Fotopříběh: Mathieu van der Poel a jeho šestý titul mistra světa

Autor: We Love Cycling

Ohromující dominance! Mathieu van der Poel startoval v Táboře poosmé v historii. Osmkrát slavil vítězství! První únorovou neděli při závodě mužské elity získal vybojoval při mistrovství světa v cyklokrosu už sedmý titul!

Osmadvacetiletý nizozemský fenomén v předchozím průběhu sezony vyhrál dvanáct z třinácti závodů. Byl jasným favoritem i pro boj o duhový trikot. A úlohu zvládl skvěle. Předvedl parádní start, už v nájezdu do terénu po staru byl na první pozici, kterou nikdy neopustil.

„Cítil jsem se dobře. A věděl, že pokud neudělám zásadní chyby, titul bude můj,“ komentoval cestu k šestému titulu mezi elitou Mathieu van Der Poel.

Poprvé startoval na jihu Čech 28. října 2011 v závodě světového poháru, který vyhrál ještě jako junior, o rok později vítězství zopakoval. Když dorazil v říjnu 2013 už coby závodník kategorie do 23 let, opět dominoval. Psal se únor 2015 a Mathieu van der Poel tehdy jako dvacetiletý nastoupil do bitvy o duhový trikot mezi elitou. A slavil titul, když ve finiši porazil Wouta van Aerta a Larse van der Haara.

„Vybojovat šestý titul nebylo snadné, jakkoliv se to mohlo zdát. Okruh byl hodně těžký. Ale srovnání s titulem z roku 2019 není na místě. Tehdy to byl zcela jiný příběh,“ přemítal Mathieu van der Poel s ohledem na fakt, že tehdy mezi elitou debutoval.

Vyprovodil do důchodu Zdeňka Štybara

Přemožitele nenašel nizozemský supertalent v Táboře ani během mistrovství Evropy v listopadu 2017.  O rok později poprvé v Táboře triumfoval v závodě světového poháru mezi elitou, následně si radost z prvenství užíval znovu o dvanáct měsíců později.

A další plán jedné z největších superstar současné cyklistiky? Po dovolené se zaměří na jarní klasiky. Ještě před cestou za odpočinkem vyprovodil staronový šampion „do důchodu“ Zdeňka Štybara. Českého reprezentanta a trojnásobného mistra světa, který ukončil kariéru.

Zdeněk Štybar

„Zdeněk je skvělý kluk. Často jsme spolu absolvovali tréninkové jednotky. Doufám, že se bude pořád udržovat, abychom si i v budoucnosti mohli společně vyrazit,“ usmál se šestinásobný mistr světa, který na podzim získal duhový trikot př šampionátu na silnici.