A kerékpársport legfurcsább trófeái

Szerző: Andrea Champredonde

Mi jut eszedbe, ha magad elé képzeled egy profi kerékpárverseny eredményhirdetési ceremóniáját? A megkülönböztető trikóban feszítő győztes, amint egy csokor virággal együtt átvesz egy arany kupát, egy emléktáblát vagy egy díszes tálat, amit pezsgőpukkanás és a fotósok kameráinak villogása követ?

A legtöbb kerékpáros valóban szeretne egy-egy olyan díjat, amit büszkén kitehet a polcra, de ez nem mindig jön össze. Nézzünk meg néhányat a kerékpársport legfurcsább trófeái közül, amiket bár korábbi győzteseknek ítéltek oda, nem éppen a kandallópárkányra illenek. Készen állsz a nevetésre?

Kuurne-Brussels-Kuurne

Ez az egynapos tavaszi klasszikus 2023-ban ünnepli 75. évfordulóját. A verseny a belgiumi Kuurne-ból indul, amely egy flamand település Nyugat-Flandriában. A község gazdag múltra tekint vissza a textilkereskedelemben. A Kuurne-Brussels-Kuurne az azt megelőző, szombaton megrendezésre kerülő Omloop Het Nieuwsbladdal együtt a belga klasszikusok szezonjának hagyományos nyitóversenye.

A szomszédos Kortrijk város lakói nem túl kedvesen “szamaraknak” nevezték a Kuurne-i kereskedőket, mivel azok szamarak által húzott szekerekkel utaztak el a helyi piacra, hogy eladják portékáikat. Ennek tiszteletére a Kuurne-Brussels-Kuurne győztese a mai napig egy plüss szamarat kap.

Classic Haribo

Te is rajongsz a Haribo gumicukorkákért? Ha igen, akkor valószínűleg szomorúan hallod, hogy ez az egynapos francia esemény már nem szerepel a profi versenynaptárban. Pedig 1994 és 2006 között a Coupe de France versenysorozat része volt. A korábbi győztesek között olyan neves versenyzők szerepeltek, mint Erik Zabel, Laurent Jalabert, Stuart O’Grady és Thor Hushovd.

Már biztosan kitaláltad, hogy a verseny elsődleges szponzora a Haribo Candy Company volt. A fogorvosa örömére a nap győztese a testsúlyának megfelelő mennyiségű Haribo gumicukorkát vihetett haza. De vajon kiválaszthatták a kedvenc színeiket?

Superprestige cyclo-cross

A cyclo-cross egyre népszerűbbé válik a nézők körében, ugyanis a közönség átélheti a sárral küszködő versenyzők izgalmait és végignézheti, ahogy lépcsőkön, homokgödrökön, lejtőkön és egyéb akadályokon küzdik át magukat. A csapatok soigneurjei később persze megtisztítják a versenyzőket, hogy ha úgy alakul, tisztán állhassanak a dobogóra. De vajon mit vihetnek haza a díjazottak?

2014-ben a belga Tom Meeusen volt a csúcskategóriás Hansgrohe márkájú zuhanyzó büszke nyertese. Tudsz ennél furcsább, mégis tökéletesen megfelelő tárgyat, amit egy cyclo-cross versenyen lehet nyerni? Én nem. Egyszerűen zseniális.

Tro-Bro Léon

Tro-Bro Léon? Ez meg milyen nyelven van? Nos, ez nem más, mint a Breton, ami a franciaországi Bretagne-ban beszélt regionális kelta nyelv. A sokak által Léon-túrának is nevezett UCI Pro Series versenyt Bretagne legnyugatibb részén, Finestère megyében rendezik. Finestère jelentése egyébként “a föld vége”, ami, földrajzi helyzetét tekintve, tökéletesen illik a megyére.

A Tro-Bro Léon-t “Petit Paris-Roubaix”-nak vagy a “Nyugat poklának” is nevezik, mivel számos kihívást jelentő földút, valamint néhány macskaköves és kavicsos szakasz is a verseny részét képezi. Az első helyezett, valamint a legjobb helyezést elért breton versenyző egyaránt egy-egy malacot kap! Ennek oka, hogy a régió híres az ízletes főtt, sertéshúsból készült termékeiről, mint például a kolbászok, pástétomok stb. A nem is olyan távoli múltban az egyéb jószágok is mindennapos trófeák voltak. Olyan versenyzők, mint Sean Kelly és Mario Cipollini fénykorukban például kaptak egy-két tehenet.

A norvég Arctic Race

Norvégia jeges vizei és fenséges fjordjai nemcsak a világ legfinomabb lazacainak adnak otthont, hanem az Arctic Race-nek is. Ezt az UCI által támogatott hivatalos eseményt 2013-ban rendezték meg először. A versenyt az ország kedvence, Thor Hushovd tiszteletére hozták létre, miután megnyerte a 2010-es országúti világbajnokságot.

2019-ben a profi Steve Cummings öltötte magára a legjobb hegyimenőnek járó Salmon trikót (norvég KOM). A nap jutalmaként pedig egy óriási plüss lazacot kapott. Az általános besorolás győztesének járó díj azonban magasan übereli ezt. Az első helyezett ugyanis 500 kg kiváló norvég lazacot vihet haza. Na ez aztán mosolyt csal egy kerékpáros arcára.

Tour of Turkey

Ez a többszakaszos verseny Marmara Tour néven debütált 1963-ban. Gyorsan nemzetközi rangra emelkedett, és 1965-re már a Presidential Cycling Tour of Turkey nevet viselte. A verseny ma már a világ legjobb kerékpárosait és a sportrajongók ezreit vonzza Törökország kellemes éghajlatára és lenyűgöző tájaira.

Törökországról senkinek sem a banán jut eszébe, de a 2015-ös verseny szponzorai valamiért változtatni akartak ezen. Mark Cavendish, az 1. szakasz győzteseként egy hatalmas csokor banánt kapott – ez minden kerékpáros álma… Két kézzel kellett fognia, hogy a dobogón tudjon maradni. Később pedig valószínűleg a teljes mezőny kapott belőle egyet-egyet.

Classic Brugge–De Panne

Ezt a Belgiumban megrendezett többnapos kerékpáros eseményt 1977-ben indították útjára. A versenynaptárban ez volt az utolsó flamand verseny a Tour de Flandria előtt. A verseny 2017-ig háromnapos volt, és (angolul) Three Days of Brugge-De Panne néven volt ismert. Manapság már csak egy egynapos verseny, amely a híres macskaköves Kemmelberget és néhány más hasonló szakaszt tartalmaz.

2011-ben az első versenynap hagyományosan a sprintekről szólt, a német sprinter, André Greipel pedig nem okozott csalódást. Az arca azonban mindent elárult a dobogón, amikor átvette a nap trófeáját, egy ehető péksüteményt. A félhold alakú díj habcsóknak tűnő golyókkal és marcipángombákkal volt díszítve, melyen egy göndör hajú, sárga trikós férfi feküdt egy lépcsőn, pezsgősüveget tartva a kezében, és úgy tűnt, mintha hiányozna a nadrágja. Az egész inkább egy avantgárd művészeti galériába illett volna, mintsem az ebédlőasztalra.