Jonas Vingegaard vydělal na odměnách ve Francii 15 milionů

Autor: We Love Cycling

Dvacet milionů korun na bonusech vydělala během Tour de France 2022 nizozemská formace Jumbo Visma. V jeho dresu jel vítěz závodu Jonas Vingegaard. Právě dánský cyklista byl v konečném účtování logicky i na prvním místě listu prize money.

Osm závodníků nizozemské formace v součtu za 21 dnů dřiny vydělalo 779 750 eur, tedy v přepočtu 20 milionů korun. Je to hodně nebo málo za více než 3346 kilometrů při sto devátém ročníku závodu?

Jenom pro představu. Jakkoliv se suma 2,2 miliony eur rozdělovaná za výsledky v Tour de France může zdát závratná, jde o pakatel ve srovnání s jinými sporty. Třeba tenisový Wimbledon rozděluje celkem 47,6 milionů eur, přičemž pro vítěze jsou určený 2 miliony eur. Nutno podotknout, že cyklisté mají garantovaný minimální plat 40 045 eur ročně, tudíž odměny ze závodů jsou jako bonus.

Univerzální voják Wout van Aert ovládl dvě soutěže

Jednoznačně „nejbohatším“ závodníkem Tour de France 2022 je logicky Jonas Vingegaard. Inkasoval 500 tisíc eur jako vítěz celkového pořadí, k tomu bral 25 tisíc eur jako vítěz vrchařské soutěže. A také 9500 eur za vítězství ve dvou etapách. K tomu byl první na Col du Galibier v 11. etapě, což byl nejvyšší vrchol celého závodu, takže bral bonus 5000 eur jako cenu Henriho Desgrange. Je třeba připočíst ještě 800 eur za každý den ve žlutém a také řádově stovky eur za umístění v dalších etapách.

Wout van Aert, klíčový muž Jonase Vingegaarda na cestě k vítězství Tour de France 2022. Foto: profimedia (2x)
Wout van Aert, klíčový muž Jonase Vingegaarda na cestě k vítězství v Tour de France 2022. Foto: profimedia (2x)

Pořádným balíkem do klubové kasy přispěl i Belgičan Wout van Aert. Celkem tenhle univerzální voják na roviny, do kopců i klasikářských etap „vydělal“ 82 970 eur. Vyhrál dvě etapy, ale hlavně si připsal prémii 25 tisíc eur za vítězství v bodovací soutěži o zelený trikot sponzorovaný Škoda Auto.

Wout van Aert byl navíc dvakrát vyhlášen největším bojovníkem etapy, což je za 2 tisíce eur. A protože si ocenění Největšího bojovníka vysloužil i za celý závod, připsal do kasy Jumbo Visma dalších 20 tisíc eur.

Stejný balík přidali závodníci nizozemská stáje za třetí příčku v soutěži týmů. V součtu s dalšími dvěma dílčími triumfy a bonusy za pořadí v etapách se konečná suma adresovaná na účet Jumbo Visma za Tour de France 2022 rovnala částce 779 750 eur, tedy bezmála 20 milionů korun.

Chuďasové? Lotto a Astana

Druhým týmem v pořadí zisků z hlediska prize money na Tour de France byla formace UAE Emirates s 322 960 eur, třetí příčku okupuje Ineos Grenadiers se ziskem 240 610 eur. Přes částku sto tisíc se dostala už jen francouzská sestava Groupama FDJ, která inkasovala 143 860 eur.

Tour de France a královská etapa s dojezdem v Alpe d´Huez. Foto: ASO/Charly Lopez

Na opačném pólu tabulky je Lotto Soudal a žebříček dvaadvaceti týmů z pohledu prize money uzavírá Astana. Belgická sestava brala 15 140 eur, formace z Kazachstánu pak „almužnu“ v podobě 15 tisíc eur.