Epická bitva na romantickém ostrově! Fotoreportáž z mistrovství světa 2021

Autor: Michal Červený

Duhové dresy pro maratonské šampiony horských kol za rok 2021 byly skutečnou odměnou. Mistrovství světa bikerů na dlouhých tratích hostil italský ostrov Elba. A rozhodně nešlo o žádnou romantiku. Byla to brutální zkouška fyzické i psychické síly.

Česká reprezentace doufala v pronikavý úspěch v závodě mužů. Martin Stošek nakonec ale opouštěl oblíbenou dovolenkou destinaci zklamaný.

Nicméně na mistrovském trikotu pro nejlepšího závodníka elitní kategorie je i jistá česká stopa. Jak bitvy o zlaté medaile probíhaly odhalí fotoreportáž Michala Červeného.

Už při pohledu z trajektu je zřejmé, že italský ostrov měl bikerům co nabídnout. V kopcích na jihovýchodním cípu čekalo na nejlepší bikemaratonce a bikemaratonkyně 115 kilometrů a přes 4500 metrů převýšení, respektive v případě ženského závodu 80 kilometrů a3100 výškových metrů.

Extrémně dlouhý závod na vyschlé a prašné trati kladl i velké nároky na techniku. Mechanici ladili kola déle a ještě víc precizněji, než je obvyklé.

Budíček v pět ráno

Budíček v pět, uvařit kotel vloček a rýže, nachystat téměř 90 bidonů pro 8 závodníků  a za rozbřesku vyrazit s rezervními koly, materiálem a energetickými gely na občerstvovací stanice. Tak vypadalo ráno realizačního týmu české reprezentace.

Úvodní stoupání bylo brutální. Sklon místy dosahoval až 27 procent.  Závod se jel na tři okruhy plus závěrečný nájezd do cíle a tak museli bikeři tuhle očistu absolvovat hned čtyřikrát. Tady se rozhodovalo o tom, kdo vyhraje, i o tom, kdo vůbec dokončí.

Jana Czeczinkarová na čele závodu žen, cílem nakonec projela jako čtrnáctá.

Král horských kol Nino Schuter přiletěl na Elbu sám vrtulníkem a určitě pomyslel na to, že zpátky poletí o zlatou medaili těžší. Už vyhrál vše, co se dalo, ale maratonský titul mu jako poslední chybí, ostatně nikdy předtím ještě na světovém šampionátu maratonců nestartoval. Technická trať s prudkými výjezdy mu měla vyhovovat, v první polovině se pohyboval na čele, ale pak začal na maratonce-specialisty ztrácet a nakonec kvůli žaludečním potížím ze závodu ve třetím okruhu odstoupil. Jediným komu se horských kolech zatím povedlo vyhrát vše tak zůstává Jaroslav Kulhavý …

Český biker Martin Stošek šel do závodu jako jeden z favoritů. Vloni byl na MS třetí, závod na Elbě vyhrál a vede světový žebříček. Tentokrát to ale nevyšlo podle jeho představ a 12. místo z extrémně těžkého závodu bral Martin jako zklamání.

Se ctí se premiérového startu v národním dresu zhostila česká bikemaratonkyně Nikol Flašarová. Do cíle dojela po šesti hodinách na 34. místě.

Maraton si vyzkoušela také jihoafrická silničářka Ashleigh Moolman-Pasio, která se může pyšnit také titulem vůbec první mistryně světa ve virtuálním závodění na trenažérech z roku 2020. S prašnou a kamenitou tratí si ale příliš nerozuměla, stejně jako s braním bidonu ve feedzoně.

Titul pro Němce z českého týmu

Maratonským mistrem světa je Němec z českého týmu Canyon Nortwhave Andreas Seewald. Trať zvládl v čase 6:02:03 hodin a v cíli se sotva udržel na nohou.

Radost kolumbijským fanouškům udělal druhým místem Diego Alfonso Cuervo. Výborně tak zastoupil svého slavného krajana a obhájce mistrovského titulu Hectora Leonarda Paeze, který si ve čtvrtek při tréninku na trati zlomil ruku a přišel do cíle po operaci svému krajanovi a kamarádovi pogratulovat.

Bikový supertalent Mona Mitterwallner má druhý duhový dres v letošní sezoně. Po triumfu v cross-country si tahle teprve devatenáctiletá drobounká dívka troufla i na maraton a zvládla to stejně suverénně.

Pro Polku Maju Wloszczowskou to byl poslední závod dlouhé a úspěšné kariéry. V roce 2003 v Luganu se stala historicky první maratonskou mistryní světa, to byl její dnešní soupeřce Moně Mitterwallner jeden rok. Od zlaté kariérní tečky dělilo Maju 73 vteřin.

Zničený, zklamaný a vyčerpaný Martin Stošek v cíli mistrovství světa v maratonu 2021.