Micsoda országúti szezon!

Szerző: Siegfried Mortkowitz

Az év utolsó fontosabb versenye, a Lombard körverseny nem hivatalosan lezárta a 2022-es országúti versenyévet, így lehetőségünk nyílik arra, hogy most visszatekintsünk és újraéljük az egész szezont, hiszen izgalmas nyolc hónap volt, ami a februári valenciai körversennyel kezdődött. Az ötnapos versenyt a Bora-Hansgrohe versenyzője, Aleksandr Vlasov nyerte. Aki viszont nála sokkal érdekesebbnek bizonyult, az a második helyezett versenyző, Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl), aki ezután megnyerte a Vuelta a Espanát, majd két héttel később az UCI országúti világbajnokságot is.

A valenciai körverseny megnyerésekor Vlasov 25 éves volt, Evenepoel 22, a harmadik helyen végzett Carlos Rodriguez (Ineos Grenadiers) pedig mindössze 21. Bár akkor még senki sem tudta, ez a februári verseny megadta az alaphangot az év hátralévő részére is, mely során a fiatalok uralták a sportágat, különösen a Grand Tour-versenyeken. Jai Hindley (Bora-Hansgrohe) 25 éves volt, amikor a 2022-es Giro d’Italia elkezdődött, és 26, amikor megnyerte azt. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) 25 évesen győzött a Tour de France-on, maga mögé utasítva az akkor 23 éves kétszeres címvédő Tadej Pogačart (UAE Emirates). És a fentiek alapján már azt is mindannyian tudjuk, hogy milyen fiatal volt Evenepoel, mikor megnyerte a Vueltát és a világbajnokságot.

Kicsit megemlítve az idősebb versenyzőket is, a Lombard körverseny volt a sportág két óriásának – Vincenzo Nibali és Alejandro Valverde – utolsó versenye. Pályafutása során Nibali négy Grand Tourt – a Tour de France-ot (2014-ben), a Girót kétszer (2013-ban és 2016-ban) és a Vueltát (2010-ben)-, valamint tucatnyi más szakaszversenyt is nyert. Valverde csak egy Grand Tourt nyert, a 2009-es Vueltát, de számos más rangos versenyen aratott győzelmet, köztük a 2018-as világbajnokságon, amikor az év legjobb versenyzőjének járó Velo d’Or díjat is megkapta. Mind Nibali, mind Valverde pályafutását izgalmas volt végigkövetni, és mindketten hiányozni fognak.

Valverde and Nibali
A Lombard körverseny volt Valverde és Nibali utolsó versenye. © Profimedia

A fiatalok forradalma azonban minden bizonnyal jövőre is folytatódik majd. A 25 éves Egan Bernal (Ineos Grenadiers) például – aki 22 évesen nyerte meg a 2019-es Tourt, így az első ilyen forradalmárnak tekinthető – jövőre a legjobb formájában tér vissza, és a fiatal Rodriguez, akinek bár nem túl látványos, de azért tisztességes éve volt, lehet, hogy csatlakozik hozzá. Talán még a Lombard körverseny győztese, Pogačar is képviselteti magát 2023-ban, ami nekünk, a kerékpározás szerelmeseinek biztosan nagyon szórakoztató lesz.

Persze ez az év sem csak móka és kacagás volt. Sok szörnyű bukás történt, de egyik sem volt rosszabb annál, ami a Vuelta a Burgos harmadik szakaszán történt – amelyen a versenyzők a tömegsprinten való pozíciókért küzdöttek –, ott ugyanis a szakasz vége felé több tucat versenyző esett át egy fekvőrendőrön. Ezt követte egy hasonló baleset a lengyel körverseny célkanyarjában. Az országúti versenyeken mindig lesznek balesetek, az ideiek miatt viszont a kerékpársportot irányító szervezetet, az UCI-t érte súlyos kritika, amiért nem tett többet (például nem távolította el a fekvőrendőrt) a balesetek megelőzése érdekében.

Az ezévben történt balesetek sajnos Primož Roglič (Jumbo-Visma) és a kétszeres világbajnok Julian Alaphilippe szezonját is tönkretették. Roglič a Touron és a Vueltán is nagyot esett, és most vállműtétre vár, míg Alaphilippe a Liège-Bastogne-Liège-en történt óriási bukása után nem tudta a legjobb formáját hozni. A francia a Vueltáról is kiesett, miután a bukásából való lábadozása mellé még a Covidot is elkapta. A fertőzés egyébként az idei országúti versenyeken végig jelen volt: a vírus miatt mintegy 30 versenyző esett ki a Tour de Suisse-ról és majdnem ugyanennyien a Vueltáról.

Végezetül, idén a nagy csapatok hároméves küzdelme is véget ér, amit mindezidáig azért folytattak, hogy elkerüljék az országúti versenyzés legfelsőbb szintjéről, a WorldTourból a Pro Seriesbe való visszaesést. A rendszer szerint a következő három évre 18 WorldTour-licencet adnak ki, részben az elmúlt három év szezonvégi pontranglistái alapján, az utolsó két csapat helyére pedig két új csapat kerül majd a Pro Series-ből. Két ProTeam, az Arkea-Samsic és az Alpecin-Fenix, akik az év nagy részében az elitben versenyeztek WorldTour-státuszért folyamodtak. Ők helyettesíthetik a két kevesebb ponttal rendelkező csapatot, akik ezután az elitben versenyezhetnek tovább.