Autor: We Love Cycling

Výjimečných momentů přinesla cyklistická sezona 2021 mnoho. Mark Cavendish oslnil návratem ve velkém stylu, přestože jej mnozí odepsali. Peter Sagan oznámil přestup do druhé divize, Wout van Aert ukázal výjimečnou univerzálnost. Neuvěřitelná představení viděli i fanoušci při bojích na horských kolech či na dráze. Jaké byly největší cyklistické události?

Vybrali jsme dvanáct zastavení, která jsou z pohledu končící sezony hodná zapamatování…

Ondřej Cink: návrat na pódium po pěti letech

Ondřej Cink prožil sezonu jako na houpačce. Olympijské hry v Tokiu mu přinesly obří zklamání. Když se dokázal probojovat na třetí místo a zdálo se, že bude útočit ještě výše, prasknul mu ráfek a ze závodu odstoupil. Na mistrovství světa jej zase o šanci na medaili obraly trable s přehazovačkou.

Ondřej Cink
Ondřej Cink v dresu českého šampiona s trofejí připomínající ve Světovém poháru životní sezonu. Foto: Michal Červený

Ale po pěti letech se vrátil na stupně vítězů v závodě Světového poháru. Podium vybojoval v Leogangu, Les Gets a SnowShoe. Celkově byl ve Světovém poháru třetí, což byl životní výsledek! „Nejlepší sezona kariéry,“ neskrývá nadšení česká biková jednička.

Primož Roglič: zlato z Tokia náplastí na odstoupení z Tour

Sen o triumfu na Tour de France, z které musel po pádu odstoupit, se slovinskému cyklistovi týmu Jumbo Visma znovu naplnit nepodařilo. Upnul síly k olympiádě. Nikoliv k hromadnému závodu, ale k časovce. A formu načasoval dokonale.

Všechny šokoval zlatým triumfem, když za sebou nechal stříbrného Dumoulina z Nizozemska a bronzového Dennise z Austrálie. Následně pak zkompletoval vítězný hattrick na Vueltě. Nebyla to zase tak špatná sezona…

Nino Schurter: devět duhových dresů mezi elitou

Pětatřicetiletý švýcarský bikový fenomén potvrdil výjimečnost. Ve Val di Sole se stal mistrem světa! Už podeváté v historii. První druhový dres v cross country získal v roce 2009. Tehdy mu bylo třiadvacet let. Je tedy nejmladším a současně nejstarším mistrem světa bikové historie.

Nino Schurter, král cross country.
Nino Schurter, král cross country. Devět zlatých medailí z MS nemá žádný jiný závodník v historii. Foto: Michal Červený

„Jsem super šťastný a super hrdý,“ rozplývá se borec, který v roce 2016 vyhrál i olympijské hry. Šampionát přinesl ještě jiné perly: Rakušanka Mona Mitterwallner v pouhých devatenácti vyhrála závod do třiadvaceti let, Martin Vidaurre Kossmann byl prvním vítězem mistrovství světa z Chile a Evie Richards jako první závodnice z Velké Británie vyhrála závod ženské elity.

Jason Kenny: sedmé zlato z olympijských her

První dvě olympijské medaile získal v Pekingu 2008. Stejný počet cenných kovů přidal v Londýně 2012, o čtyři roky později v Riu bral třikrát zlato. V Tokiu přidal Jason Kenny stříbro z týmového sprintu, následně zlato v keirinu. První místo vybojoval v bojích pod pěti kruhy celkem sedmkrát. V součtu se dvěma stříbry má devět umístění na stupních vítězů z olympijských soutěží. Je tak nejúspěšnější britský olympionik se zlatými medailemi i z hlediska celkového počtu medailí. Ve třiatřiceti letech navíc nemusí jít o konečný účet.

Mathieu van der Poel: duhový, žlutý a potlučený

Šestadvacetiletý nizozemský supertalent Mathieu van der Poel ukázal svoji všestrannost. A také roztržitost… Nejprve ovládl mistrovství světa v cyklokrosu, pak triumfoval na Strade Bianche, ale vrchol předvedl při Tour de France. Vyhrál druhou etapu a sedm dnů jezdil ve žlutém trikotu lídra!

Následně odstoupil, aby se mohl připravit na bikový závod v Tokiu. Tam ukázal neuvěřitelnou chybu. Při týmové poradě přeslechl, že v jedné z pasáží bude po tréninku odstraněn dřevěný mostek na sjezd a bude nutné z kamenů skákat. Van der Poel se na místě lekl, vzal za brzdy a zle si natloukl.

