Cink v Novém Městě pátý, van der Poel se dočkal poprvé

Autor: Jan Krůta

Ondřej Cink obsadil výborné páté místo na závodě Světového poháru v Novém Městě na Moravě, který znovu nabídl neopakovatelnou atmosféru díky tisícům přítomným fanouškům. Vůbec první vítězství v seriálu slavil nizozemský cyklistický supertalent a všeuměl Mathieu van der Poel. Mezi ženami kralovala úřadující mistryně světa Američanka Kate Courtneyová, Češky dojely těsně za sebou ve druhé desítce.

Pro Cinka je páté místo nejlepším výsledkem od loňského návratu k horským kolům ze silnice. Až do posledního kola byl ve hře o třetí místo, ale v závěru mu trochu došly síly. Přesto se dostal na pódium, kam při SP MTB chodí nejlepších 5 závodníků.

„Chtěl jsem tady zabojovat o vítězství, ale poslední dvě kola už jsem neměl tolik sil. Ale i tak jsem spokojený. Ti přede mnou prostě byli silnější a jsem rád, že to vyšlo na pódium,“ komentoval své vystoupení nejlepší z Čechů. „Moc děkuju fanouškům, byli skvělí. Výsledek je i jejich zásluha,“ dodal.

Ondřej Cink se po loňském návratu letos v Novém Městě dostal na pódium, kde uzavíral pětici nejlepších. Foto: UCI MTB World Cup: Nové Město na Moravě.

Mathieu van der Poel ve Vysočina Areně jen potvrdil, že je to cyklista, jakého svět dlouho neviděl. Vyhrává v cyklokrosu, na silnici (naposledy koncem dubna Amstel Gold Race) a teď řádí na horských kolech. Už v pátek v Novém Městě suverénně vyhrát short track, v neděli slavil vysněné prvenství v cross country. V závěru závodu setřásl v těžkém stoupání i nejlepšího bikera posledních let, Švýcara Schurtera, s nímž jeli většinu závodu na čele, a do cíle přijel sám s náskokem 19 vteřin. Třetí skončil další Švýcar Mathias Flückiger, vítěz prvního závodu v Albstadtu.

Mathieu van der Poel vyhrál před měsícem klasiku Amstel Gold Race, teď ovládl závod horských kol v Novém Městě. Foto: UCI MTB World Cup: Nové Město na Moravě 2019.

„Konečně to přišlo,“ jásal van der Poel. „Měl jsem super den a ten klíčový útok jsem si dobře načasoval. Věděl jsem, že přesně tohle je místo, kde se dá závod rozhodnout,“ popisoval nizozemský vítěz.

Druhým nejlepším Čechem byl Jan Škarnitzl (32.), který skvěle odstartoval, ale kvůli nachlazení se začal trochu propadat. „Kdyby to nebylo Nové Město, asi bych nedojel. Nebyl jsem ve své kůži. Bolela mě hlava, břicho. Musel jsem pořád zvolňovat,“ vysvětlil Honza.

Česky dojely za sebou

Závod žen ovládla úřadující mistryně světa Američanka Kate Courtneyová. Zvítězila s náskokem 36 vteřin před Australankou Rebeccou Ellen McConnellovou. Třetí dojela Kanaďanka Haley Smithová.

Ženám kralovala Američanka Kate Courtneyová (uprostřed). Foto: UCI MTB World Cup: Nové Město na Moravě.

Češky předvedly ve Vysočina Areně solidní výkon a obě naše nejlepší ženy dojely do cíle hned za sebou. Jitka Čábelická byla 22., Karla Štěpánová 23. „Trápila jsem se v technice. Od třetího kola jsem na kořenech skákala jak koza, vůbec mi to nešlo. V každém kole jsem hodně ztrácela. Prostě to nebylo ono, ale i ta jsem si to díky divákům užila,“ prohlásila Čábelická.

Karla byla s výsledkem celkem spokojena. „Startovala jsem až z šesté řady, ale v každém kole jsem někoho předjela. Snažila jsem se pomalu posouvat a získávat hlavně v technických pasážích. Bohužel jsem měla potíže s dýcháním, jinak to mohlo být ještě lepší,“ řekla Štěpánová.

Karla Štěpánová si letos dojela pro 23.místo, v těsném závěsu za Jitkou Čábelickou. Foto: staron_photo.

Závody kategorie U23 vyhráli Rumun Vlad Dascalu a Američanka Haley Battenová. O nejlepší český výsledek se postarala Tereza Neumanová, která dojela na 22. místě, přestože startovala úplně zezadu.

Páteční short track ovládli van der Poel a Američanka Chloe Woodruffová. Z Čechů byl nejlepší 11. Ondřej Cink, Jan Škarnitzl 15., Jitka Čábelická obsadila 17. místo a Karla Štěpánová skončila 22.