Csapatok

Szerző: WLC

Idén 21 csapat indul a TdH-n, akik igen színes nemzetközi mezőnyt alkotnak. Bár magyar klub nem szerepel a listán, ez nem jelenti azt, hogy senki nem képviseli az anyaországot.

Trek-Segafredo (World Team, amerikai)

Az amerikai topcsapat tavaly is sok izgalmat hozott a versenybe: a junior világbajnok Quinn Simmons Valter Attilával versenyzett a győzelemért. Emellett a sprintszakaszokon többször is közel jártak az elsőséghez.

A csapat World Team besorolással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy az UCI (Nemzetközi Kerékpáros-szövetség) legmagasabb kategóriájában, a World Tour versenyeken is rajthoz állhatnak. Ilyen például a Tour de France, a Liege-Bastogne-Liege vagy a Giro’d Italia is.

Team BikeExchange (World Team, ausztrál)

A legerősebb ausztrál kerékpáros klub tavaly még Mitchelton-Scott néven szerepelt a versenyen, méghozzá igen emlékezetesen. A csapat sprintere, Kaden Groves az első és a harmadik szakaszon is második lett, és két napon át ő vezette az összesített versenyt, így hordhatta a sárga trikót. Az utolsó szakaszon Damien Howson került közel a győzelemhez, azonban a hajrában nem tudta tartani a tempót, így harmadik lett az összetett versenyben.

A BikeExchange tagja a magyar Peák Barnabás, aki tavaly is nagyban hozzájárult Groves sikereihez, és aki 2017-ben második lett az összetettben. Ekkor még csak 19 éves volt. Azóta megnyerte a magyar bajnokságot országúton és az egyéni időfutamban is, illetve szakaszt nyert a Normandiai Körversenyen is. Biztosan idén is kemény munkával fogja segíteni csapattársait, és Valter Attila távolmaradásával könnyen megszerezheti a fehér trikót is, mely a legjobb magyar versenyzőnek jár.

Peák mellett a keret tagja a korábbi Vuelta-győztes Simon Yates, illetve a nyolcszoros Grand Tour-szakaszgyőztes Michael Matthews is.

Team Jumbo-Visma (World Team, holland)

A szintén World Team Jumbo-Visma tavaly a csapatverseny győztese volt, de az összetett versenyben nem tudtak bekerülni a legjobbak közé. A csapat legnagyobb sztárjai közé tartozik a háromhetesmenő Primoz Roglic, a világklasszis sprinter Dylan Groenewegen, illetve a Milánó-Sanremo, Strade Bianche és Amstel-győztes Wout van Aert is.

Israel Start-Up Nation (World Team, izraeli)

Az izraeli World Team legismertebb neve egyértelműen a négyszeres Tour de France-győztes Chris Froome, akinek azonban súlyos balesete óta még nem sikerült visszatérnie régi formájához.

A csapat 2016-ban szerepelt először a Tour de Hongrie-n – akkor Mihkel Räim meg is nyerte az összetett versenyt. Három évvel később ismét remekeltek, ekkor Krists Neilands szerezte meg az első helyezést. Vajon idén mennyire kerülnek közel a sárga mezhez?

Astana-Premier Tech (World Team, kazah)

A kazah csapat immár nyolc Grand Tour-győzelemmel büszkélkedhet, és minden évben rengeteg kisebb-nagyobb versenyt nyernek meg. A tavalyi premier a TdH-n sajnos elmaradt, annál jobban várjuk, hogy idén rajthoz álljon a Jakob Fuglsangot is a soraiban tudó Astana!

Bahrain-Victorious (World Team, bahreini)

Bahrein WorldTour csapata rengeteg nagy győzelmet tudhat a háta mögött, és bár nagy átalakuláson ment át, 2020-ra olyan nagyágyúk kerültek be soraiba, mint a Liege–Bastogne–Liege győztes holland Wout Poels és a spanyol Mikel Landa. A Bahrain idén először vesz részt a magyar versenyen, van azonban a csapatban egy ismerős arc: szlovén Jan Tratnik nyerte a 2015-ös Tour de Hongrie budapesti befutóját, es elvitte a pontverseny legjobbjának járó zöld trikót is.

BORA-hansgrohe (World Team, német)

A Sagan név mindenkinek ismerős, még ha idén másik arc is társul majd hozzá. A BORA idén rajthoz állhat a háromszoros világbajnok Peter öccse, a szlovák bajnok Juraj! A klub 2017 óta World Team, a klasszikusok mellett pedig leginkább a sprintekben érdekelt: Sagan mellett többek között Pascal Ackermann is a keret tagja.

EOLO-Kometa (Pro Team, olasz)

2018-ban szakaszgyőzelemmel nyitotta meg a klub a TdH-val való kapcsolatát Matteo Moschetti révén. Idén két magyar versenyzővel állhatnak majd rajthoz: Dina Márton és Fetter Erik egyaránt ígéretes tehetségek. Marci egy Tour de Hongrie összetett második helyezéssel tette le a névjegyét 2019-ben, Erik pedig tavaly a Tour de l’Ain nyitónapján sprintelt együtt Rogličékkal.

