Začíná Ardenský týden. S řadou hvězd, do akce jde i Roman Kreuziger

Autor: Jan Krůta

Ardenský týden je tu! Pro řadu cyklistů profesionálního pelotonu vrchol sezony. V neděli Amstel Gold Race, ve středu Valonský šíp a další neděli klasikářský Monument Lutych-Bastogne-Lutych.

Někdo už ho má vrchol za sebou na kostkových klasikách, kterým chyběla jen třešnička na dortu v podobě Paříž-Roubaix (kvůli Covidu byl závod odložen na říjen), pro jiné právě přichází. Jedná se o typově trošku jiné závody, kde už se více prosazují elitní vrchaři, což platí zejména o Lutychu. Jedno však mají společné, je to pokaždé pořádná porce kilometrů a taky pořádná dřina.

Cauberg se jede dvanáctkrát!

219 kilometrů, 38 krátkých prudkých kopců, převýšení přes 3000 metrů, to je letošní Amstel. Minulý rok se kvůli pandemii koronaviru závod v Nizozemsku neuskutečnil, letos se jede v řádném termínu, ale s omezeními včetně absence diváků v prostoru startu a cíle a na klíčových kopcích.

Tím nejzásadnějším rozdílem je zkrácení trasy zhruba o 50 kilometrů proti předchozím ročníkům. Doznala i některých změn. Například legendární stoupání na Cauberg (800 m dlouhý kopec s průměrným sklonem 7,4 procenta) pojedou letos závodníci hned dvanáctkrát! Zatímco v posledních edicích byl v závodě na programu jen třikrát. Takže i zkrácená verze bude pořádně výživná.

Chce se ukázat i kvůli Tokiu

Jediným Čechem ve startovní listině 55. ročníku je Roman Kreuziger. Závod, který v roce 2013 vyhrál a před třemi lety byl druhý, pojede letos poprvé v dresu ruské pro-kontinentální stáje Gazprom-RusVelo. Bude to už jeho 12. start na Amstelu.

„Je to vždy jeden z oblíbených závodů v mém kalendáři, i letos bych se rád ukázal v co nejlepším světle. Je to pro mě hodně důležitý týden. I kvůli olympiádě v Tokiu, kde bych rád startoval. Chtěl bych tady dát reprezentačnímu trenérovi jasný signál, že jsem dobře připraven,“ řekl Kreuziger.

Roman Kreuziger při závodě Tirreno Adriatico. Foto: Bettiniphoto
Roman Kreuziger v barvách týmu Gazprom Rus-Velo při závodě Tirreno-Adriatico. Foto: Bettiniphoto

Letos má za sebou březnové etapové závody Tirreno-Adriatico a Kolem Katalánska. „Po Katalánsku jsem odjel na Kanáry, kde jsem nejdřív trochu relaxoval, a pak znovu začal trénovat. Moc se těším a jsem zvědav, jak to bude vypadat. Pracoval jsem tvrdě celou zimu, abych na těchto závodech uspěl,“ dodal zkušený čtyřiatřicetiletý závodník.

Obhájce si dává pauzu

Na startu bude chybět obhájce vítězství z roku 2019 Mathieu van der Poel, který si po Flandrech naordinoval pauzu, aby mohl začít trénovat na horských kolech směrem k olympiádě v Tokiu. Start v olympijském cross country, potažmo zlatou medaili, označil za jednu z priorit v roce 2021.

„Neměl jsem skoro žádný odpočinek. Rovnou z cyklokrosu jsem skočil do silnice. Mrzí mě, že zrušili Roubaix, ale cítím, že pauzu nutně potřebuji, abych nabral síly na další trénink,“ uvedl van der Poel.

I tak bude na Amstelu řada hvězd. Zuby na vítězství si brousí Wout van Aert (Jumbo-Visma), ale i u něj už je po náročné zimě a jaru vidět v posledních závodech únava. Ovšem karet má nizozemský tým více a doma bude chtít vyhrát. Vždyť v jeho sestavě nechybí ani Primož Roglič, který před pár dny vyhrál závod Kolem Baskicka a ardenské klasiky jsou pro něj velkou výzvou. Hlavně Lutych, kde bude obhajovat vítězství.

Mathieu van der Poel, ač obhájce, bude na startu chybět, protože se koncentruje na olympijské hry. Foto: Michal Červený

Skvělou formu má i Brit Tom Pidcock (Ineos), který ve středu vyhrál předehru v podobě Brabantského šípu a k ruce má neskutečně silný tým v čele s Polákem Kwiatkowskim, jenž na Amstelu slavil prvenství v roce 2015.

S novou smlouvou v kapse, kterou v Quick Stepu prodloužil až do roku 2024, jde na start francouzský mistr světa Julian Alaphilippe, je tu velezkušený Španěl Alejandro Valverde z Movistaru, jehož nemůže nikdo odepisovat. Z ardenských klasik vyhrál 5x Valonský šíp, 4x Lutych, ale Amstel z třinácti pokusů zatím ani jednou.

Velké ambice si dělá Michael Matthews (Bike Exchange). Otázkou je forma mladé švýcarské hvězdy UAE Team Emirates Marca Hirschiho, jenž minulý rok vyhrál Valonský šíp a skončil druhý na Lutychu. Po boku má i zkušeného kolegu Mattea Trentina, který dojel ve středu třetí na Brabantském šípu.

Kdo pozvedne nad hlavu obří půllitr piva pro vítěze 55. ročníku, bude jasno v neděli v podvečer. Ardenský týden začíná.