Král cyklistiky 2022: Jan Hirt, Iveta Miculyčová nebo Mathias Vacek?

Autor: We Love Cycling

Zástupci královské cyklistické disciplíny v podobě silnice versus talentovaná náctiletá závodnice freestyle BMX. Vítěz ankety Král cyklistiky 2022 bude vyhlášen v úterý večer 14. února při slavnostním galavečeru české cyklistiky. Hlavní adepti na vítězství jsou Jan Hirt a Mathias Vacek bojující o úspěchy v silničním pelotonu, a pak Iveta Miculyčová, zástupkyně freestyle BMX.

Jakou sezonu měli favorité 58. ročníku ankety? Který z úspěchů je nejhodnotnější a představuje poukaz na triumf?

Jan Hirt zářil při Giro di Italia

Jan Hirt oblékal v sezoně 2022 druhým rokem barvy belgické formace Intermaché Wanty Gobert Matériaux. A předvedl několik úchvatných výkonů. Hned v únoru vyhrál královskou etapu na Tour of Oman, ale hlavně se stal celkovým vítězem závodu.

A pak přišlo galapředstavení na italském Giru. Přestože jej tým nestanovil jasnou jedničkou, vyhrál nyní dvaatřicetiletý Jan Hirt královskou šestnáctou etapu Salo-Aprica, následně dojel třetí v etapě z Ponte di Legno do Lavarone a v konečném účtování bral šestou příčku!

Jan Hirt
Jan Hirt oslavuje vítězství v šestnácté etapě Giro di Italia 2022. Je žhavým adeptem na triumf v anketě Král cyklistiky 2022. Foto: profimedia

Českým fanouškům se ukázal v úvodu srpna při Sazka Tour, kde odváděl parádní práci pro tým a vydatnou měrou přispěl k úspěchu belgické formace, v jejímž dresu slavil celkový triumf Lorenzo Rota. Tou dobou už měl Jan Hirt v kapse dvouletý kontrakt s jinou belgickou formací: od ledna obléká dres sestavy Soudal Quick Step, v jejíchž barvách se sešel s bývalým parťákem z CCC Sprandi Josefem Černým.

Iveta Miculyčová oslnila na ME i MS

Pořádný šok způsobila v srpnu na mistrovství Evropy Iveta Miculyčová. Zcela nečekaně ovládla závod ve freestyle BMX. Tehdy jí bylo pouhých šestnáct let. V úvodní kvalifikační jízdě navíc drsně spadla.  Měla krevní sraženinu ve stehně, nemohla pořádně otočit nohama v pedálech. K tomu naražená žebra. Dokázala však vybojovat postup do finále, kde během první jízdy předvedla jedenáct vydařených triků, v druhé jízdě ještě jeden přidala. A protože žádná ze soupeřek nezajela lépe, mohla Iveta Miculyčová slavit zlato!

Na listopadové mistrovství světa do Abú Zabí už cestovala jako favoritka na medaili. A roli zvládla bravurně. V sedmnácti letech byla nejmladší z finalistek. V prvním finálovém kole předvedla precizní backflip a byla v čele soutěže, během druhé jízdy však při jednom z triků upadla a v konečném účtování klesla na třetí pozici. „Neuvěřitelný úspěch, který jsem nečekala,“ žasla nadšená Iveta Miculyčová.

Mathias Vacek sbíral medaile v dresu reprezentace

Jeden z největších talentů české silniční cyklistiky oslnil v úvodu roku 2022. Mathias Vacek při šesté etapě UAE Tour slavil etapové vítězství. Tehdy ještě v barvách formace Gazprom RusVelo. Den před úspěchem tehdy devatenáctiletého mladíka zahájilo Rusko vojenskou invazi na Ukrajinu, načež Mezinárodní cyklistická federace o pár dnů později odebrala týmu licenci.

Mathias Vacek
Mathias Vacek usiluje o vítězství v anketě Král cyklistiky 2022. Foto: Michal Červený

Vacek tak dlouhé týdny jen trénoval a závodit mohl pouze v barvách národního týmu. A vedl si znamenitě. Vyhrál úvodní etapu Závodu míru do 23 let, kde dojel čtvrtý v královské etapě na Dlouhé Stráně a celkově byl třetí. Navíc ovládl kategorii mladých závodníků. Vyhrál časovku na mistrovství republiky do 23 let, finišoval druhý v hromadném závodě při mistrovství Evropy do 23 let. Během Tour de L´Avenir byl třikrát v etapě sedmý a celkově v „malé“ Tour de France vybojoval desátou příčku.

Když na mistrovství světa v Austrálii získal stříbro v hromadném závodě do 23 let, už patřil na soupisku World Tour formace Trek Segafredo, v jejíž barvách během října spurtoval pro šestou příčku během Veneto Classic po dvou defektech.

Pro freestyle může jít o první vítězství v anketě

Česká cyklistika získala v roce 2022 na mezinárodní úrovni velký počet medailí. Kromě zmíněných úspěchů vybojovali dráhaři na mezinárodních šampionátech 20 cenných kovů.

„Král cyklistiky je pro nás velmi významným svátkem a ohlédnutím za největšími úspěchy loňského roku. Sportovních úspěchů naši reprezentanti zaznamenali v roce 2022 opravdu hodně. Věřím tedy, že je na co se těšit,“ uvedl Petr Marek, prezident Českého svazu cyklistiky, k vyhlášení ankety.

Iveta Miculyčová
Iveta Miculyčová může v sedmnácti letech ovládnout anketu Král cyklistiky 2022. Foto: profimedia

Pokud by anketu ovládl některých ze zástupců silniční cyklistiky, šlo by o návrat disciplíny na trůn poprvé od roku 2018, kdy byl dekorován Roman Kreuziger. Jestliže se stane Královnou cyklistiky Iveta Miculyčová, půjde pro freestyle BMX o první absolutní vítězství.

Historicky prvním vítězem ankety se stal silniční cyklista a později úspěšný trenér či organizátor závodů Pavel Doležel. Nejúspěšnějšími cyklisty v historii jsou bratři Pospíšilové, kteří zvítězili osmkrát, šestkrát dominoval Ján Svorada a např. čtyřikrát zvítězil hvězdný biker Jaroslav Kulhavý.

V anketě Král cyklistiky budou vyhlášeni vítězové za jednotlivé disciplíny: silnice, dráha, MTB, BMX, cyklokros, sálová cyklistika, dále nejlepší handicapovaní cyklisté, nejlepší junioři a na závěr i absolutní vítěz, Král cyklistiky za rok 2022. Jedna z osobností české cyklistiky bude rovněž uvedena do Síně slávy.