Martina Sáblíková ovládla  L’Etape du Tour 2023! A je celkovou vítězkou seriálu

Autor: We Love Cycling

Martina Sáblíková, trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení, se stala vítězkou ženské cyklistické L’Etape du Tour 2023! První červencovou neděli ovládla ve Francii závod, který kopíroval trasu čtrnácté etapy Tour de France naplánované na příští sobotu. Česká závodnice se stala celkovou vítězkou série L’Etape!

„Závod provázelo obrovské vedro. A mimořádné převýšení. Takže jsem hlavně ráda, že jsem v mimořádně náročných podmínkách dojela do cíle. Že jsem vyhrála je samozřejmě super. Jsem nadšená,“ rozplývala se po dojezdu Martina Sáblíková.

Pět kategorizovaných výstupů

Původně měli cyklisté bojovat na trase dlouhé 151,8 kilometrů z Annemasse do Morzine. Organizátoři L’Etape du Tour 2023 se však rozhodli závěrečný sjezd do Morzine kvůli bezpečnosti zrušit a cíl byl tudíž na vrcholu Col do Joux Plane.

Martina Sáblíková na trase L'Etape du Tour 2023.
Martina Sáblíková na trase L’Etape du Tour 2023. Foto: L’Etape Czech Republic

Závodnici se museli vypořádat s pěti kategorizovanými výstupy a celkem zdolat 4100 výškových metrů. Na zahřátí čekal Col de Saxel s průměrným sklonem čtyři procenta při délce čtyři kilometry, což je vrchařská prémie třetí kategorie. A pak přišlo postupně skutečné peklo.

Výstup na Col de Cou (7 kilometrů s průměrným sklonem 7,7 procenta), Col de Feu (5,9 kilometrů s průměrným sklonem 7,9 procenta) a Col do Ramaz (13,9 kilometrů s průměrným sklonem 7,1 procenta). Tato tři stoupání budou příští sobotu označená v itineráři jako horské prémie první kategorie. A na závěr čekal výstup na Col de Joux Plane, což je celkem 11 600 metrů při průměrném sklonem 8,5 procenta. Až tady bude bojovat peloton Tour de France, půjde o prémii mimořádné kategorie.

„Hlavní bylo dobře si rozvrhnout síly. Chtěla jsem zůstat ve skupině. Do sjezdů a na rovinky bylo lepší držet se nějakého balíku. Nejtěžší byly sjezdy, v kterých nejsem dobrá a bojím se. Tam chlapi létají hodně rychle. To byla nejtěžší část závodu. Nakonec jsem si L’Etape du Tour i přes skutečně drsné podmínky užila a jsem nadšená,“ popisovala Martina Sáblíková.

Martina Sáblíková: Jela jsem vlastní závod

Závod dlouhý 139,8 kilometrů zvládla za 5:19:39 hodiny při průměrné rychlosti 27,29 kilometrů v hodině. „Vůbec jsem neřešila, na jaké jedu pozici. Jela jsem si podle sebe, abych hlavně dojela do cíle. Jela jsem si vlastní závod. Taková obří porce kilometrů prostě není samozřejmost,“ usmívala se v cíli

Martina Sáblíková na trase L'Etape du Tour 2023. Foto: L'Etape Czech Republic
Martina Sáblíková v cíli L’Etape du Tour 2023. Foto: L’Etape Czech Republic

Na závod však byla velmi dobře připravená. V rámci přípravy na rychlobruslařskou sezonu jezdila na kole při soustředění v Livignu a dlouhé cyklistické tréninky absolvovala i doma. „Snažila jsem se trávit na kole šest hodin poměrně pravidelně. Ale těžko něco připodobnit situaci, kdy jedete třináct kilometrů do kopce. Takové podmínky v Česku nemáme,“ krčila rameny.

Nadchla ji atmosféra francouzského závodu. „Lidé fandili. Atmosféra byla úžasná. V kopcích se několikrát stalo, že příznivci běželi podél nás. Bylo to nezapomenutelné,“ rozplývala se.

Martina Sáblíková na nejvyšším stupínku při L’Etape du Tour 2023. Foto: L’Etape Czech Republic

Stala se celkovou vítězkou seriálu L’Etape Tour de France, v němž o celkové vítězství usilují šampioni jednotlivých závodů z celé planety, kteří mají garantovanou účast na základě triumfu v domácím závodě. „Ráda bych se v budoucnosti na start vrátila. Bezvadně jsem si zazávodila. A k tomu parádní atmosféra. Bylo to bezvadné,“ neskrývala nadšení Martina Sáblíková.