Cyklistické události roku: génius Alaphilippe i nečekaný mistr světa

Autor: Jan Krůta

Rok 2019 byl na poli silniční cyklistiky plný krásných momentů, velkých překvapení i zklamání. Českého fanouška mohla zahřát u srdce velká vítězství Zdeňka Štybara na prestižních belgických klasikách. Ale jak tomu bohužel v posledních letech bývá, došlo i letos na tragické události.

Ten, který rozjásal celou Francii

Podle většiny expertů byl mužem sezóny. Julian Alaphilippe, Francouz z týmu Deceuninck-Quick Step, vybojoval 12 vítězství včetně triumfů na klasikách Strade Bianche, Milán-San Remo a Valonský šíp.

Na Tour de France šokoval celý svět a k radosti francouzských fanoušků držel dlouho žlutý dres. Ta pohádka sice neměla vysněný konec, protože Alaphilippe vedení v posledních dvou horských etapách neudržel a skončil pátý. Ale i tak zasloužil velké uznání, protože dosud se o něm hovořilo jako o jezdci na jednorázové závody a menší etapáky, rozhodně ne jako o muži, jenž by měl atakovat nejvyšší příčky na Grand Tours. Teď už se před ním budou muset mít všichni na pozoru vlastně na každém závodě.

Julian Alaphilippe. Foto: Luc Claessen/Getty Images.

„Byla to jedna z nejhezčích Tour. Skvělá podívaná až do konce. Hlavně díky Julianovi. Bojoval ze všech sil, a i když to neudržel, udělal krásný závod. Hodně jsem to s ním na dálku prožíval,“ přiznal stájový kolega a velký kamarád Alaphilippa Petr Vakoč.

Na konci roku převzal Alaphilippe ocenění Zlaté kolo pro nejlepšího cyklistu roku podle časopisu Vélo. „Byla to úžasná sezona a převzetí Zlatého kola je krásný způsob, jak ji zakončit,“ řekl na vyhlášení.

Jihoamerická radost

Hned dvě Grand Tour sezóny ovládli cyklisté z jižní Ameriky. Králem Gira se stal Ekvádorec Richard Carapaz z Movistaru, pro něhož šlo o první vyhranou Grand Tour kariéry. I díky tomuto fenomenálnímu úspěchu si vysloužil angažmá v týmu Ineos, kde se sejde s Kolumbijcem Eganem Bernalem, vítězem Tour de France 2019. Snad ani není třeba dodávat, že se stal prvním ekvádorským vítězem některé z Grand Tours.

Bernal se zase stal prvním Kolumbijcem, který vyhrál Tour de France. Dokázal tam být o chloupek lepší než obhájce prvenství Geraint Thomas (tenhle velšský stájový kolega Bernala skončil druhý) a dokonale zastoupil Chrise Frooma, jemuž ve snaze bojovat o páté prvenství vystavilo stop zranění z pádu na Dauphiné.

Evropa slavila z Grand Tours prvenství jen na Vueltě díky jednomu z fenoménů sezóny Primožu Rogličovi (Jumbo-Visma). Tenhle bývalý skokan na lyžích dokázal vyhrát hned 12 závodů včetně velkých etapáků UAE Tour, Tirreno-Adriatico a Kolem Romandie. Kromě triumfu na Vueltě byl ještě 3. na Giru a má za sebou životní sezónu.

Nečekaní vítězové

Když se před královnou klasik Kolem Flander vypisovaly kurzy na vítěze, jméno Alberto Bettiol mezi nimi určitě nebylo. Jenže tenhle tehdy ještě 25letý Ital ze stáje EF Education First vypálil všem rybník a díky odvážnému ataku na Kwaremontu 19 km před cílem slavil senzační triumf. „Nechápu to, absolutně mi to nedochází,“ kroutil hlavou ještě několik hodin po dojezdu.

Když se v dubnu chystal v Nizozemsku 54. ročník prestižní klasiky Amstel Gold Race, snad každý nizozemský fanoušek doufal, že by Mathieu van der Poel mohl prodat formu a navázat na 29 let staré vítězství svého otce Adrieho.

Mathieu van der Poel v cíli Amstel Gold Race. Foto: Amstel Gold Race.

