závěrečném stoupání etapy dlouhé 211 kilometrů s převýšením 4177 metrů přišla neuvěřitelná scéna: Jonas Vingegaard, lídr formace Visma Lease a Bike, spurtuje o etapové vítězství na Tour de France proti dosavadnímu vládci závodu Tadeji Pogačarovi, jedničce UAE Emirates.

Dříve předem prohraná bitva končí senzačním triumfem dánského obhájce triumfu, který hodí kolo na pásku. Nevěřícně se chytí za hlavu. A o pár minut později se rozpláče.

„Je to pro mě velmi emotivní okamžik,“ omlouval se Jonas Vingegaard. „Jsem překvapený, že jsem porazil Tadeje ve sprintu.“

Mohu vyhrát celou Tour de France, věří Dán

Už nikdo si nedovolí pochybovat, že dánský cyklista bude bojovat o třetí celkové vítězství v řadě. Byť z pohledu časového manka umazal pouhou vteřinu, rozhodně získal obrovskou porci sebevědomí. Třetí triumf rozhodně není bláhový sen.

„Máme určitý plán a pokusíme se ho realizovat. Věděl jsem, že budu dobrý, ale při příjezdu na Tour de France jsem měl velké pochybnosti a o etapovém vítězství jsem ani nesnil. Teď ale věřím, že mohu vyhrát celou Tour. Obvykle dosahuji nejlepší úrovně ve druhém či třetím týdnu závodění. Snad to bude platit i letos,“ usmál se Jonas Vingegaard po čtvrtém etapovém vítězství kariéry na Tour de France.

Jonas Vingegaardse raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France 2024.
Jonas Vingegaardse raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France 2024. Foto: A.S.O./Billy Ceusters (4x)

V sezoně 2022 ovládl jedenácté a osmnácté dějství s dojezdy na Col du Granon, respektive Hautacam. Minulý rok triumfoval pouze jedinkrát. Při časovce naplánované na šestnáctý den závodu s cílem v Combloux. V obou ročnících na konci Grande Boucle v Paříži slavil celkové prvenství. Pouze v sezoně 2021 vyšel z hlediska vítězství na prázdno, tehdy dojel druhý.

Naproti tomu Tadej Pogačar je sběratel výher na Staré dámě. V pětadvaceti letech jich nashromáždil dvanáct. Poprvé si připsal dílčí prvenství v roce 2020, kdy ovládl tři etapy a poslední vítězství v časovce s dojezdem na Planinu krásných dívek mu zajistilo šokující celkový triumf. Tří etapy ovládl i během ročníku 2021, kdy se podruhé stal držitelem maillot jaune. Tři výhry bral i v sezoně 2022, kdy byl nakonec druhý. Dvě etapy ovládl minulý rok, jednu letos při úvodní alpské etapě s přejezdem Galibieru.