Kristýna Zemanová slaví senzační bronz! Utnula pět let bídy českého cyklokrosu

Autor: We Love Cycling

Kristýna Zemanová vybojovala senzační bronzovou medaili na mistrovství světa v cyklokrosu v závodě žen do 23 let. Bezchybnou jízdou na šampionátu v nizozemském Hoogerheide si první únorovou neděli dojela pro dosud nejcennější výsledek kariéry. Pro úřadující českou šampionku jde o parádní odměnu za skvělou sezonu a záblesk naděje pro mistrovství světa 2024, které se pojede v Táboře.

Český cyklokros byl na mistrovství bez medaile od roku 2018. Tehdy ve Valkenburgu získal stříbro Tomáš Kopecký v kategorii juniorů. Následně české dresy zůstávaly mimo stupně vítězů. Až do nedělního odpoledne v Hoogerheide.

Kristýna Zemanová
Kristýna Zemanová bojuje s tratí na mistrovství světa v Hoogerheide 2023.

„Jde o odměnu za vše, čím jsem si prošla během minulých dvou let. Medaile z mistrovství světa představuje splnění snu. Odměnu za všechnu dřinu,“ rozplývala se Kristýna Zemanová, když měla v aréně zaplněné tisícovkami fanoušků bronzovou medaili na krku.

V závodě nestačila jen na domácí Van Anrooijovou a Backstedtovou z Velké Británie. Česká reprezentantka od začátku byla v bitvě o třetí pozici. A když po třech kolech „lehla“ lucemburská cyklokrosařka Schreiberová, měla Kristýna Zemanová cestu k medaili volnou díky naprosto bezchybné jízdě.

„Na startu jsem stála s taktikou, že pojedu od začátku absolutně naplno a nebudu na nic čekat. Vydala jsem se ze všech sil a získala krásnou odměnu,“ vyprávěla dojatá Kristýna Zemanová, která cílem projela s náskokem dvaceti vteřin na čtvrtou Fouquenetovou z Francie, tudíž si v závěrečné rovince náležitě vychutnala medailovou radost.

Kristýna Zemanová s bronzovou medailí na stupních vítězů po závodě žen do 23 let. Foto: Jan Brychta (4x)

V juniorech, kde dojel na desáté pozici Václav Ježek mladší, předvedl úchvatnou stíhací jízdu Filip Samec, který se připletl do hromadného pádu hned po startu a s poničeným kolem musel půl okruhu absolvovat poklusem. Cílem prvního kola projel na 66. pozici, ovšem klasifikovaný byl o třicet pozic výše!

V bitvě titánů mezi elitou mužů se bitva o zlato odehrála podle očekávání mezi dvojici Wout van Aert a Mathieu van der Poel. Belgický, respektive nizozemský závodník hned po startu odjeli zbytku startovního pole a udržovali si náskok. Ve spurtu byl rychlejší Mathieu van der Poel a slavil už pátý titul mistra světa. Nejlepší z českých závodníků byl jednadvacátý Michael Boroš, o osm pozic hůře projel cílem Jakub Říman.