Zážitek jako na Tour de France, smál se Štybar po L’Etape

Autor: Radek Malina

Na kole zažil všechno. Pekelnou výheň na Tour de France či španělské Vueltě, blátivou slohu a sníh při jarních klasikách. I proto Zdeněk Štybar v cíli šestého ročníku Kopcovité L’Etape Czech Republic by Tour de France rozdával úsměvy i přes mimořádně vysoké teploty, v nichž peloton největší tuzemský závod pro amatérské cyklisty třetí červnovou sobotu absolvoval.

Vítěz etapy Tour de France z roku 2015 a šampion jarních klasik Omloop, E3 BinckBank či Strade Bianche nastoupil do L’Etape  jako ambasador Škoda We Love Cycling. A nejdelší trasu jel po boku „parťáka“ z mladoboleslavského týmu Zbyňka Vlčka, který coby bývalý judista přijal výzvu porvat se s největším závodem na domácí scéně. Teploty přesahující místy čtyřicet stupňů se ukázaly jako soupeř větší než samotná trasa.

„Chtěli jsme jet pod čtyři hodiny. Zbyněk měl trošku problém s horkem. Hlavně úvod mu nesedl. Bylo vidět, že trpěl. Postupně se ale rozjel. Myslím, že náš cíl byl hodně ambiciózní a možná se pak obrátil i trošku proti nám, protože po třiceti kilometrech bylo jasné, že naplnit osobní časový limit bude složité,“ vykládal bývalý závodník sestav Quick Step či Jayco AlUla.

Peter Sagan a Zdeněk Štybar s maskotem Škoda We Love Cycling před startem L’Etape 2026.

Cílem projel v čase 4:40:18 hodiny, jeho chráněnec Zbyněk Vlček v těsném závěsu na zadním kole. Na vítězného Daniela Turka ztratili bez šesti vteřin sedmdesát minut. „Asi pět kilometrů do cíle jsem se Zbyňka ptal, jestli se těší na další ročník. Odpověděl, že už nikdy. Ale až se oklepe, tak zůstanou jenom pěkné vzpomínky,“ mínil Zdeněk Štybar.

Nová L’Etape? Příjemnější, míní Štybar

Ambasadorem L’Etape Czech Republic je od prvního ročníku v létě 2021. Trasy vedoucí ze Strahova směrem na Křivoklátsko v předešlých letech měl dokonale zmapované. „Nová trať z Pankráce směrem na jih od Prahy je velice zajímavá. Byl těžký spíše začátek. Po pětadvaceti kilometrech se pole roztrhalo. Dojezd byl snadnější. Pro spoustu lidí se závod stal příjemnější, protože si v časnější fázi závodu chytli vlastní výkonnostní skupinu. Lidé dojížděli s hodně unaveným a prosoleným obličejem, ale spokojení,“ ohlížel se za průběhem závodu Zdeněk Štybar v narážce na mimořádně vysoké teploty panující třetí červnovou sobotu.

„Všichni určitě budou mluvit o extrémních podmínkách a mimořádném horku. Lidi se polévali, zastavovali. Trápily je křeče. Mě taky. Dlouho jsem nic podobného nezažil. Ale z mého pohledu počasí zase tak strašné nebylo. Podle předpovědi jsem očekával situaci ještě horší. Navíc na posledních třicet kilometrů se zatáhlo, což bylo hodně znát,“ komentoval průběh šestého ročníku Kopcovité L’Etape Zdeněk Štybar.

Zkušenosti z profesionální kariéry a závoděním v pekelné výhni pochopitelně přišly vhod. „Není možné se nijak připravit. Člověk si to musí prožít. Kdyby bylo deset stupňů a pršelo, všichni by jeli taky. Prostě sluníčko a horko k cyklistice patří. Na Tour de France jsou tohle příjemnější podmínky. Alespoň jsme všichni měli zážitek, který se skutečně maximálně blížil skutečné Tour,“ smál se ambasador Škoda We Love Cycling.

„Troufám si tvrdit, že za normálních podmínek by trasa letošního ročníku byla pro většinu účastníků příjemnější než předešlá varianta. Je více klasikářská, kopce jsou kratší. Alespoň mají všichni důvod vrátit se za rok, protože letošní rok je skutečně prověřil. A už mohou být jenom lepší,“ pobízel Zdeněk Štybar.