Nor Leknessund vítězem Závodu míru U23, Otruba třináctý

Autor: Jan Krůta

Vítězem sedmého ročníku Závodu míru U23 Grand Prix Priessnitz spa v Jeseníkách, který je zařazen do seriálu nejvyšších závodů této kategorie – UCI Under 23 Nations‘ Cup – se stal Nor Andreas Leknessund. A určitě to nebylo vítězství šťastné nebo náhodné. Tenhle dvacetiletý mladík je velikým talentem světové cyklistiky a od roku 2021 ho už má na tři roky podepsaného Team Sunweb z WorldTour.

Leknessund vyhrál poslední přetěžkou etapu, která měla start i cíl v Jeseníku, a bylo na ní hned sedm vrchařských prémií. Do cíle přijel sám s náskokem 1:23 min., a to mu stačilo, aby ze žlutého dresu vysvlékl Švýcara Stefana Bisseggera, jenž vedl Závod míru od pátku.

Nor Andreas Leknessund vyhrál poslední etapu a zároveň si odnesl celkové prvenství v závodu. Foto: Jan Brychta / Závod míru U23.

Vacek ambice nenaplnil

Nejlepším Čechem v závodě byl nakonec třináctý Jakub Otruba. Česko sice mělo daleko vyšší ambice díky Karlu Vackovi, který myslel na nejvyšší příčky, ale tento výborný vrchař zůstal hodně za očekáváním v sobotní etapě s cílem na přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně.

Vyčerpaná Karel Vacek v cíli závodu. Foto: Jan Brychta / Závod míru U23

Toto desetikilometrové stoupání museli cyklisté zdolat hned dvakrát. Vacek neměl svůj den, do cíle přijel na 34. místě se ztrátou přes čtyři minuty a bylo po nadějích na úspěch. Slabou náplastí bylo třinácté místo v poslední etapě. „V sobotu mu to nevyšlo, ale v nedělní etapě ukázal, je velmi dobrý závodník. Závod míru pojede ještě třikrát, takže prostor se ukázat a zabojovat o pěkný výsledek bude mít ještě dost,“ řekl reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Nor ujel všem

O pořadí rozhodovala až závěrečná etapa, v níž neudržel žlutý dres Bissegger, jenž podlehl norskému tlaku. Právě Norové rozjeli na čele takové tempo, že závodníci z vedoucí skupiny neustále odpadávali.

Ve stoupání na závěrečnou horskou prémii na Vidly atakoval lídr norské reprezentace Leknessund a nakonec se to ukázalo jako rozhodující moment celého závodu. Hlavně ve sjezdu si získal rozhodující náskok přes minutu. Stíhačka majitele žlutého dresu Švýcara Bissigera byla marná. V cíli za Norem zaostal o minutu a půl a to znamenalo pád v pořadí na druhé místo. Skvělý závěr při stoupání k hotelu Priessnitz vyneslo druhé místo v etapě francouzskému jezdci Clémentu Champoussinovi čímž předstihl Ilana van Wilder z Belgie na třetím místě konečného pořadí.

Jakub Otruba, nejlepší Čech Závodu míru U23 Grand Prix Priessnitz spa v Jeseníkách. Foto: Jan Brychta / Závod míru U23

Pozici nejlepšího Čecha uhájil Jakub Otruba, který v etapě skončil dvacátý a celkově byl třináctý. „Poslední etapa byla strašně těžká, nejtěžším v celém závodě. Hodně foukalo, k tomu ty tvrdé kopce. Já jsem se svým vystoupením spokojen, ale myslím, že v závěrečné etapě jsem trochu zaplatil trochu za páteční únik,“ řekl nejlepší z českých jezdců Jakub Otruba.