Mathieu van der Poel hlavním adeptem na triumf Kolem Flander?

Autor: Jan Krůta

Bude to Mathieu van der Poel nebo Wout van Aert? Tuto otázku si až do čtvrtka kladla většina cyklistických expertů před jedním z velkých vrcholů silniční sezony. V neděli se totiž jede populární Ronde – 106. ročník klasiky Kolem Flander.

Van der Poel i van Aert byli největšími papírovými favority na vítězství. Jenže vypadá to, že se na start postaví jen první jmenovaný. Van Aert nebyl s týmem Jumbo-Visma projíždět ve čtvrtek klíčové úseky závodu kvůli blíže nespecifikovanému onemocnění a tým oznámil, že jeho účast na Flandrech je velmi nepravděpodobná. Ale v předběžné startovní listině stále figuruje…

Pokud se jeho neúčast definitivně potvrdí, van der Poel by měl o jednoho velkého soupeře méně. Určitě o toho nejtěžšího.

Kasper Asgreen, obhájce vítězství Kolem Flander z roku 2021, při prohlídce klíčových úseků trasy 2022. Foto: profimedia (3x)

„Je na tom skvěle, v řadě závodů ukázal obrovskou sílu,“ říká van der Poel na adresu svého rivala ještě ve středu, kdy vyhrál generálku v podobě Dwars door Vlaanderen. To ještě netušil, že van Aerta, který závod plánovaně vynechal, zřejmě zradí zdraví.

Peklo: 272 km, zima, kostky

Cyklisty letos čeká dlouhých 272 kilometrů z Antverp do Oundenaarde s 18 krátkými, ale o to výživnějšími kopci jako např. Paterbeg, Koppenberg a Oude Kwaremont. K tomu těžké pasáže po kostkách a chladné počasí.  Předpověď na neděli hlásí na trase závodu teploty kolem 6 stupňů, dopoledne má dokonce mrznout.

Van der Poel i van Aert jsou na zimu zvyklí, oba jsou to ostřílení cyklokrosaři, kteří závodí v daleko horších plískanicích. Pravdou je, že krosové závody mají kolem hodiny, teď čeká účastníky Flander v sedle bezmála hodin sedm.

Zatím lepší bilanci má na klasikářském Monumentu ve Flandrech van der Poel. Předloni vyhrál, vloni byl druhý a při premiéře v roce 2019 čtvrtý. Formu má i letos skvělou.

Pauza mu prospěla

Měl pozdní nástup do sezony kvůli zdravotním problémům, ale delší pauza mu očividně prospěla. Sotva vletěl do závodů, atakoval čelní příčky. Byl třetí na Milán-San Remo, vyhrál etapu na Coppi e Bartali a ve středu ovládl Dwars door Vlaanderen, když ve spurtu porazil Belgičana Tiesje Benoota z Jumbo-Visma. Pokud nepojede van Aert, měl by být právě Benoot lídrem nizozemské formace.

Mathieu van der Poel
Mathieu van der Poel táhne skupinu uprchlíků při loňském ročníku Kolem Flander. Foto: profimedia

Van der Poel věří, že mu pozdější nástup do sezony prospívá. Měl problémy se zády, a ještě se podrobil operaci kolena. Od února však už trénuje a doteď má za sebou 7 závodních dní. „Možná to byla zatím nejlepší příprava, jakou jsem kdy měl. Mohl jsem se v klidu nachystat, přemýšlet o sezoně, a ne hned po cyklokrosu začít závodit na silnici,“ tvrdí van der Poel.

Na start Flander půjde s jediným cílem: pokusit se vyhrát. „Když člověk tenhle závod někdy vyhraje, pak to chce dokázat znovu a znovu. Ale je to tak těžké a nevyzpytatelné, že si nikdo nemůže být ničím jistý,“ tuší nizozemský lídr stáje Alpecin-Fenix. „Ale vím, že jsem v posledních měsících udělal vše pro to, abych byl na Flandrech schopen bojovat o vítězství,“ přiznává.

Tadej Pogačar pojede Ronde prvně

Jestli se nakonec skutečně nepostaví na start van Aert, bude taktika soupeřů jediná: uštvat domestiky van der Poela a pak i jejich lídra, aby v závěru neměl síly. Jinak to všichni budou mít těžké.

Určitě je tu spousta dalších vlčáků, kteří si brousí zuby na vítězství: nahoru jde Pidcock, Quick-Step povede obhájce vítězství Asgreen a v sestavě belgické stáje nechybí ani Zdeněk Štybar, jsou tu Kristoff, van Avermaet, nečekaný vítěz z roku 2019 Bettiol, francouzský tým TotalEnergies nebude sázet na Sagana, ale na Boassona Hagena. Sagan totiž po dohodě s týmem Flandry vynechá, protože se sám necítí v optimální formě.

Poprvé v kariéře si střihne Flandry vítěz posledních dvou ročníků Tour de France Pogačar, ale k úspěchu mu chybí zkušenosti s tímto závodem. „Je to úplně jiný styl závodění, pro mě krok do neznáma. Zkusím si to užít, vydržet vpředu a uvidíme, na co to bude stačit,“ říká Pogačar, který už si ve středu střihl Dwars door Vlaanderen, kde skončil desátý se ztrátou přes 2 minuty. Kolem Flander, to bude ale daleko větší sousto.