Primož Roglič a jeho premiéra: oslnil, nebo propadl?

Autor: We Love Cycling

Otevřel novou éru. A nebyl to začátek, v který doufal. Slovinský cyklista Primož Roglič při závodě Paříž-Nice debutoval v dresu Bora hansgrohe. Před sezonou změnil trikot, aby měl šanci na vítězství v Tour de France, protože na předchozí adrese (Visma Lease a bike) ztratil důvěru. Premiéra v osmidenní etapové bitvě ve Francii končila desátou příčkou. Je to směrem k červencovým bitvám o maillot jaune varování?

„Změna během zimy byla radikální. Noví parťáci na kolech, noví lidé v týmu, nový materiál. Při premiéře jsme si na sebe zvykali, poznával jsem fungování celého soukolí. To bylo důležitější než za každou cenu tlačit na všechny, abych byl na prvním místě,“ hodnotil Primož Roglič osm dní při Paříž-Nice. Působil velice klidně a vyrovnaně. Rozhodně ze Slovince nebyla cítit panika.

„V pelotonu je na úvod sezony docela dost raket,“ komentoval s úsměvem počínání hlavních rivalů. V pomyslné nepřímé konfrontaci čtyř adeptů na titul z Grande Boucle byl v úvodu sezony Slovinec nejslabší.

Rakety v pelotonu Slovince neděsí

Jeho krajan Tadej Pogačar (UAE Emirates) vyhrál dominantním způsobem Strade Bianche. Jonas Vingegaard (Visma Lease a bike) opanoval Tirreno-Adriatico, přičemž už měl v kapse i celkový triumf z O Gran Camiňo, takže na začátku března jeho bilance čítá pět etapových vítězství a dvě celková. Remco Evenepoel (Soudal Quick Step) ovládl jednorázovku Figueira, pak absolutní pořadí Kolem Algarve, kde vyhrál časovku. Dílčí triumf přidal i v závěrečné etapě Paříž-Nice, kde uzmul druhé místo konečného hodnocení.

Tihle čtyři borci jsou hlavními adepty na vítězství v Tour de France 2024! Zkušený Slovinec se pro Starou dámu stal v barvách nizozemskému týmu Visma Lease a bike až záložní variantou. Giro di Italia i Vueltu už vyhrál. Triumf z Grande Boucle uniká. Aby udržel naději, musel opustit místo, kde po osmi letech znal vše dokonale.

Primož Roglič a Remco Evenepoel (vlevo) během etapového závodu Paříž-Nice 2024.
Primož Roglič a Remco Evenepoel (vlevo) během etapového závodu Paříž-Nice 2024. Foto: profimedia (3x)

Všichni s napětím očekávali jeho debut na nové adrese. Poprvé od roku 2015 jel v novém dresu. Právě etapová bitva Paříž-Nice se před dvěma lety stala kořistí slovinského závodníka. Navíc týdenní etapové závody jsou doménou nové posily Bora hansgrohe.

V roce 2023 vyhrál při vstupu do sezony Tirreno-Adriatico, o rok dříve Paříž-Nice, sezonu 2020 odstartoval výhrou v Tour de l´Ain… V předešlých šesti letech vyhrál deset z třinácti týdenních World Tour etapáků. A když nebyl na nejvyšším stupni, nešlo ani tak o umění soupeřů. V roce 2022 byl při závodě Kolem Baskicka unavený z předešlého programu, o rok dříve při Paříž-Nice spadl, v sezoně 2020 se při Critérium du Dauphiné zranil.

Primož Roglič držel krok s Evenepoelem

Tentokrát dojel nejlépe třetí v sedmé etapě. Při pohledu na celkové výsledky měl Primož Roglič manko na Evenepoela přesně 5 minut a 3 sekundy. Zdánlivě hrozný rozdíl.  Ovšem při vyškrtnutí týmové časovky (32 sekund) a závěrečné etapy (4:04), kterou v dešti a chladu Roglič bez naděje na umístění vypustil, je rozdíl poněkud odlišný.

V úvodním a druhém dějství dojeli oba adepti na vítězství v Tour de France ve shodném čase. Během čtvrté etapy ztratil Roglič na Evenepoela dvě vteřiny, při pátém pokračování měli shodný čas, v šesté etapě ztratil Slovinec vteřinu, v sedmé etapě finišovali bok po boku.

Je třeba vzít v úvahu fakt, že pro Slovince šlo o závodní debut v sezoně, zatímco belgický rival už měl v nohách šest závodních dnů. Tudíž pokud bude Remco Evenepoel schopný konkurovat Vingegaardovi s Pogačarem, proč by jim neměl stačit Primož Roglič?

„Stojím na slušných základech a vím, co je třeba zlepšit,“ pronesl Slovinec. Je přitom jasné, že určitě ještě není na vrcholu formy.

Kdo vytvoří podpůrný tým?

Klíčová zůstává otázka složení týmu, který bude Rogličovi v červenci při Staré dámě asistovat. Ve srovnání s podpůrnou sestavou během angažmá v Jumbo Visma půjde zřejmě o slabší stránku.

Podvolí se potřebám hvězdy? Alexandr Vlasov dojel při Paříž-Nice na celkové paté příčce.

Alexandr Vlasov se před dvěma lety upsal sestavě Bora hansgrohe coby lídr. Obětuje vlastní šance a přijme pozici superdomestika? Pak jsou zde Nico Denz, Matteo Sobrero, Bob Jungels, Danny van Poppel, Marc Haller, Jai Hindley, Lennard Kämna či Daniel Martínez. Z těchto jmen  pravděpodobně vzejde sedm mužů, jejichž úkolem bude vyrovnat se týmové mašině v dresech Visma Lease a bike. Pokud Primož Roglič, respektive Bora hansgrohe dokáže vyladit vše k dokonalosti, není důvod Slovince ani ve čtyřiatřiceti letech odepisovat…