Wout van Aert vs. Mathieu van der Poel! Šest let trvající bitva titánů hledá vítěze

Autor: Jan Krůta

Bezesporu nejsledovanějším závodem mistrovství světa v cyklokrosu 2021, které hostí tento víkend belgické Ostende, bude souboj dvou gigantů, jejichž umění už dávno přesáhlo jen krosové tratě. Na jedné straně domácí hvězda Wout van Aert (Jumbo-Visma), na druhé nizozemský fenomén Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix).

Kdo získá duhový dres? Kdyby slavil někdo jiný, než jeden z této dvojice, jednalo by se o obrovskou senzaci. Posledních šest let nepoznal světový šampionát jiného vítěze. Buď to byl van der Poel nebo van Aert. Oba v elitě triumfovali třikrát. Van der Poel poslední dva roky a ještě v sezoně 2015, van Aert získal duhový dres mistra světa v letech 2016-2018.

Ve zkrácené sezoně sbírali triumfy

Letos skočili oba do cyklokrosu, již tradičně, po svých sezonách na silnici. Van Aert si ve zkrácené sto dnů trvající silniční štvanici připsal 6 vítězství včetně Strade Bianche, Milán-San Remo a dvou etap na Tour de France.

Van der Poel ho v přímém souboji porazil ve spurtu o pár centimetrů v závodě Kolem Flander, vyhrál i Binck Bank Tour a stal se nizozemským šampiónem na silnici.

Mathieu van de Poel a jeho první triumf na mistrovství světa v Táboře 2016. Foto: Michal Červený

V cyklokrosu odjel van Aert 13 závodů, pět vyhrál. Včetně dvou Světových pohárů z pěti odjetých. Ve zbývajících skončil na podiu a v neděli po triumfu v Overijse přebral i trofej pro celkového vítěze seriálu. Van der Poela, který také vyhrál dva závody, v přímém souboji o vítězství v seriálu porazil. Ovšem nizozemského cyklistu, jenž v sezóně odjel 13 krosových závodů a vybojoval 9 vítězství, zbrzdil v úvodu závodu defekt, a pak i pád.

„Mám z vítězství samozřejmě radost, ale neznamená to, že bych byl teď jasným favoritem mistrovství světa. Mathieu nakonec vyhrál v sezoně závodů ještě víc než já, takže papírově je favorit on. Ale jsem spokojen s formou, s jakou se postavím na start mistrovství světa,“ uvedl úřadující belgický šampión van Aert.

To platí i v případě van der Poela. „Oba jsme ukázali, že je naše forma dobrá a je těžké říkat, kdo je větší favorit. Oba jsme velcí adepti na zlato a rozhodne hodina závodu, komu to líp sedne. Očekávám pěknou bitvu,“ pronesl van der Poel.

Dominovali jako bažanti v Koksijde

Ti dva už spolu na cyklokrosových tratích soupeří řadu let. Na mistrovství světa se poprvé potkali v roce 2012 v Koksijde jako bažanti. A hned ovládli závod juniorů. Vyhrál van der Poel, druhý byl van Aert. Další rok v americkém Louisville znovu vyhrál juniory van der Poel, van Aert už startoval v U23 a hned při premiéře ve vyšší kategorii bral bronz.

Začátek přetahované aneb Kooksijde 2012. Mathieu van der Poel slaví titul cyklokrosového šampiona mezi juniory, vlevo stříbrný Wout van Aert a vpravo třetí Francouz Quentin Jauregui. Foto: profimedia.

Rok 2014, MS v Hoogerheide. Titul v U23 získal o půl roku starší Belgičan, Mathieu bral na domácí trati, kterou stavěl jeho táta, bronz. Pak už oba usoudili, že není na co čekat a přestoupili rovnou do mužů, i když ještě nemuseli. No a van der Poel hned svou premiéru na MS v elitní kategorii ozdobil v Táboře senzačním vítězstvím. Že hned za ním dojel van Aert, to snad ani není třeba dodávat… A od té doby už na nejvyšším stupni nestál nikdo jiný než jeden z této dvojice.

Oba jsou fenomény doby. Oba velice dobře kombinují cyklokros se silnicí, van der Poel k tomu ještě přidává horská kola, v nichž chce na olympiádě v Tokiu bojovat o zlato. „Je neskutečné, co ti dva předvádějí. Otázkou je, jak dlouho to takhle chtějí zvládat, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by je tělo nějak omezovalo,“ říká bývalý cyklokrosový reprezentant Radomír Šimůnek mladší.

Belgičan dostal nový pohádkový kontrakt

Pro oba je však největší prioritou silnice. Van Aert před pár dny oznámil, že v týmu Jumbo-Visma podepsal nový tříletý kontrakt. Nizozemský tým musel výrazně přitlačit, aby svůj klenot udržel (zájem o něj měl i britský gigant Ineos) a teď je belgický excelentní klasikář i časovkář v žebříčku top 10 nejlépe placených cyklistů světa.

Spekuluje se o ročním příjmu přes 3 milióny eur. Síť supermarketů Jumbo si to jako hlavní sponzor týmu může dovolit. Narozdíl od řady jiných firem kvůli pandemii nestrádala a tržby vloni navýšila o 15 procent.

Wout van Aert má důvod k úsměvu. I ve zkrácené sezoně 2020 zářil. Foto: Michal Červený

Van Aert i van der Poel byli se svými týmy v minulých dnech na soustředění ve Španělsku. „Ale krosové kolo jsem nechal doma,“ přiznal van Aert. „Šlo o pár tréninků na silnici, nějaké fotky, pozdravil jsem se s týmem,“ řekl ke krátké návštěvě kempu v Alicante během minulého týdne.

Van der Poel si trénink ve Španělsku užíval, v teple se chystal déle než van Aert a vynechal nějaké cyklokrosové závody. Dokonce ho fotografové zvěčnili, jak jezdí na kole po pláži. Důvod? Trať MS v Ostende zahrnuje právě dlouhý úsek, kdy se jede v písku podél moře… Kdo natrénoval lépe, bude jasné v neděli odpoledne.