Team Novo Nordisk (Pro Team, amerikai)

Szintén egy kiváló magyar kerékpárossal érkezik a Nova Nordisk: Kusztor Péter a csapat rangidős tagjaként állhat rajthoz. Tavaly David Lozano nagyon közel járt ahhoz, hogy hegyi trikóval zárja a viadalt – végül második lett Valter Attila mögött.

A csapat különlegessége, hogy csak cukorbeteg kerékpárosokból áll: így szeretnék inspirálni és bíztatni a betegséggel küzdőket.

Androni Giocattoli-Sidermec (Pro Team, olasz)

Az olasz csapat három évvel ezelőtt megszerezte az összetett és a pontverseny első helyét is. Manuel Belletti – aki idén már az EOLO-Kometa színeiben versenyez – ezt követően 2019-ben is begyűjtötte a zöld trikót, tavaly pedig az olasz Luca Pacioni szerepelt a legjobban: a hajdúszoboszlói befutónál harmadik lett, a pontversenyben pedig a hatodik helyen zárt.

Tavaly a csapat egy magyar versenyzőt is igazolt: Pelikán János révén egy korábbi országos bajnokkal gazdagodtak az olaszok. Idén a szlovén Ziga Jerman is csatlakozott az együtteshez, aki 2017-ben megnyerte a Tour de Hongrie siófoki befutóját.

Sport Vlaanderen-Baloise (Pro Team, belga)

A belga csapat második alkalommal áll rajthoz a Magyar Körversenyen. A klub a tavalyi Tour de Hongrie-n a negyedik szakaszon állt a legközelebb a dobogót érő eredményhez: a kazincbarcikai befutónál Sasha Weemaes a negyedik helyen haladt át a célvonalon.

Caja Rural-Seguros-RGA (Pro Team, spanyol)

A spanyol csapat jól szerepelt nálunk tavaly: a sprinter Jon Aberasturi megnyerte az első szakaszt, a sárga mezt pedig a harmadik etap végéig viselte. Idén másodszorra állnak majd rajthoz a Tour de Hongrie-n.

Gazprom-RusVelo (Pro Team, orosz)

Az orosz csapat idén debütál a TdH-n, miután tavaly sajnos a járványhelyzet megakadályozta őket ebben. A 2020-as év nem volt a legszerencsésebb a klub számára, azonban idén újult erővel és új csapattagokkal vágtak bele a szezonba. A klubot erősíti a korábbi Vuelta-dobogós Ilnur Zakarin és a veterán cseh klasszis, Roman Kreuziger is.

Uno-X Pro Cycling Team (Pro Team, norvég)

Norvégia legjobbjai már a tavaly körversenyen is jól szerepeltek, idén pedig a korábbi U23-s világbajnok Kristoffer Halvorsen és a 2017-es norvég bajnok Rasmus Tiller is csatlakozott a csapathoz. Kíváncsian várjuk, hogyan teljesítenek idén!

Vini Zabu (Pro Team, olasz)

A tavalyi háromszoros Tour de Hongrie-szakaszgyőztes Jakub Mareczko új csapata is itt lesz velünk idén! Az olasz versenyző 2020-ban – még Valter Attila csapattársaként – könnyedén szerezte meg a zöld trikót.

Bingoal Pauwels Sauces WB (Pro Team, belga)

Laurens Huys tavaly a királyetap végéig harcolt a dobogóért – végül a 8. helyen zárt a Bingoal első Tour de Hongrie-szereplésén. Bár a klub leginkább az egynaposokon jeleskedik, ezúttal a sprintekben is számolni kell majd velük.

Mazowsze Serce Polski (Continental Team, lengyel)

A világ egyik legerősebb kontinentális besorolású csapata is rajthoz áll az idei Tour de Hongrie-n! A lengyelek keretében több ismerős arccal is találkozhatunk: a csapatot erősíti a korábbi összetett győztes Mihkel Räim, illetve a 2018-ban top 10-es Adrian Kurek is. Országúton a Banaszek-fivérek közül Alan és Norbert is igazán erős, Daniel Staniszewskit pedig az olimpián is viszontláthatjuk majd.

Adria Mobil (Continental Team, szlovén)

Szlovénia legerősebb klubja idén már harmadszorra vesz részt a Magyar Körversenyen – ezúttal kizárólag hazai kerékpárosokkal. A klub olyan sztárokat nevelt ki az utóbbi években, mint Primoz Roglic, Janez Brajkovic révén pedig tavaly is sikerült egy top 10-es összetett helyezést elérniük.

Giotti Victoria – Savini Due (Continental Team, román)

Románia legerősebb sorában több magyarért is szoríthatunk majd: az aktuális magyar bajnok Filutás Viktor mellett Szarka Gergely is ott lehet a siófoki rajtnál. Mellettük a korábbi Giro-szakaszgyőztes sprinterre, Andrea Guardinire is érdemes lesz figyelni.

Voster ATS Team (Continental Team, lengyel)

Egy másik rendkívül eredményes lengyel csapat is ott lesz az idei versenyen: a WorldTour mezőnyben is komoly sikereket elérő Maciej Paterski, a kiváló összetettmenő Pawel Cieslik vagy a Visegrádi Négyek Egynaposán korábban győzedelmeskedő Pawel Franczak egyaránt garantálhatják a klub remek teljesítményét.