Tomáš Slavík, Ondřej Cink, Zdeněk Štybar… Kdo získá korunu pro Krále cyklistiky?

Autor: Jan Krůta

Král cyklistiky za rok 2021 bude dekorován ve čtvrtek. Minulý ročník ankety Českého svazu cyklistiky ovládl dráhař Tomáš Bábek. Nyní jsou nejžhavějšími adepty na titul Tomáš Slavík, Ondřej Cink, Michaela Hájková, Zdeněk Štybar a mladý dráhař Radovan Štec.

Je téměř jisté, že z této pětice vzejde 57. Král české cyklistiky. Pojďme si jednotlivé adepty detailně představit? V čem se v roce 2021 zaskvěli a kde naopak zůstali za očekáváním?

Tomáš Slavík, fourcross

Čtyřiatřicetiletý závodník týmu Ghost Bikes měl dost možná jednu z nejlepších sezon kariéry. I když kvůli covidu-19 nemohl absolvovat tolik závodů jako obvykle, vyhrál několik prestižních městských sjezdů, několik závodů série Crankworkx i Světové série včetně jejího dílu v Jablonci, jehož je sám pořadatelem. Mimochodem, světově proslulý JBC 4X Revelations ovládl poosmé v řadě.

Tomáš Slavík patří ve světě fourcrossu mezi matadory. I tak získal ve Val di Sole titul mistra světa.

Ten největší úspěch přidal na konci srpna v italském Val di Sole, kde se stal potřetí v kariéře fourcrossovým mistrem světa. Zlato vybojoval po dlouhých sedmi letech. Přitom se musel vypořádat s velkým handicapem, když šest týdnů před MS onemocněl covidem.

„Měl jsem delta mutaci, úplně mě to semlelo. Deset dní jsem ležel s horečkami v posteli. Trénovat jsem začal až dvanáct dní před šampionátem. Trápil jsem se. Dohnal jsem to silově a dynamicky, ale s vytrvalostí a vyšší intenzitou jsem byl na bodu mrazu. Na začátku jsem si říkal, jestli má vůbec smysl jet, ale naštěstí se to každým dnem zlepšovalo,“ řekl Slavík po zlaté jízdě.

Michaela Hájková, fourcross

Tohle jméno do srpna 2021 možná znala jen hrstka fanoušků BMX. Bikros je totiž hlavní disciplínou devatenáctileté bikerky Michaely Hájkové. Ale ten největší úspěch dosavadní kariéry nevybojovala v BMX, ale ve fourcrossu.

Michaela Hájková se řítí pro zlatou medaili na mistrovství světa ve Val di Sole. Foto: Michal Červený (4x)

V srpnu startovala na světovém šampionátu ve Val di Sole v této adrenalinové disciplíně úplně poprvé. A hned slavila naprosto nečekaný titul mistryně světa.

„Byl to šok, o tom jsem nesnila ani v nejdivočejším snu. Nečekal to nikdo, ani já. Říkala jsem si, že když postoupím do finále, bude to super úspěch. Ale podium bylo v mých snech hodně daleko,“ prozradila novopečená královna světového fourcrossu.

Ondřej Cink, cross country

Už několik let domácí jednička v cross country, která zároveň patří i do absolutní světové špičky. Ondřej Cink směřoval veškeré úsilí roku 2021 k olympiádě v Tokiu, ale ve chvíli, kdy se lámal chleba, ho zradil materiál a závod nedokončil kvůli prasklému ráfku zadního kola. V té době jel na třetí pozici…

Ondřej Cink obsadil v konečném účtování Světového poháru třetí místo.

Smůlu měl i na mistrovství světa ve Val di Sole, kde ho pro změnu vyřadily ze hry o přední příčky problémy s řazením. Ale vše si vynahradil ve Světovém poháru, kde byl hned třikrát na pódiu (dvakrát druhý, jednou třetí) a v konečném účtování skončil těsně třetí, když souboj o konečné druhé místo s Francouzem Koretzkým prohrála česká jednička o pouhý bod.

Na domácí scéně získal Cink téměř povinně titul mistra republiky v cross country, celkově už pátý.

„Ve Světovém poháru jsem držel skvělou výkonnost celou sezonu. Nešlo o nahodilé výsledky. A klidně to mohu říct i o mistrovství světa nebo olympijských hrách. Technické problémy mě na těchto dvou vrcholných akcích stály lepší umístění, v případě olympiády si troufám říct medaili,“ hodnotil sezonu biker stáje Kross.

Zdeněk Štybar, silniční cyklistika

Ostřílený silničář, který na konci roku 2021 oslavil už 36. narozeniny, o sobě dal v loňské sezoně vědět především na mistrovství světa v Belgii. Pár kilometrů od cílového města silničního závodu mužů v Louvenu má svůj belgický domov, takže trasu znal jak své boty. A formu dokázal prodat, když v nabité konkurenci vybojoval velmi dobré sedmé místo.

Šlo o druhý nejlepší výsledek v historii české cyklistiky, když zaostal o jedinou příčku za dosavadním českým maximem Romana Kreuzigera z Innsbrucku 2018.

Zdeněk Štybar v cíli závodu Paříž-Roubaix 2021. Foto: Tim de Waele/Getty Images/Deceuninck Quick Step

Pro Štybara šlo o satisfakci za celou sezonu, kterou ovlivnily i zdravotní problémy včetně chirurgického zákroku kvůli problémům se srdcem. Byla průměrná, bez nějakého pronikavého výsledku, přesto si i díky umístění na MS vybojoval roční prodloužení kontraktu v Quick Stepu.

Radovan Štec, dráha

Mladý dráhař týmu TUFO PARDUS Prostějov Radovan Štec zazářil v dresu české reprezentace na juniorském mistrovství světa v egyptské Káhiře.

Radovan Štec
Radovan Štec, dráhař týmu Tufo Pardus Prostějov. Foto: instagram Radovana Štece

Sedmnáctiletý reprezentant se stal světovým šampionem v omniu, k tomu přidal stříbro v bodovačce a madisonu, který jel spolu s Matyášem Koblížkem. Zatím jde o výsledky v juniorské kategorii, ale určitě je velkým příslibem české dráhové cyklistiky do budoucna.