Má na to při premiéře na tomto závodě? Nebude na něj 266 kilometrů příliš silná porce? I takové otázky před startem padaly. Ovšem nizozemský mladík a cyklistický všeuměl vypálil všem rybník a slavil zatím životní vítězství na silnici. Samozřejmě, že ani on nevěřil, při projetí cílem nechápavě kroutil hlavou…

Dán Mads Pedersen se stal v září ve Velké Británii nejpřekvapivějším mistrem světa za poslední roky. I na něj by vsadil málokdo. V lijáku a velmi chladném počasí šokoval celý svět. „Nezbylo mi ani procento sil. Když jsem projel cílem, nemohl jsem ani vycvaknout nohy z pedálů,“ říkal Pedersen, který se stal historicky prvním dánským mistrem světa v elitní kategorii.

Štybarova paráda

Český prapor v nejvyšších závodech WorldTour držel hlavně Zdeněk Štybar. Závodník stáje Deceuninck-Quick Step letos vyhrál dvě pekelně těžké belgické klasiky zařazené do WorldTour: Omloop Het Nieuwsblad a E3 BinckBank Classic. K tomu si na konto připsal vyhranou etapu v závodě Kolem Algarve, čtvrtou příčku na Strade Bianche, osmou na Paříž-Roubaix, byl třetí v etapě na Vueltě a sezónu zakončil 13. místem na mistrovství světa.

Zdeněk Štybar, vítěz belgické klasiky Omloop Het Nieuwsblad. Foto: © Tim De Waele / Getty Images

Domácí nadvláda Elkov Author

Na domácí silniční scéně pokračovala i v roce 2019 nadvláda královéhradecké stáje Elkov Author. Její cyklisté letos vyhráli Český pohár díky Dominiku Neumanovi, František Sisr se stal mistrem republiky v silničním závodě elitní kategorie a Jan Bárta v časovce. Titul v časovce kategorie U23 přidal Jakub Otruba. A to ještě v řadě českých závodů startovalo jen torzo týmu Elkov Author, protože ti nejlepší často ve stejném termínu závodili v cizině. Vůbec si tam nevedli špatně, do svého zranění zářil hlavně sprinter Alois Kaňkovský.

Labounková zlatá, Hynek stříbrný

Ve světě se čeští cyklisté neztratili ani na MTB scéně. Romana Labounková dokázal obhájit titul mistryně světa ve fourcrossu, což jí vyneslo prvenství v domácí anketě Král cyklistiky. Tam potvrdila, že s kariérou končí a o další obhajobu už usilovat nebude. O anketě i její vítězce jsme psali zde.

Romana Labounková při vyhlášení Krále cyklistiky 2019.

Zkušenosti dokázal prodat Kristián Hynek (39) na MS v maratonu ve švýcarském Grächenu, kde v září vybojoval titul vicemistra světa.

Nové Město na Moravě znovu přivítalo světovou bikovou elitu v rámci Světového poháru ve Vysočina Areně a opět se potvrdilo, že tamní závod nemá konkurenci. Skvělé organizační zabezpečení, fantastická divácká kulisa… A tak asi nikoho nepřekvapilo, že byl tento závod už poosmé vyhlášen nejlepším SP roku. Čeští fanoušci měli určitě radost z 5. místa Ondřeje Cinka.

Na zmíněný závod nezapomene Mathieu van der Poel. Už jsme o něm psali v souvislosti s vítězstvím na silničním Amstelu, ale pár týdnů po něm začal opět zářit i na horském kole a v Novém Městě vyhrál poprvé závod Světového poháru v cross country. Na biku zářil nejen na území ČR, pak si ještě odskočil zpátky na silnici a teď už zase jako na běžícím pásu vyhrává závody v cyklokrosu… Je to prostě démon.

Ondřej Cink se po loňském návratu letos v Novém Městě dostal na pódium, kde uzavíral pětici nejlepších. Foto: UCI MTB World Cup: Nové Město na Moravě.

Když jsme u parádní české disciplíny cyklokrosu, nejde nezmínit Kateřinu Nash. I ve 42 letech září. Letos hned 6 závodů vedla Světový pohár a o vedení v seriálu přišla až během vánočních svátků v belgickém Zolderu. Před Katkou všichni smekáme a jsme zvědavi, jak si za pár dní povede na domácím cyklokrosovém šampionátu v souboji se závodnicemi o mnoho let mladšími.

Smrt při závodě

Bohužel, nejen krásnými vítězstvími a sportovními bitvami proslul cyklistický rok 2019. Došlo i na tragické události a několik cyklistů už není mezi námi. Tím nejznámějším byl belgický závodník týmu Lotto-Soudal Bjorg Labrecht (22).

Velký talent belgické cyklistiky narazil během třetí etapy závodu Kolem Polska 5. srpna po podklouznutí kola na mokré vozovce v plné rychlosti do betonové propusti a i přes okamžitý zákrok záchranářů o pár hodin později v nemocnici zemřel.