Rakouský šok, rekord Maxmana, hattrick Rogliče, patnáct tisíc závodních kilometrů…

Autor: Jan Krůta

Rekordy a jedinečná představení. Elitní scéna silniční cyklistiky jich v roce 2021 přinesla nespočet. Bude se na ni vzpomínat nejen jako další částečně ovlivněnou pandemií koronaviru, ale hlavně kvůli řadě nezapomenutelných zážitků.

Tadej Pogačar, Primož Roglič, Mark Cavendish či Anna Kiesenhoferová a Marianne Vossová bavili fanoušky silniční cyklistiky. Jaká byla sezona 2021 řečí čísel?

Slovincův druhý triumf

Tadej Pogačar stanul 18. července v Paříži podruhé v řadě na nejvyšším stupni Tour de France a stal se nejmladším cyklistou v historii, kterému se tenhle double podařil. Letos vyhrál rozdílem třídy, na druhého Vingegaarda měl náskok více než 5 minut. Kromě toho byl i nejlepším vrchařem a nejlepším mladým závodníkem.

Tadej Pogačar
Tadej Pogačar v nejslavnějším žlutém dresu planety. Foto: profimedia

Vloni o vítězství rozhodl slovinský cyklista stáje UAE Team Emirates až v předposlední den závodu a na druhého Rogliče získal k dobru necelou minutu. A protože v roce 2020 byla Tour de France posunuta kvůli pandemii až na září, takže mezi triumfy Pogačara uplynulo jen 10 měsíců.

Vuelta je mu souzena

Pogačarův krajan Primož Roglič se zase stává specialistou na Vueltu. Tour mu zatím nebylo souzeno vyhrát, ale španělskou Grand Tour ovládl letos dokonce potřetí v řadě. Stal se třetím cyklistou historie, kterému se takový hattrick povedl. Před ním to dokázali Tony Rominger a Roberto Heras.

14 784 závodních kilometrů za rok

Ital s polským pasem Cesare Benedetti z týmu Bora-Hansgrohe měl v sezoně 2021 o téměř 1000 závodních kilometrů víc než kdokoli jiný v profipelotonu. Najel 14 784 kilometrů během 90 závodních dní. Druhý Němec Max Walscheid (Team Qhubeka NextHash) měl za 85 dní v nohách 13 548 km a třetí Španěl Jesus Herrada z Cofidisu najel za 83 závodních dní 13 357 km.

Cesare Benedetti
Cesare Benedetti natočil téměř patnáct tisíc závodních kilometrů během jediné sezony. Oslava je na místě. Foto: profimedia

Benedetti, který si vzal za ženu Polku a od dubna 2021 má polské občanství, měl zároveň nejvíc závodních dní ze všech borců World Tour.

Milion u trati!

Zhruba milion diváků sledovalo podle sofistikovaných odhadů podél trati silniční závod mužské elity na mistrovství světa v Belgii. Taková atmosféra už dlouho nebyla. Divákům byl odměnou závod s jedním dramatickým momentem za druhým. Belgické fanoušky mohlo jen mrzet, že na nejvyšší stupeň nevystoupil jejich miláček Wout van Aert, ale Francouz Julian Alaphilippe, který dokázal titul obhájit. Čech Zdeněk Štybar vybojoval skvělé sedmé místo a zajel svůj nejlepší výsledek na silničním MS v historii.

Rakouský šok pod pěti kruhy s číslem 75

Jméno Rakušanky Anny Kiesenhoferové do olympiády v Tokiu možná znali jen ti největší experti na ženskou cyklistiku. Ona taky žádných pronikavých výsledků nedosahovala. Nakonec ani nebyla členkou žádného profesionálního týmu.

Ovšem v olympijském silničním závodě vypálila všem favoritkám rybník. Jela skoro od startu v úniku, který nečekaně vydržel až do cíle! A tam měla před druhou Holanďankou Annemiek van Vleutenovou náskok 75 sekund! I takové příběhy nabídly olympijské hry v Tokiu.

Maxman a jeho 34 zářezů na Tour

Před letošní sezonou by na comeback Marka Cavendishe nevsadil snad nikdo. Věřil mu jen Patrick Lefevere a dal mu smlouvu v jím opečovávané stáji Deceuninck Quick Step. A Maxman se mu odvděčil víc než dostatečně. Na Tour de France vůbec neměl jet, nakonec na Grande Boucle startoval, vyhrál čtyři etapy, zelený dres a v počtu etapových vítězství se zasekl na čísle 34, čímž vyrovnal rekord legendárního Eddyho Merckxe.

Mark-Cavendish-Tour-de-France-Stage-13-Victory-_Tim-De-Waele-Getty-Images
Mark Cavendish a jeho vítězná radost na Tour de France 2021. Foto: Deceuninck Quick Step/Tim De Waele/Getty Images

V sezoně vybojoval celkem 10 vítězství a radost mu mohl kazit až její úplný konec, když měl před pár dny na závěr dráhových Šestidenní v Gentu nepříjemný pád a skončil v nemocnici s dvěma zlomenými žebry a pneumotoraxem.

Třicítka pro nestárnoucí Holanďanku

Marianne Voss je dlouholetou ikonou ženské cyklistiky. A ve svých 34 letech rozhodně nepatří do starého železa. Letos si připsala na konto 7 vítězství (celkem jich má jen na silnici neuvěřitelných 238), z toho i dvě na ženském Giro d´Italia. V závodě, který třikrát dokázala vyhrát i celkově, tak ovládla celkově už 30 etap, což se nikomu jinému nepovedlo.