Pogačar megcélozza a 2023-as Tour de France-t

Szerző: Siegfried Mortkowitz

Nehéz elhinni, hogy egy olyan kerékpárosnak, aki egy év alatt a legtöbb UCI pontot gyűjtötte, csalódást keltő szezonja volt, Tadej Pogačar mégis így élte meg a 2022-es évet, ugyanis sajnos nem lett Tour de France bajnok. Persze azért így is elég jó termést hozott, hiszen az UAE Team Emirates vezetője megnyerte a Tirreno-Adriaticót, a Strade Bianche-t, az UAE Tourt, a Giro di Lombardia-t, a Grand Prix Cycliste de Montréal-t és a Tre Valli Varesine-t, amely versenyekkel összesen 5171 UCI-pontot gyűjtött, jócskán megelőzve a 4565 ponttal második helyen álló Wout van Aert-et.

Nem, ez bizony egyáltalán nem volt rossz szezon. Bár a Vélo d’Or szavazásán Pogačar a harmadik helyen végzett, kétségtelenül azért, mert 2022-ben nem nyert Grand Tourt, és mert a világbajnokságon sem volt túl meggyőző (19. lett az országúti versenyen és 6. az időfutamon). A Vélo d’Or győztese Remco Evenepoel lett, aki megnyerte az országúti világbajnokságot és a Vuelta a Espanát is. Így ő lett az országúti versenyzés legújabb sztárja.

Az, hogy a szlovén idén nem tudta zsinórban harmadszor is megnyerni a Tour de France sárga trikóját, meglepő volt, és sok rajongónak csalódást okozott, akik Pogačart a 2021-es Tour-győzelme után a nagy Eddy Merckxhez hasonlították. Ráadásul a vereség módja is kínos volt, mivel a Col du Granonon Pogačar csúnyán kikapott a későbbi győztestől, Jonas Vingegaardtól és Jumbo-Visma csapattársaitól.

És ott van még Pogačar óriási hibája is, amit a Flandria körverseny végén követett el, mikor előbb a határozatlansága, majd egy rossz döntés miatt végül a negyedik helyen ért célba az utolsó sprintben, amit Mathieu van der Poel nyert meg. 2023-ra előre tekintve a szlovén kívánságlistája élére helyezte az említett verseny megnyerését. Ezt mondta a Gazzetto dello Sportnak: “Az a vágyam, hogy jóvá tegyem az idei negyedik helyemet a Flandria körversenyen, mert azóta is nagyon csalódott és frusztrált vagyok miatta”.

A profi kerékpáros bizonyára ugyanezt érezhette a Tour de France 11. szakaszán is, amelyen 2 perc 51 másodperccel veszített Vingegaarddal szemben, és ahol a Tour-győzelemmel kapcsolatos reményei szertefoszlottak. Így nem meglepő, hogy a következő évben Pogačar fő célja a Tour. A Gazzetto azon kérdésére, hogy tervezi-e, hogy 2023-ban indul a Giro d’Italián, így válaszolt: “[A Giro] egy olyan verseny, amit nagyon szeretek, de a körülmények arra kényszerítettek, hogy a Tour de France-nak adjak elsőbbséget. Az idei második helyezésem után az az elsődleges célom, hogy visszahódítsam a Tour-t”.

Tour de France
Vajon Pogačar visszaszerzi a bajnoki címet 2023-ban? © Profimedia

Ennek érdekében az UAE Team Emirates megerősítette a csapatot az Ineos Grenadiers veterán hegyimenőjével, Adam Yates-szel és a Grand Tour-újonc Jay Vine-nal, aki két hegyi szakaszt is nyert a 2022-es Vueltán, ami csupán Vine második Grand Tour versenye volt.

Bár még nem döntött véglegesen a teljes menetrendjéről, Pogačar annyit már elárult, hogy a Milánó-San Remo egy potenciális célpont, ugyanis azt még nem sikerült megnyernie. Ehhez hasonlóan a világbajnokságon is lehet majd rá számítani, mert, mint mondta, “ez egy olyan verseny, ami nagyon hiányzik [a palettámról], így 2023-ban egy jó kis kihívás lesz számomra, ráadásul nyáron a szivárványos trikót is megszerezhetem”.

A UCI világbajnokságot augusztus 3. és 10. között rendezik Skóciában, így Pogačarnak lesz lehetősége arra, hogy ha akar, a Vueltán is rajthoz álljon. Az Eurosportnak adott nyilatkozata alapján ez pedig egyáltalán nincs kizárva. “Nagyon jó emlékeim vannak a Vueltáról” – mondta. “Ez volt az első Grand Tourom [2019-ben], ahol három szakaszon is a dobogón végeztem, és a fehér trikót is megszereztem. Határozottan ez az egyik a három Grand Tour közül, ahová a legszebb emlékeim fűznek. A lehető leghamarabb szeretnék visszatérni hozzá.”

Úgy tűnik,cidén sokat fogjuk látni Tadej Pogačart. Már alig várjuk!