Greg Minaar: veterán pánem sjezdu

Už dávno je nejlepší. Vyhrál 23 závodů Světového poháru a je v tomto směru nejlepším sjezdařem všech dob. Ani ve čtyřiceti letech nemá důvod myslet na závodní důchod. Tím spíše, když se letos stal světovým šampionem. Kdo? Greg Minaar z Jihoafrické republiky.

Greg Minaar
Greg Minaar neskrýval po senzačním triumfu slzy dojetí.

„Nemohl jsem tomu uvěřit. Už jsem zažil v kariéře spoustu vítězství, ale tohle bylo hodně emotivní a nahnalo mi slzy do očí,“ prozradil krátce po triumfu. „Kdybych dominoval na všech frontách a pořád vyhrával, asi bych neměl motivaci dál pokračovat. Jenže já každý rok nacházím něco, v čem bych se mohl zlepšovat. A dokud jsem konkurenceschopný, nevidím důvod končit,“ řekla legenda světového downhillu.

Tadej Pogačar: vládce silničního pelotonu

Mladý Slovinec ukázal, že loňský triumf na Tour de France nebyl náhodný. Letos totiž při Staré dámě vyhrál dvě etapy, ve žlutém jel třináct dnů, ovládl soutěž o nejlepšího vrchaře a byl nejlepším cyklistou do pětadvaceti let. Kromě toho kraloval Lombardii a další klasice Lutych-Bastogne-Lutych, ovládl etapáky Tirreno-Adriatico, UAE Tour a Kolem Slovinska. Prostě skutečný král pelotonu

Anna Kiesenhofer: rakouská královna olympiády

Nečekané, senzační, z říše snů. Takové přívlastky mělo nejčastěji ve světě vítězství Rakušanky Anny Kiesenhoferové, která se stala olympijskou šampionkou v silničním závodě cyklistek. Zatímco u mužů nebyl triumf Ekvádorce Richarda Carapaze, třetího muže letošní Tour, nějakou velkou senzací, triumf Rakušanky nečekal nikdo.

Vystudovaná matematička šla hned po startu do úniku. Posledních čtyřicet kilometrů šlapala zcela osamoceně. A protože se jel olympijský závod bez vysílaček, favoritky o ní nevěděly. V cíli druhá van Vleutenová juchala v euforii ze zlata, pak šokovaně přijala zdrcující informaci o tom, že zlato už oslavila Kiesenhoferová..

Thomas Pidcock: silničář králem biků pod pěti kruhy

Jmenuje se Thomas Pidcock, ale nikdo mu neřekne jinak než Tom. Je to Brit, který se narodil před dvaadvaceti lety v Leedsu. A už v tomto útlém věku je z něj fantastický cyklista, který má podle všeho před sebou ještě daleko lepší budoucnost. Protože umí úplně všechno a vyhrává v cyklokrosu, na dráze i na silnici a stejně tak jsou jeho „domovem“ horská kola.

V cyklokrosu je juniorským mistrem světa i Evropy, to samé zopakoval v kategorii U23. Na silnici je juniorským mistrem světa v časovce. Horské kolo bral dlouho jako zpestření. Přesto v Tokiu závodník silniční formace Ineos Grenadiers nechal za zády v závodě cross country všechny soupeře.

Roman Kreuziger: odchod do důchodu

Už žádné ostré kilometry v pelotonu, už žádná muka nekonečného najíždění kilometrů před další sezonou. Roman Kreuziger oznámil konec kariéry. Jeden z nejlepších cyklistů naší historie, pro mnohé ten úplně nejlepší, v pětatřiceti letech opustil jako závodník profesionální peloton.

Roman Kreuziger v barvách týmu NTT. Nyní i on s napětím vyhlíží, jaký bude osud formace.. Foto: Getty Sport
Roman Kreuziger v barvách týmu NTT.  Foto: Getty Sport

V roce 2004 vybojoval zlato na mistrovství světa juniorů. Jel 18 Grand Tour, kde dokázal skončit pětkrát v top 10, z toho dvakrát byl celkově pátý: při italském Giru 2011 a na Tour de France 2013.

Julian Alaphilippe: duhová obhajoba

Julian Alaphilippe jako sedmý muž v historii dokázal obhájit duhový dres. Francouzský závodník na mistrovství světa předvedl typickou odvážnou jízdu a podruhé v kariéře ovládl na MS závod mužské elity. Dvacet kilometrů před cílem v Lovani podnikl rozhodující útok.

Dylan van Baarle a Michael Valgren si to pak ve spurtu rozdali jen o druhé místo. Alaphilippe navíc vyhrál Valonský šíp a úvodní etapu na Tour de France! Další skvělý rok francouzského mušketýra!