Roglič na Giru zvyšuje náskok na rivaly a další zprávy ze světa profesionálů

Autor: Jan Krůta

Primož Roglič sice na Giru v průběhu prvního týdne přišel o vedení, když růžový dres oblékl po šesté etapě díky prvenství borců z úniku Ital Valerio Conti, ale rozhodně nemusí smutnit, protože vyhrál nedělní časovku a zvýšil náskok na své největší rivaly.

Časovka měřila 35 km, jela se do San Marina a na cyklisty čekal i kopec v závěru. Za deště se s trasou nejlépe popasoval excelentní časovkář Roglič (Jumbo-Visma). Druhý skončil Belgičan Victor Campenaerts (Lotto Soudal), jenž mohl i vyhrát, ale nucená výměna kola 1,5 km před cílem kvůli technickým problémům ho o naději na prvenství připravila.

Roglič proletěl trasu za 51:52 min. Z velkých favoritů s ním dokázal v rámci možností držet krok jen zkušený italský borec Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), jenž na 4. místě zaostal o 1:05 min. Ale další nakoupili daleko víc, což se úplně nečekalo. Simon Yates (Mitchelton-Scott) byl až 31. (+3:11), Kolumbijec Miguel Ángel López z Astany dokonce 42. (+3:45). Josef Černý (CCC) skončil 82. (+5:33), Jan Hirt (Astana) 105. (+6:39).

„Byla to výborná časovka, která mi seděla. Dopadlo to skvěle. Ztrácel jsem jen v zatáčkách, kde jsem za deště nemohl riskovat a projížděl jsem je hodně opatrně,“ popsal Slovinec, jenž dres lídra oblékl hned v úvodní den Gira, když vyhrál zahajovací krátkou časovku. Po 6. etapě ho ztratil, protože do cíle vydržel únik lidí, kteří nikoho z favoritů nevzrušovali. A měli víc než 7 minut k dobru. Lídrem se stal Valerio Conti z UAE Team Emirates.

Primož Roglič na Grand Tour zvýšil náskok na své největší rivaly. Foto: Giro d´Italia

Na Rogličův tým teď není takový tlak, nemusí tolik tahat. Ale po časovce tam vládne hodně dobrá nálada. „Je příjemné získat náskok na své rivaly, ale do cíle je ještě daleko a stát se může spousta věcí. Čekají nás těžké etapy v horách,“ brzdil euforii Roglič.

Dumoulin odstoupil

Už 5. etapa byla poslední na letošním Giru pro velkého favorita Toma Dumoulina (Sunweb). Hned po kilometru snažení byl nucen odstoupit kvůli následkům pádu z předchozího dne, kdy si poranil koleno. „Bolest se stupňovala, nebyl jsem schopen šlapat silou. Jiné řešení nebylo, ale vrátím se silnější,“ vzkázal Dumoulin, jenž se po krátké pauze začne chystat na Tour de France.

Pro Toma Dumoulina skončilo Giro pátou etapou, ze které odstoupil vinou zranění po pádu z předešlého dne. Foto: Team Sunweb

Další slovinská kometa

Zatímco Primož Rogliž už ve WorldTour pár let dokazuje příslušnost k absolutní světové špičce, jeho mladší krajan Tadej Pogačar se do ní úspěšně dere. Tenhle dvacetiletý Slovinec ze stáje UAE Team Emirates vyhrál etapový závod Kolem Kalifornie a stal se jeho nejmladším vítězem.

Do čela se dostal po vítězství v páteční královské etapě s dojezdem na vrchol Mt. Baldy, kde za sebou nechal všechny excelentní vrchaře kalibru Porteho, Urána nebo dosavadního lídra van Garderena.

Pogačar měl vloni skvělou sezónu v dresu slovinského týmu z Lublaně, když dokázal vyhrát největší závody pro jezdce kategorie U23 včetně GP Priessnitz spa v Jeseníkách nebo Tour de l´Avenir. A logicky dostal laso z nejvyšší divize. A tam hned prvním rokem ukazuje, že to byl pro tým financovaný šejky z Emirátů skvělý kauf. Letos už vyhrál závod Kolem Algarve, Kolem Baskicka byl v nabité konkurenci šestý a teď získal životní prvenství. „Tento závod byl mým hlavním cílem v sezóně a jsem moc rád, že se mi povedlo vyhrát. Věděl jsem, že jsem dobře připraven, ale celkové vítězství mě přece jen trochu překvapilo,“ uvedl Pogačar.

Dvacetiletý Slovinec Tadej Pogačar se stal nejmladším vítězem závodu Kolem Kalifornie. Foto: UAE Team Emirates/Bettini

Jediný Čech ve startovní listině Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 53. místo. Jeho tým mohl odjíždět domů spokojen, protože vyhrál tři etapy.

Čábelická v Německu 19., Cink spadl

O nejlepší český výsledek v elitních kategoriích se na úvodním závodě Světového poháru v cross country horských kol v německém Albstadtu postarala Jitka Čábelická, když na těžké trati obsadila 19. místo a vylepšila si maximum v SP. Její bratr Jan Škarnitzl byl mezi muži 22. Vítězství vybojovali Američanka Kate Courtneyová a Švýcar Mathias Flückiger.

Velkou smůlu měl Ondřej Cink (Kross Racing), který měl v polovině závodu defekt, následně pád a musel skončit. „Spadl jsem v té druhé části okruhu v kamenitém sjezdu a narazil si koleno. Podle všeho to není nic vážného, tak věřím, že Nové Město není ohroženo. To by mě mrzelo nejvíc, je to pro mě vrchol,“ řekl Cink pro web mtbs.cz. Olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý rovněž vzdal.

Čábelická byla s umístěním v top 20 spokojena. „Možná to mohlo být i lepší. Pěkně jsem odstartovala, ale hned v prvním kole jsem nahoře na lávkách hodila ukázkovýho hlavana. To mě mrzí, protože jsem byla zabudovaná ve velký skupince o desáté místo. Po tom pádu jsem se nemohla chvíli rozjet, byla jsem nejistá v technice, až v posledních dvou kolech jsem se srovnala,“ uvedla Čábelická.

Kolotoč SP se nyní stěhuje do Česka, od pátku do neděle se koná druhý závod ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě!