Ezeket tanultuk az idei Vueltán

Szerző: Siegfried Mortkowitz

Az idei Vuelta a España-ról, ami leginkább megmaradt a fejünkben, az az a kép, ahogy Clement Champoussin küzdi fel magát a 9 százalékos lejtőn a 20. szakasz célegyenesében, tátott szájjal lihegve, instabil kerékpárral, égő izmokkal és tüdővel, miközben Primož Roglič, Enric Mas, Jack Haig és Adam Yates, a legesélyesebb versenyzők üldözik.

Azért volt olyan emlékezetes ez a pillanat, mert a francia Champoussin még csak 23 éves, és az éhség, amit ezen az utolsó szakaszon tükröződött rajta, remekül tükrözi a feltörekvő új generáció ambícióit. A fiatal kerékpáros eddigi pályafutása során mindössze két szakaszt nyert világversenyen, egyszer 2019-ben a Giro-n, egyszer pedig a UCI Europe Tour 2.2-es kategóriájának versenyén. Ez utóbbit tavaly Pogacar nyerte meg, aki ugyanennek a generációnak a zászlóshajója. Ez persze nem azt jelenti, hogy Champoussin az új Pogacar. Idén 16. lett a Vueltán, de nem csodálkoznánk, ha hamarosan sztárként emlegethetnénk.

Clement Champoussin
Champoussin ünnepli győzelmét a La Vuelta 20. szakaszán. © Profimedia

A Vuelta más fiatal versenyzőknek is teret adott, hogy kitűnhessenek. Fabio Jakobson, aki megnyerte a zöld trikót mindössze 25 éves. A Deceuninck – Quick-Step versenyzőjének könnyedsége, ahogy uralta a pontversenyt, arra utal, hogy a jövőben is számolni kell vele. Természetesen nagyon örült első Grand Tour mezének: „A lábaim teljesen kifáradtak, de élveztem az utolsó kilométereket!” – mondta az első szakasz után. „Tudtam, hogy van egy kis előnyöm, ezért integettem kicsit a tömegnek, mintha csak bajnok lennék, de számomra ez van is akkora győzelem!”

Fabio és Champoussin mellett más fiatalok is kiemelkedően teljesítettek:

• A 23 éves Jasper Philipsen (Alpecin–Fenix) öt szakaszon át viselhette a zöld mezt, és Jakobsen legnagyobb riválisa volt, ameddig betegség miatt feladni nem kényszerült.
  • A 24 éves Michael Storer (DSM) megnyerte a hegyek királyának járó mezt és két szakaszt.

A 24 éves Gino Mäder (Bahrein Victorious) a legjobb fiatal versenyzőnek járó mezt vihette haza – megelőzve Egan Bernalt, aki szintén 24 és már két Grand Tour győzelmet tudhat magáénak.

Gino Mäder
Mäder a La Vuelta utolsó szakaszán. © Profimedia

A fiatalok sikerei mellett történt még valami, ami mellett nem mehetünk el: 2000 óta először nem spanyol versenyző vitte el az első helyezést. A verseny történetében mindössze másodszor került külföldi kézbe a bajnoki cím! A spanyol Movistar csapata ugyan megnyerte a 18. szakaszt, de a kolumbiai kerekes, Miguel Ángel López által. Ezt az előnyt azonban elveszítették, amikor López a 20. szakasz közepén kiesett, miután lemaradt, és hiába küzdött minden erejével. Végül vitába keveredett a Movistar edzőjével, Patxi Vila-val, és nem folytatta a versenyt.

Sőt, nemcsak a Vueltán, hanem az idei 63 Grand Tour szakaszon sem nyert egyszer sem spanyol bringás! Egy ilyen nagy kerékpáros nemzet számára ez még komolyabb dolog, mint a franciák kudarca a Tour de France-on. Talán arról lehet szó, hogy a spanyol fiatalok nem fejlődnek elég gyorsan ahhoz, hogy átvegyék az idősebbek helyét, akiknek a legdicsőbb napjaik már elteltek. Bármi legyen is az ok, ez a spanyol kerékpározás válságának biztos jele!

Végül pedig azt is meg kell említenünk, hogy – hiába csak a második legjobb szlovén kerekes a világon – Roglic egy igazi bajnok. Ő és csapata (Jumbo-Visma) a verseny elejétől a végéig uralta a terepet, és könnyedén megnyerte a piros trikót és négy szakaszgyőzelmet is szerzett. Teljesítménye alapján sokan azt jósolják, hogy a jövő évi TdF-on legyőzi riválisát, Pogacart.

De erre azért nem szabad nagy összegben fogadni. Pogacar a 21. század legtehetségesebb versenyzője, aki a nemzetközi versenyek legjobbjai közé küzdheti fel magát a nem túl távoli jövőben. Még csak 22 éves és már két Tour de France győzelem van a háta mögött!