Eső, Covid és megváltás a Giro-n: Primož Roglič útja

Szerző: Siegfried Mortkowitz

Ez a történet az esőről szólt volna a 2023-as Giro d’Italia-n, a balesetekről és az első két hét Covid-eseteiről. Ki szerettük volna hangsúlyozni a rengeteg kiesést sérülés vagy betegség miatt (összesen 51-en adták fel, beleértve a fő esélyest, Remco Evenepoelt, és a remek formában lévő Ineos-versenyzőt, Tao Geoghan Hartot), és Evenepoel három balesetét (Soudal-Quick-Step), különös tekintettel arra, amelyikben egy kis kutya is érintett volt. Utalni akartunk a többi versenyző csalódást keltő lemaradására, még a döntő hét nagy hegyi szakaszain is.

De mindez feleslegessé vált 44 perc és 23 másodperc alatt, amennyi időbe telt Primož Rogličnak (Jumbo-Visma) bevenni a 18,6 kilométeres időfutamot Tarvisio-ból a Monte Lussari tetejére az utolsó előtti, 20. szakaszon, és a feledhető nagy körversenyt emlékezetessé tenni, ugyanakkor elűzni a démont a múltjából. Azt hiszem, még a legcinikusabb kerékpáros rajongó is sokáig emlékezni fog a 33 éves szlovén fantasztikus hajrájára a Monte Lussari felé, ahol 7,3 kegyetlen kilométert tett meg az átlagosan 12,3%-os, de némely helyeken 22%-os emelkedőn. Ráadásul ezen a szakaszon esett le a lánca, ami miatt értékes másodperceket veszített a mászás során, és az eset valószínűleg visszahozta a sötét emlékeket a 2020-as Tour de France 20. szakaszának hegyi időfutamáról, amikor egy lassú kerékváltás hozzájárult ahhoz, hogy elveszítse a vezetést és a Tourt honfitársa, Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) nyerje meg.

Ezúttal azonban Roglič nyugodt maradt, másodpercek alatt visszarakta a láncot, és folytatta az időfutamot a versenyt vezető Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) ellen. Amikor átlépte a célvonalat, egy 26 másodperces hátrányból 14 másodperces Giro győzelmet kovácsolt, vagyis megszerezte az első maglia rosa-ját és a pályafutása negyedik nagykörverseny győzelmét. Elmondása szerint segített neki, hogy a Monte Lussari csúcsára vezető út tele volt szlovén szurkolókkal. “Az emberek extra erőt adtak” – mondta. Csapattársa, Sepp Kuss az Eurosportnak adott nyilatkozatában kiemelte, hogy a csapat magabiztos volt, mert Roglič az egész Giro alatt “a megfelelő pillanatra várt“. Ez arra utal, hogy nem támadott a megelőző hegyi szakaszokon, mert meg akarta őrizni az energiáját az időfutamra.

A Giro másik fényes pillanata az utolsó volt, amikor Mark Cavendish (Astana Qazaqstan) megnyerte a verseny – és számára is – utolsó sprintjét Rómában. Ez volt a 162. szakaszgyőzelme, amivel második helyen áll Rik van Looyval együtt Eddy Merckx mögött. A 38 éves Cavendish természetesen el volt ragadtatva. “Csodálatos volt itt Rómában nyerni” – mondta. “Ez egy bakancslistás győzelem, amit meg kellett szereznem. Nagyon boldog vagyok, nagyon boldog.”

A versenynek más figyelemre méltó hősei is voltak, sok közülük egészen váratlanul, kezdve Thibaut Pinot-val (Groupama-FDJ), aki megnyerte a hegyek királyának járó trikót, és lenyűgözte számos rajongóját két második hellyel a hegyekben, valamint a csodálatos ötödik hellyel az időfutamon – valószínűleg számára is ez volt az utolsó WorldTour szezon. “Mi van a G-kel ebben a versenyben egyébként? Mindig másodikak” – mondta Thomas, akinek beceneve G. Egy kevésbé ismert 25 éves kanadaira, Derek Gee-re (Israel-Premier Tech) utalt, aki harcosságával és kitartásával feldobta a versenyt, és négy szakaszon is második helyezést ért el. Szintén második lett a hegyek királya trikóért folytatott versenyben, és egy másik meglepetés, Jonathan Milan (Bahrain Victorious) mögött a pontversenyben. Ez volt Gee első szereplése nagy körversenyen. De valószínűleg nem az utolsó.

A 23 éves Thymen Arensman rendkívüli segítséget nyújtott Thomas számára a hegyi szakaszokon, keményen húzott, sosem tűnt fáradtnak. Ahogy Sepp Kuss, aki továbbra is a világ elsőszámú hegyi segítője, Arensman is kiváló időfutamversenyző, és potenciális esélyesként tartják számon az összetett versenyben is. Annak ellenére, hogy a vezetőjét segítette, ő végzett a hatodik helyen, 6 perc 5 másodperccel a győztes mögött. Thomas elképesztő karrierjének végéhez közeledve – a Giro alatt töltötte be a 37. életévét – és Egan Bernal továbbra is bizonytalan jövője miatt, lehet, hogy az Ineos Arensman-t választja ki a következő összetett reménységüknek.

João Almeida dobogós helyezése nem volt meglepetés, és bátor mászása és kiváló időfutam teljesítménye – a 20. szakaszon harmadik lett, mindössze 2 másodperccel lemaradva Thomastól – azt sugallja, hogy csak idő kérdése, hogy felálljon egy nagykörverseny dobogójának legfelső fokára.

A Giro legfontosabb tanulsága nyilvánvalóan az, hogy nem szabad elfelejtenünk, hogy az országúti versenyzés kültéri sport, így érzékeny az időjárás változásaira. Sok nagykörverseny zajlott már le rossz körülmények között, de az idei Giro-t sújtó esős időjárás egyedülálló volt. A versenyzők eláztak, megbetegedtek, és sokszor baleseteket is okozott a nedvesség. A verseny valójában csak akkor kezdődött el, amikor abbamaradt az eső, a harmadik héten. Hálásak lehetünk Roglič késői hőstetteiért, mert ezek segítettek elfelejteni, hogy mennyire meggyengítette a verseny elejét. Azonban a vihar sokkal nagyobb pusztítást végzett ennél Olaszországban. Legalább 14 emberéletet követelt és több mint 36 000 embert hajléktalanná tett – emlékeztetve minket arra, hogy az életben vannak fontosabb dolgok a sportnál.