Remco Evenepoel lehet a következő kerékpáros csillag?

Szerző: Siegfried Mortkowitz

Lehet! A 21 éves belga versenyző egyértelműen így gondolja, de tudja, hogy még sokat kell fejlődnie.

„Még áll előttem néhány lépcsőfok, mielőtt ellenfélként állhatok Pogačar, Bernalt és Roglič elé és esélyem lehet legyőzni őket” – nyilatkozta a belga napilap, La Dernière Heure újságírójának. „Remélem a következő szezonban már készen fogok állni.”

Nem mintha rossz évet zárna a Deceuninck – Quick-Step versenyzője. Eredményeinek listájában ott áll a Baloise Belgium Tour, a Tour of Denmark, a Brussels Cycling Classic és a Coppa Bernocchi versenyeken aratott győzelme, valamint a második helyezése az UEC országúti Európa-bajnokságon és a harmadik az egyéni időfutam versenyen illetve az Időfutam Világbajnokságon.

Remco Evenpoel
A Tour of Denmark győzelmét ünnepli Remco. © Profimedia

Még lenyűgözőbbé teszi a teljesítményét az, hogy 2020 augusztusában medencecsonttörést szenvedett az Il Lombardia során, ami miatt 8 hónapig nem tudott nyeregbe ülni. A Giro d’Italián tért vissza a versenybe, ahol tartotta a második helyet mielőtt a hegyi szakaszon kiesett volna a versenyből. A 17. szakasz után adta fel. Ez volt az első Grand Tour versenye.

Az elmúlt év nem volt mentes csalódásoktól és a nagyközönség előtt is kiteregetett válságoktól Evenpoel számára. Jó példa erre a világbajnokságra való felkészülés és maga a verseny is.

Evenpoel 19 éves kora óta teker az elitben, amikor több mint egy perccel megnyerte a junior férfi időmérőt a világbajnokságon. 18 hónap alatt 44 versenyen indult és ebből 34-en első lett. Voltak rajongók, akik a „Következő Eddy Merckxnek” nevezték. Megdöbbentő volt tehát, amikor Merckx maga rácáfolt erre. Kifejtette, hogy Evenpoelből hiányzik a csapatszellem és nem lett volna szabad beválogatni a belga csapatba.

Evenpoel győzelme a férfi junior országúti versenyen. © Profimedia

„Ha csak egy csapatvezető van, az ne Evenpoel legyen” – mondta Merckx. „Csak saját magának teker, ezt már az olimpián is láttuk.”

Evenpoel gyorsan reagált: „Merckx-nek mindig mondania kell valamit, szomorú. Nagyon tisztelem őt, de úgy tűnik, az érzés nem kölcsönös.”

Remco a versenyen végig követte az utasításokat, üldözte a szökevényeket és a csapatvezetőnek, Wout van Aertnak a sikeréért dolgozott. De hiába. Van Aert elfáradt a verseny végére és a 11. helyen ért be a célba, Evenpoel pedig a 49. lett. A futam után Evenpoel kijelentette, hogy meg vannak a képességei ahhoz, hogy legyőzze a nyertes Julian Alaphilippe-t, ha megengedik neki, hogy küzdjön ellene.

És ezzel Mercks is egyetértett! A Het Laatste Nieuwsnak azt nyilatkozta, a belgák nagy hibája a csapatválasztásban rejlik.

„A legnagyobb baki Remco volt” – mondta. „Ha a csapat része, akkor nem lehet domestique.” Első kritikájával is erre akart utalni, tette hozzá Merckx. „Félreértés ne essék. Nagy rajongója vagyok Remco-nak!”

Így, hogy elsimult a vita, Evenpoel tiszta lelkiismerettel folytathatja az országúti versenyek elitje elleni támadást. Így is fog tenni.

„Visszatértem a legjobbak szintjére [a lombardiai baleset után], de még nem arra, amire szeretnék, és amire a csapatnak szüksége van” – mondta. „ Tudjuk, hogy van bennem lehetőség, de még kell egy kis türelem. Eljön az idő, az biztos. Ha megvan az erőnlét, megvannak a lábak, már csak a megfelelő pillanatot kell kivárni.”

Bőven van ideje fejlődni, az biztos. Említettük már, hogy még csak 21 éves?